Citroen'den Yeni Yılın İlk Kampanyası Citroen'den Yeni Yılın İlk Kampanyası

Citroën Skate, bir dizi kapsül ile şehirde benzersiz bir seyahat deneyimi sunan sürücüsüz araç platformunu gözler önüne seriyor. Çin’de geliştirilen ve tamamen farklı deneyimler yaşatmayı amaçlayan üç yeni kapsül, tamamen yeni bir fiziksel kapsül olan Immersive Air ve diğer ikisi de dijital olan Cozy Capsule ile Wander Café’den oluşuyor.

  • Immersive Air, video oyunu, film, müzik gibi etkinliklere olanak sağlayan bir eğlence kapsülü iken; Cozy Capsule, seyahat anında rahatlamayı en üst düzeye çıkaran, yolculara koza hissi veren, Fransız kristal parfüm şişelerinden ilham alınan bir çalışma olarak öne çıkıyor.
  • Wander Café ise; 2 yolcuya şehirde gezinirken özel bir tadım deneyimi sunan bir açık hava kapsülü olarak geleceğin mobilitesindeki anlayışı gösteriyor.

Citroën Autonomous Mobility Vision: Yeni bir paylaşımlı mobilite modeli

Citroën, kentsel ulaşımı yeniden yorumluyor. Amaç, herkesin şehir merkezlerinin sunduğu fırsatlardan, rahatsızlıklara katlanmak zorunda kalmadan yararlanma olanağı oluşturmak. Bunun için şehirdeki trafik akışını daha akıcı, daha keyifli ve daha insani hale getirmek gerekiyor. Ayrıca kabin içi deneyimi yeniden yorumlayarak yolculara konforlu, stressiz ve faydalı bir yolculuk yaşatmak gerekiyor. 

Citroën, Citroën Autonomous Mobility Vision ile talebe uyum sağlayan ve açık kaynak ilkesine dayalı, yenilikçi bir paylaşımlı otonom ulaşım konsepti sunuyor. Bu ulaşım modeli, Citroën Skate ve üzerindeki kapsüllerden oluşuyor. Citroën Autonomous Mobility Vision, benzersiz deneyimler sunmak için geliştirilen kapsüllerle eşleştirilmiş ve şehirde kesintisiz hareket eden bir Citroën Skate taşıma filosundan oluşuyor. Citroën Skate, ulaşımın aracı ve değişken üst yapıların taşıyıcısı. Citroën Skate’e eklenen kapsüller, kullanıcıların istedikleri hizmeti, istedikleri zaman seçmelerine olanak tanıyor. Artık aracı sürmeye konsantre olmak gerekmiyor. Böylece kullanıcılar, yolculukları sırasında deneyimlerinin keyfini çıkartmak için zaman kazanıyor.

Kapsül çözümü açık kaynak ilkesine dayanıyor. Üçüncü partiler, Citroën Skate’in teknik özelliklerine uygun bir kapsül geliştirebiliyor. Topluluklar, kamu yetkilileri ve şirketler, kamusal veya özel bir alanda insanları veya malları taşımak ya da hizmet sağlamak için kendi kapsüllerini geliştirerek Citroën Skate teknolojisinden yararlanabiliyor. Tıp merkezlerinden gıda kamyonlarına veya spor salonlarına kadar yeni bir mobil hizmetler çözümü oluşuyor.

3 benzersiz kapsül, özellikle Çin yaşam tarzına göre tasarlanarak keyifli bir deneyim öngörüyor

immersiveImmersive Air; ortasından dikey dikdörtgen bir omurganın geçtiği, oval forma sahip, çok yolculu bir kapsül tasarımı. Dış kısmı kontrast oluşturan koyu bir sır ile kaplı. Metalik vurgular ışıldarken kapsül, ileri teknoloji çekiciliğiyle parlıyor. Renkli çift sürgülü cam kapı ve panoramik cam tek yönlü olup, görünürlük ve mahremiyet arasında güzel bir denge sağlıyor. Yolcular, müzik dinleyerek, şarkı söyleyerek, video oyunları oynayarak veya film izleyerek, birlikte zaman geçirebiliyor. Kabin içindeki gelişmiş deneyim, karaoke ve oyunlar, katmanlı iç dekorasyon ve dijital animasyonlu surround ses ile güçleniyor. Dijital animasyon, müziğe uygun olarak dinamik ve yatıştırıcı grafikler arasında değişiyor. 4K ekran, akıcı ortam aydınlatması ve tavandaki mikrofon, kabin içindeki deneyimi daha da ileriye taşıyor.

Koltuklar, Citroen konfor standardını karşılıyor. Koltuklar form olarak ergonomik ve minder yumuşaklığı üstün bir konfor seviyesi sunuyor. Kırmızı ve mavi süslemeler, teknoloji vurgusu yapıyor. Immersive Air Pod ise yolculuk esnasındaki eğlenceyi destekliyor. 

cozyCozy Capsule; iki yolcuya sıcak ve özel bir seyahat deneyimi sunuyor. Büyük şehirlerde günlük işe gidip gelme çok zaman alıyor ve ciddi bir zorluk anlamına geliyor. Bu nedenle Cozy Capsule, sabah işe giderken rahatlama ve yoğun bir günün ardından eve dönerken dinlenme olanağı sağlıyor. Tasarımda Fransız parfüm şişelerinden ilham alınıyor. Sabit bir taban üzerine oturtulan kristal bir gövdeye sahip. Üst bölüm gün doğumu ışığı aydınlatmasına sahip. Yontulmuş tanecikler ise görüş hattının altında gövdeyi çevreliyor. 

Kristal kabuğun içinde somon renginde yumuşak bir koltuk tasarımı yer alıyor. Standart oturma konumundan 180 derece yatış pozisyonuna kadar farklı oturma pozisyonlarına sahip konforlu bir koltuk bulunuyor. Ergonomisi ve Alcantara yüzeyi ile Citroen Advanced Comfort teknolojisini de bünyesinde barındırıyor. Ayarlanabilir yarı saydam üst kısım daha fazla koza hissi, mahremiyet ve rahatlık sunuyor. Ayrıca birebir görüşmeler için karşısında ikincil bir koltuk daha yer alıyor. Bu koltuk, mantar malzemeden üretilirken, kolçak olarak yana doğru uzatılan bir sırtlığa da sahip. İç mekan, sağlıklı ve hoş bir kabin deneyimi için entegre bir hava temizleyicisine sahip. Ayrıca kendi kendini sulayan yeşil bitkiler yer alıyor. Geri dönüştürülmüş taban ve mantar ağırlıklı iç kısım, çevre dostu yaklaşımı ortaya koyuyor.

wander cafeWander Café; iki yolcuya, şehirde gezinirken özel bir soğuk yemek ve içecek tadım deneyimi sunan bir açık hava kapsülü. Wander Café, diğer iki kapsülden farklı olarak yolcuların çevresiyle etkileşim kurmasını sağlıyor. 360 dereceye yakın açık görüşe ve yüz yüze oturma düzenine sahip bu kapsül, güzel lezzetlerin tadını çıkarırken keyifli bir seyahat deneyimi de sunuyor. Kapsül aynı zamanda hafif bir yapıya sahip. Koltuk sırtlığı, kapsülün ayaklarını oluşturacak şekilde uzanıyor. Minder aşağı doğru kıvrılıyor ve zemine bağlanıyor. Modern mimari bir forma sahip yüzer tavan, oturma alanını gölgelemek için yana kıvrılıyor. Kapısız tasarım, giriş-çıkışları kolaylaştırıyor. HMI entegre masa ekranı üzerinden sipariş verme olanağı, self servis yiyecek ve içeceklere erişim kolaylığı sağlıyor.

Editör: Rezzan Alavant