Türkiye, Dünyanın En Fazla Citroën Ami  Satılan 3. Ülke Türkiye, Dünyanın En Fazla Citroën Ami  Satılan 3. Ülke

Aralık 2021’de kurumsal, Haziran 2022’de de online olarak bireysel müşteriler için Türkiye’de satışına başlanan ve her yeni serisi rekor sürelerde tükenen Citroën Ami, yaklaşık 2 yıllık sürede toplam 2.750 adetten fazla satıldı. Ülkemizin elektrikli mobilitedeki gelişiminde yeni bir segment açarak örnek teşkil eden Citroën Ami, 369.000 TL’den başlayan fiyatlarıyla online satışta herkes için ulaşılabilir mobilite sunuyor.

yuzde yuız elektricli citroen amiCitroën Ami ve ağustos ayında Türkiye’de satışa sunulduğunda yaklaşık 1 saatte tükenen 100 adet Citroën My Ami Buggy’nin başarısıyla ilgili Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, “Citroën Ami’nin, 50 adet ile sınırlı ilk tahsisi, online satış kanalımız üzerinden yalnızca 25 dakika içerisinde satılmıştı. Bunun öncesindeki ilk 4 aylık dönemde 400 civarında kurumsal müşterimiz ile buluşmuştu. Benzer bir rekoru, ağustos ayında her 40 saniyede 1, online olarak satışını gerçekleştirdiğimiz Citroën My Ami Buggy’de de yaşadık. Siparişleri almaya başladığımız Aralık 2021’den Eylül 2023 sonuna kadar, 100 adet Citroën My Ami Buggy’yi de dahil ettiğimizde, toplam 2.752 adetlik bir satış başarısına imza attık. Devam eden talepleri karşılamak üzere siparişlerimizi teslim etmek için çalışmalarımızı hızlandırdık. Sadece bu sene eylül sonu itibarıyla 1.900 adetten fazla Ami satışına imza attık, bu yılı da 2.775 adetlik satışla kapatmayı hedefliyoruz” dedi.

citroen-turkiye-selen-alkim-manset-1Mobilite dünyasının her alanında, herkes için ulaşılabilir modeller sunan Citroën, Türkiye’de online satış kanallarından sunduğu ilk model olan Citroën Ami ile başarılarını sürdürüyor. Aralık 2021’de kurumsal, Haziran 2022’de de bireysel müşteriler için siparişe açılan ve rekor sürede online satış rekoru kıran Citroën Ami, eylül sonu itibariyle 1.908 adetlik toplam satışa ulaştı. 9 farklı ülke için sınırlı olarak 1.000 adet üretilen ve Türkiye için de 100 adet kontenjan ayrılan Citroën My Ami Buggy de eklendiğinde, toplam satışlar 2.752 adedi buldu. Mobilite alanında yeni bir segment yaratan ve geniş bir yaş aralığında kullanıcı profiline ulaşan Citroën Ami, hem bireysel müşteriler hem de kurumsal firmaların kısa mesafelerdeki mobilite ihtiyaçlarını karşılayarak popülerliğini sürdürüyor. 9 ülkede satılan Citroën Ami’nin Türkiye’deki satış başarısı, ülkemizin Citroën Ami satılan ülkeler arasında üçüncü sırada yer almasını da sağladı.

Selen Alkım: “Türkiye, Citroen dünyası içinde en fazla Citroen Ami satılan üçüncü ülke oldu!”

Citroen Ami’nin satış başarısıyla ilgili olarak Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım; “Citroën Ami, pek çok ilki denediğimiz, risk aldığımız ancak cesaretle yönettiğimiz bir sürecin sonucunda; Türkiye’nin, Citroën dünyası içinde en fazla Citroën Ami satılan üçüncü ülke olmasını sağladı. Haziran 2022’de ilk defa %100 online olarak satışa sunduğumuz Citroën Ami’nin, 50 adet ile sınırlı ilk bölümü yalnızca 25 dakika içerisinde satılmıştı. Bunun öncesindeki ilk 4 aylık dönemde 400 civarında kurumsal müşterimiz ile de buluşmuştu. Benzer bir rekoru, yaklaşık 1.5 sene sonra, her 40 saniyede 1 online satışı gerçekleşen Citroën My Ami Buggy’de de yaşadık. Siparişleri almaya başladığımız Aralık 2021’den Eylül 2023 sonuna kadar, 100 adet Citroën My Ami Buggy’yi de dahil ettiğimizde toplam 2.752 adetlik bir satış başarısına imza attık” dedi.

Sözlerini Citroën Ami’nin 2023 sonu hedeflerinden de bahsederek sürdüren Citroen Genel Müdürü Selen Alkım; “Elektrikli mobilitenin ulaşılabilir çözümlerinden Citroën Ami’nin ne kadar güçlü bir model olduğunu, satış adetlerindeki başarısıyla da görüyoruz. Devam eden talepleri karşılamak üzere siparişlerimizi teslim etmek için çalışmalarımızı hızlandırdık. Sadece bu sene eylül sonu itibarıyla 1.900 adetten fazla Ami satışına imza attık, bu yılı da 2.775 adetlik satışla kapatmayı hedefliyoruz” dedi.Citroën My Ami Buggy-1

Tamamen elektrikli özgürlük

Citroën Ami, sıfır emisyon değerine sahip tamamen elektrikli yapısıyla tüm kent merkezilerine özgürce erişim imkânının yanı sıra sessiz ve dingin bir sürüş sağlıyor. Sürekli hareket halinde olmayı gerektiren günümüzdeki kent yaşamının gereklerine uygun bir yapı sunan Ami, yeni bir ulaşım formatında sadece bugünün değil, aynı zamanda yarının da kent sorunlarına yanıt veriyor. Sürüş keyfini artırmak ve sürücülerin günlük yaşamlarını kolaylaştırmak için her şey düşünülürken, tamamen elektrikli sürüş modu sayesinde Ami, şehir merkezinin en dar alanlarında bile özgürce erişim sağlıyor ve kullanım maliyetlerini minimuma indiriyor.

Tek şarj ile 75 kilometre sürüş imkânı

Yüzde 100 elektrikli Citroën Ami, 45 km/saat’e kadar hızlara ulaşabilen, debriyajsız, yumuşak ve akıcı bir sürüşün yanı sıra elektromotorun ürettiği yüksek tork değeri sayesinde ilk hareket anından itibaren yüksek çekiş gücü sunan dört tekerlekli bir bisiklet. Üstelik tamamen elektrikli güç-aktarma organıyla tamamen sessiz bir sürüşe imkan tanıyor. Şehir içinde özgürce ulaşım imkânı sunan Ami tek bir şarj ile 75 kilometreye kadar elektrikli sürüş menziline ulaşabiliyor. Bu, çoğu çalışanın işe gidip-gelme gereksinimini karşılıyor. 5,5 kWh kapasiteli lityum-iyon batarya araç zeminine gizlenmiş durumda ve yolcu tarafı kapı eşinde bulunan kablo ile kolaylıkla şarj edilebiliyor. Citroen Ami’yi şarj etmek için yolcu kapısının içinde bulunan entegre kabloyu, standart bir prize (220 V), tıpkı bir akıllı telefon veya dizüstü bilgisayar gibi takmak yeterli oluyor. Sadece 3 saat içinde %100 şarj olabilen Citroen Ami ile özel şarj istasyonu ihtiyacı da son buluyor.

Editör: Abdullah KURTAY