Alfa Romeo, 2024 yılına iki önemli modelinin yıl dönümünü kutlayarak başlıyor. Marka, Bertone tasarımcısı Franco Scaglione’nin ustalığının simgesi efsanevi modeli “la fidanzata d'Italia” (İtalya'nın sevgilisi) lakaplı, Giulietta Sprint'in 70. Yıldönümünün yanı sıra Giorgetto Giugiaro tarafından tasarlanan, ticari başarısıyla da marka tarihinde bir dönüm noktasını ifade eden Alfetta'yı temel alan ikonik coupé Alfetta GT'nin 50. Yıldönümünü kutluyor. 

49. OYDER Bölge Diyalog Toplantısı Bursa’da gerçekleşti 49. OYDER Bölge Diyalog Toplantısı Bursa’da gerçekleşti

Alfa Romeo, her ikisi de dönemlerinin ikonları olan Giulietta Sprint ve Alfetta GT’nin fark yaratan özelliklerini yansıtan, Alfa Romeo Tasarım Merkezi (Alfa Romeo Centro Stile) tarafından tasarlanan iki yeni logo ile modellere saygı duruşunda bulunuyor.
Alfa Romeo, 2024 yılına iki önemli yıl dönümünü kutlayarak başlıyor. Marka, çok sevilen ve ticari başarıya ulaşmış olan; İtalyan otomotiv tarihinde önemli yere sahip iki unutulmaz otomobili 1954 yılında tanıtılan Giulietta Sprint ve 1974 yılında yollara çıkan Alfetta GT’ye saygı duruşunda bulunuyor. İki farklı dönemi yansıtan ve her ikisi de kendi tarzında çok sevilen bu özel modellerin yıldönümlerini kutlamak adına Alfa Romeo Tasarım Merkezi (Alfa Romeo Centro Stile), iki yeni logo tasarladı. 
Minimalist ve zarif çizgilerden oluşan logolar, kaportalarındakiyle aynı yazı tipinde, iki otomobilin kendilerine has özelliklerini hatırlatıyor. Yeni logolar, 2024 yılı boyunca kulüp ve marka etkinliklerinde yer alarak Alfa Romeo hayranlarının çok sevdiği iki modele olan saygılarını yansıtacak.
Alfa Romeo Müzesi'nde Kutlamalar
İtalya, Arese'deki Alfa Romeo Müzesi bu önemli yıldönümlerini kutlamak adına şimdiden iki etkinlik duyurusu yaptı. Bunlardan ilki, müzede yer alan Dokümantasyon Merkezi'ndeki yayınlanmamış materyallerin yanı sıra geliştirilen projelerde aktif rol alan kişilerle gerçekleştirilecek. Ayrıca 2018 yılında başlatılan ve Alfa Romeo tarihini keşfetmek üzere; tarihçiler, tasarımcılar ve mekanikerlerin anlatımlarıyla “Backstage” konferansı gerçekleştirilecek. Konferansta, Alfetta GT'ye odaklanılacak ve Giulietta özelinde de bir programa da yer verilecek. Aynı zamanda Alfa Romeo modelinin sahiplerinin davet edildiği bir geçit töreni düzenlenecek.

Büyük buluşma 5-6 Ekim’de Mugello Pisti’nde
Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek ve Alfa Romeo kulüplerinin bir araya geldiği Tribe Days etkinliği ise kutlamaların zirvesi olacak. Tribe Days’de, Alfa Romeo hayranları (Alfisti), kulüpler, koleksiyoncular İtalya’da, Mugello Pisti’nde bir kez daha Alfa Romeo tutkusuyla bir araya gelecek.
İtalya’nın sevgilisi Giulietta 
Alfa Romeo'nun otomotiv endüstrisinde büyük bir dönüşüme imza atmasını sağlayan otomobil olan model, “İtalya'nın sevgilisi” lakabına sahip Giulietta'ydı. 1952 yılında Alfa Romeo üretimi sadece 1900'e odaklanmıştı, bu nedenle daha küçük bir hacme sahip daha modern bir otomobil fikri ortaya çıktı. Ağustos 1952'ye gelindiğinde otomobilin önden motorlu ve arkadan itişli olmasında karar kılındı ve bir yıl sonra kompakt bir coupé olan ilk prototip test amacıyla yola çıktı.1954'ün başlarında, son aşamaya gelinmişti, ancak sadece eskizler ve gövdenin birkaç prototipi günümüze ulaştı. Tasarımcı Franco Scaglione'nin de desteğini alan Bertone, minimalist, rafine ve sportif hatlara sahip zarif bir otomobil olarak Giulietta Sprint’i ortaya çıkardı. Otomobil 21 Nisan 1954'te Torino Otomobil Fuarı'nda tanıtıldı. Giulietta tanıtılır tanıtılmaz satışlara damgasını vurdu. Birkaç gün sonra üretim adetlerinin dolmasıyla birlikte yeni siparişler askıya alındı. İlk prototiplerde 1100 cc'lik dört silindirli motorla donatılan araçta, motor hacmi daha sonra 1290 cc’ye çıkarıldı. 65 HP güç üreten araç, 165 km/s maksimum hıza ulaşıyordu. Üretiminin sonlarına doğru 1958'deki son evrimle ve çift gövdeli karbüratörle gücü 79 HP’ye yükseldi ve maksimum hız 170 km/s'ye kadar çıktı.
Sportif ve başarılı çizgilerinin yanı sıra, otomobilin kendi kategorisinde daha önce görülmemiş bir seviyeye ulaşması ve çok daha üst sınıftaki rakiplerine meydan okuması, ona büyük bir başarı ve hayran kitlesi getirdi. Giulietta'nın çeşitli versiyonlarının üretimi 11 yıl boyunca devam etti. 24 bin 84 adedi Sprint olmak üzere toplam 177 bin 513 adet üretildi.
4 kişilik coupe, Alfetta GT
Alfetta'nın tanıtılmasından iki yıl sonra Giulia'nın spor versiyonu olarak tasarlanan ve en çok satan Bertone coupé'nin yerini almak gibi zor bir misyona sahip Afeltta GT planlandı. Alfetta GT 1.8'in aks aralığı 110 mm kısaltıldı ve süspansiyonu daha sportif hale getirildi. Aracın gövdesi Giugiaro tarafından, 1750 GTV'ye dayanan birkaç yıl önceki bir prototipten ipuçları taşıyan modern hatlarla tasarlandı. Aracın çizgileri agresif ve etkileyiciydi. 
Alfetta GT, ekstrem bir spor otomobilden daha çok bir “grand tourer” olarak tasarlanmıştı ve bu nedenle pratikliğe de büyük önem verilmişti. İçeride dört kişi için yeterli yaşam alanı sunan Alfetta GT’nin arka camları açılabiliyordu ve büyük bagaj alanına erişim çok kolaydı. Alfetta GT'nin gücü 1975'e gelindiğinde 5500 d/dak 122 HP'den 5300 d/dak’da 118 HP üretecek şekilde değiştirildi. Bir yıl sonra ise 109 HP 1.6 litre motorlu (sadece 1980'e kadar üretildi) ve sadeleştirilmiş özelliklere sahip giriş seviyesi bir versiyon ve 2.0 litrelik motora sahip GTV yollara çıktı. Model, 1986 yılına dek toplam 136 bin 275 adet üretildi. 

Editör: Abdullah KURTAY