Volkswagen, teknoloji ortağı Cerence ile işbirliği yaparak ChatGPT'yi araçlarında kullanan ilk büyük üretici oldu. Yapay zeka tabanlı teknolojiyi tüm modellerinde sunacak olan Volkswagen şu anda tüm ID modellerinde geliştirdiği bu teknolojiyi kullanıyor.

Çinli BYD ile Türkiye'de yatırım için imzalar atıldı Çinli BYD ile Türkiye'de yatırım için imzalar atıldı

Yeni Volkswagen Golf Da Chat Gpt Teknolojisini Kullanıcılarına SunıuyorAyrıca yeni Golf 03, yeni Tiguan 03 ve yeni Passat 03'te de yer alıyor. Volkswagen kullanıcıları ChatGPT'ye IDA sesli asistanı kullanarak erişebiliyor ve daha önce mevcut olan sesli kontrolün çok ötesine geçen bir dizi yeni seçenek sunuluyor. Örneğin, müşteriler artık arama sonuçlarının kendilerine okunmasını sağlayabiliyor ve kendi dilini kullanarak otomobille etkileşime geçebiliyor.

Anında yanıt veriyor ve çözüm buluyor

Mevcut Volkswagen modelleri, kullanıcıların bilgi-eğlence, navigasyon ve klima kontrol sistemlerini IDA çevrimiçi sesli asistanını kullanarak kontrol etmelerine zaten olanak tanıyordu. Araç aynı zamanda çeşitli konulardaki sorulara da cevap verebiliyor. Ancak ChatGPT'nin kullanıma sunulmasıyla birlikte olanaklar önemli ölçüde genişledi: Örneğin yapay zeka, turistik mekanlar hakkında bilgi sağlayabilir, geçmiş futbol turnuvaları hakkında rapor verebilir veya matematik problemlerinin çözülmesine yardımcı olabilir. Bunların hepsi sezgisel olarak çalışıyor: Sürücü, asistanla dilinde konuşuyor ve en önemlisi gözlerini yoldan ayırmasına gerek kalmıyor.

Nasıl çalışıyor?

Volkswagen Id 4 Tüm Yapay Zeka Uygulamalarının Uygulandığı Ilk Model OlduKullanımı oldukça kolay, ek hesaba gerek yok. Mevcut bir VW Connect/VW Connect Plus hesabına sahip Volkswagen müşterileri, IDA sesli asistanını her zamanki gibi kullanabilir; ek erişime veya ek bir uygulamaya ihtiyaç duyulmuyor. Dijital asistan, “Merhaba IDA” denilerek veya direksiyon simidindeki düğmeye basılarak başlatılıyor. Bir sorgu Volkswagen sistemi tarafından yanıtlanamadığında, bu sorgu anonim olarak ChatGPT'ye iletiliyor; Cevap daha sonra tanıdık Volkswagen sesiyle sağlanıyor. ChatGPT hiçbir zaman araç verilerine erişim sağlamıyor. Optimum veri korumasını sağlamak için sorular ve cevaplar hemen siliniyor. Çevrimiçi sesli asistanı, Volkswagen uygulamasının ayarlar alanından veya bilgi-eğlence sisteminin gizlilik ayarlarından devre dışı bırakmak mümkün.

Editör: Abdullah KURTAY