Ford Capri, 40 Yıl Sonra Elektrikli Olarak Geri Dönüyor Ford Capri, 40 Yıl Sonra Elektrikli Olarak Geri Dönüyor

Japon otomobil devi Toyota'nın uzun süredir patronu olan Akio Toyoda görevinden ayrılıyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre 66 yaşındaki CEO'nun yeni görevi Yönetim Kurulu Başkanlığı olacak. Şirketin yeni CEO'su ise daha önce Lexus'un ve Toyota Group'un motor sporları biriminden sorumlu olan Koji Sato olacak.

koji sato toyota ceo

Toyota'nın Yeni CEO'su Koji Sato

Kriz zamanlarında her zaman iki yol var

Toyota'nın kurucusu Kiichiro Toyoda'nın torunu olan Akio Toyoda; yeni yönetim ile ilgili duyuru toplantısı sırasında yaptığı açıklamada "Kriz zamanlarında her zaman iki yol olduğuna inanıyorum: biri kısa vadeli başarıya ve hızlı kazanımlara giden yol, diğeri ise bizi güçlü kılan temel niteliklere ve felsefelere götüren yol. Ben ikinci yolu seçtim. Spesifik olarak bu, ürün kalitesine odaklanma ve müşteriler ve paydaşlarla güvene dayalı ortaklıklar anlamına gelir. İzlenen yolun meyve vermesi zaman aldı, ancak başarıya ulaştı" dedi.

Hayatta kalma mücadelesi

Yönetime geldiği günden bugüne kadar geçen sürenin Japon otomobil üreticisi için üstesinden gelmek zorunda olduğu engelleri özetleyen Toyoda, geriye dönüp bakıldığında, son 13 yıl hayatta kalmak için günlük mücadelelerin verildiği bir dönem olduğuna dikkat çekti.

Editör: Abdullah KURTAY