Buna göre kış aylarında arabalı seyahatlerde en sık tercih edilen tatil rotası Abant oldu. İlk 5 içerisinde yer alan diğer rotalar ise sırasıyla Sapanca, Kapadokya, Uludağ ve Kartepe oldu.

Son dönemde tatil planları yaparken, bütçe faktörü en önemli belirleyicilerden biri oluyor. Özellikle uçak ve otobüs biletlerindeki fiyat artışları, tatilcilere istedikleri rotada seyahat etme konusunda zorluklar yaşatabiliyor. Bu noktada otomobille seyahat, hem ekonomik hem konforlu hem de esnek bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Seyahatseverlerin araçlarıyla tatile yöneldiği bu süreçte, ikinci el araç platformu VavaCars; kışın uzun yolculuk yapmak isteyenler için “en favori 5 tatil rotasını” derledi.

Otoshops 2. El Elektrikli Araçlara Hazır Otoshops 2. El Elektrikli Araçlara Hazır

Derlenen verilere göre; kış aylarında otomobilli seyahatlerde Türkiye’de en çok tercih edilen tatil rotası Abant olurken, ikinci sırada Sapanca, üçüncü sırada ise Kapadokya yer aldı. Herkesin tercihleri ve öncelikleri farklılık gösterse de Kartepe ve Uludağ da sırasıyla ilk 5 içinde yer alan diğer rotaları oluşturdu.

İlk 5’in ardından en çok ilgi gören bir diğer bölge ise Erciyes oldu. Kışın aracıyla seyahat edenlerin yaklaşık yüzde 90’ının ilk tercihi söz konusu rotalar olurken, yüzde 10,61’lik bir kesim ise farklı alternatifleri tercih etti.

Bu seyahatler, konfor esnekliği sunuyor

Araştırmadan elde edilen verilere göre kışın kayak merkezleri yoğun bir ilgi görse de doğal güzellikleri ve yeşilliğiyle ön plana çıkan bölgelerin gerisinde kaldı. Öte yandan araçla seyahatlerin öne çıkmasındaki en önemli etken esneklik oldu. Özel araçla seyahat; hava koşulları, trafik durumu ve mola verme zamanlarına göre kullanıcıya ayrı bir rahatlık ve konfor sağlıyor. Bu durum yolculuğu daha eğlenceli hale getiriyor. Ayrıca bu seyahatler yeni yollar ve yerler keşfetmeye olanak sağladığından daha maceracı bir deneyim sunuyor.

Editör: Rezzan Alavant