Gençlerin kariyer platformu Youthall’un ikincisini gerçekleştirdiği Youth Awards’ta şirketler, kullanılan 85 binden fazla oy sonucunda 19 farklı kategoride ödüllerini aldı. Arçelik, Hepsiburada, Mercedes-Benz Otomotiv, Nike, Pfizer, Shell, Siemens, TUSAŞ, Unilever ve Yapı Kredi “Gençler Tarafından En Çok Çalışılmak İstenen Şirketler” sıralamasında kendi sektörlerinin birincileri oldu. 

Büyük ölçekli şirketlerden kobilere kadar farklı büyüklük ve sektörlerde hizmet veren şirketlerin; çalışma ortamlarını, kurum kültürlerini gençlere aktardıkları, staj ve işe alım süreçlerini yönettikleri Youthall tarafından düzenlenen Youth Awards’a, finanstan teknolojiye, perakendeden otomotive kadar farklı sektörlerden 162 şirket katılım gösterdi. Şirketler, 219 üniversite ve 231 farklı bölümde okuyan genç yetenekler tarafından oylandı. Şirketlerin sonuçlarını heyecanla beklediği yarışmanın kazananları Youthall’un web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından duyuruldu. 

Gençlerden oylamaya büyük ilgi 

Şirketlerin, hem bir işveren markası olarak gençlerdeki algılarını öğrendikleri hem de insan kaynakları çalışmalarını onların gözünden değerlendirme fırsatı yakaladıkları Youth Awards’ın ikincisine katılım, geçtiğimiz yıla göre %84.1 artış gösterdi. Oylamaya en çok katılım gösteren üniversiteler sırasıyla; Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi olurken, Endüstri Mühendisliği, İşletme ve Bilgisayar Mühendisliği bölümleri en çok oy kullanılan bölümler oldu. 

18-35 yaş bandındaki Youthall kullanıcılarının katılımı ile gerçekleşen oylamada, oy verenlerin %76.9’u 18-25 yaş aralığında olup, üniversitenin 3. ve 4. sınıflarında okuyan gençlerin kullandığı oy sayısı, toplam oy sayısının %44.3'ünü oluşturdu. Oy verenlerin cinsiyet dağılımı ise %64 kadın ve %36 erkek olarak belirlendi. 

genc yetenekler_2“Yarışmaya katılımdaki artış doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor”

Gençlerin en çok çalışmak istedikleri şirketleri ve insan kaynakları ekiplerinin işveren markası adına yaptığı başarılı çalışmaları belirlemek üzere oy kullandıkları yarışmayı değerlendiren Youthall CEO’su Emre Aykan; “Amacımız, şirketlerin bünyelerine kazandırmak istedikleri gençler tarafından nasıl algılandıklarını yine gençlerin değerlendirmeleriyle görmelerini sağlamaktı. Geçen yıl ilkini düzenlediğimiz Youth Awards’a 127 şirket katılmış, 46 binden fazla genç yetenek oy kullanmıştı. Bu yıl şirketler açısından bu sayının yaklaşık yüzde 25 artarak 162’ye yükselmesi doğru bir iş yaptığımızın göstergesi. Bu yıl oylamaya katılan gençler anlamında da ciddi oranda bir artış söz konusu. Oylamanın büyük ilgiyle karşılanması bizi çok sevindirdi. Hem şirketlere katılımları için hem de gençlere değerlendirme sürecindeki değerli oyları için çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Coşkunöz güçlü büyümesini 2021 yılında da sürdürdü Coşkunöz güçlü büyümesini 2021 yılında da sürdürdü

YOUTH AWARDS SONUÇLARINDAN BAZILARI: 

Gençler Tarafından En çok Çalışılmak İstenen FMCG Şirketi
1. Unilever,  2. ETİ,   3. P&G 
Gençler Tarafından En Çok Çalışılmak İstenen Teknoloji Şirketi
1. Siemens, 2. Turkcell, 3. SabancıDx 
Gençler Tarafından En Çok Çalışılmak İstenen Otomotiv Şirketi
1. Mercedes-Benz Otomotiv, 2. Borusan Otomotiv, 3. Oyak Renault 
Gençler Tarafından En Çok Çalışılmak İstenen Enerji Şirketi
1.Shell, 2. Enerjisa, 3. Tüpraş
Gençler Tarafından Kariyer Hesabı Sosyal Medyada En Beğenilerek Takip Edilen Şirket
1. Aselsan, 2. Mercedes-Benz Türk, 3. Anadolu Efes
Gençlerin En Beğendiği Uzun Dönem Staj Programı
1. TUSAŞ – SKY, 2. Mercedes-Benz Otomotiv - Drive-Up, 3. Henkel - Step Up