Elektrikli Nissan Qashqai, JUKE ve LEAF, Hyper Urban, Hyper Punk ve Chill-Out konseptlerinden ilham alacaklar.

Çinli BYD ile Türkiye'de yatırım için imzalar atıldı Çinli BYD ile Türkiye'de yatırım için imzalar atıldı

Nissan, Birleşik Krallık'taki Sunderland fabrikasında üretilen üç modelinin %100 elektrikli versiyonlarını üreteceğini duyurdu. Sıfır emisyonlu bir gelecek vizyonuyla ilerleyen Nissan'ın gelecekteki üretim planı, Sunderland'deki EV36Zero merkezinde üç elektrikli araçtan (EV), üç gigafabrikadan ve 3 milyar sterline kadar yatırımdan oluşacak.

Bu sihirli dönüşüm projesi sadece Nissan'ın amiral gemisi Qashqai ve JUKE crossover'larının gelecekteki tamamen elektrikli versiyonlarını üretmekle kalmayacak, yeni nesil Nissan LEAF’in de İngiltere'de üretilmesini içerecek.

Hem araç hem de batarya üretimi ise, Nissan'daki rüzgar ve güneş çiftliklerini içerecek ve Nissan ve komşu tedarikçilerine %100 yenilenebilir elektrik sağlama kapasitesine sahip olacak EV36Zero Microgrid tarafından desteklenecek.

Nissan Başkanı ve CEO'su Makoto Uchida, Sunderland fabrikasındaki meslektaşlarına planlarını duyurarak şunları söyledi: "Heyecan verici, elektrikli araçlar, karbon nötrlüğüne ulaşma planlarımızın merkezinde yer alıyor. Temel Avrupa modellerimizin elektrikli versiyonları yoldayken, Nissan, endüstri ve müşterilerimiz için yeni bir çağa doğru hızlanıyoruz.

"EV36Zero projesi, İngiltere'nin en büyük otomobil fabrikası olan Sunderland fabrikamızı gelecek vizyonumuzun merkezine koyuyor. Bu, Birleşik Krallık ekibimizin geleceğin araçlarını tasarlayacağı ve üreteceği anlamına geliyor ve bu da bizi Nissan için Avrupa'da tamamen elektrikli bir geleceğe doğru yönlendiriyor."

Avrupa'daki binek otomobil serisi 2030 yılına kadar %100 elektrikli olacak

nissan qashqai-2Bugünkü duyuru, Nissan'ın bundan sonra Avrupa'daki tüm yeni otomobillerinin tamamen elektrikli olacağını ve Avrupa'daki binek otomobil serisinin 2030 yılına kadar %100 elektrikli olacağını doğrulamasının ardından geldi. Nissan, daha temiz, daha güvenli ve daha kapsayıcı bir dünyaya doğru ilerleyen, gerçekten sürdürülebilir bir şirket olma konusundaki Ambition 2030 vizyonu ile hareket ediyor.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak şunları söyledi: "Nissan'ın yatırımı, ekonomimize yılda 71 milyar sterlin katkıda bulunan İngiltere'nin otomotiv endüstrisine büyük bir güven oyu. Bu girişim, Sunderland'in elektrikli araç inovasyonu ve üretimi için İngiltere'nin Silikon Vadisi olarak geleceğini güvence altına alacak.

"Birleşik Krallık'ı iş yapmak için en iyi yer haline getirmek, ekonomik planımızın merkezinde yer alıyor. Daha parlak bir gelecek için doğru uzun vadeli kararları verirken, Birleşik Krallık'taki köklerini genişletmek ve büyütmek için Nissan gibi şirketleri her adımda desteklemeye devam edeceğiz."nissan fabrika

Üç yeni elektrikli araç

Nissan'ın bu devasa yatırımı, tesis ve üretim süreci iyileştirmeleri, eğitimler dahil olmak üzere iki yeni modelin Ar-Ge ile üretimi için Birleşik Krallıktaki operasyonlarına ve daha geniş tedarik zincirine 1,12 milyar sterline kadar yatırım içeriyor. Bu, Nissan'ın EV36Zero'nun ilk aşamasında gelecekteki ilk EV için açıkladığı 423 milyon sterlinlik yatırımı takip ediyor.

Bu üç yeni elektrikli araç, şu anda Nissan Sunderland Fabrikası'nda üretilen üç modelin de geleceğini temsil ediyor:

  • Nissan Qashqai, Nissan JUKE ve Nissan LEAF.

Gelecekteki üç model, ikisi yakın zamanda Japonya Mobilite Fuarı'nda tanıtılan üç heyecan verici tamamen elektrikli konsept modelden ilham alacak:

  • Nissan Hyper Urban Concept, şık ve modern bir estetikle karakterize edilen bir crossover EV.
  • Nissan Hyper Punk Concept, çok yönlü ve çokgen yüzeylerle tanımlanan bir dış estetiğe sahip, tamamen elektrikli kompakt bir crossover.
  • 2021'de tanıtılan ve daha önce Sunderland'de inşa edilecek gelecekteki bir EV için ilham kaynağı olduğu onaylanan Nissan Chill-Out Concept.

Model isimleri, teknik özellikler ve lansman tarihleri de dahil olmak üzere üç model hakkında daha fazla bilgi ileride açıklanacak.

EV36ZERO

Bugün gelinen nokta, Nissan ve ortaklarının EV36Zero'yu yaratmak, Sunderland üretim tesisini dönüştürmek ve dünyanın ilk EV üretim ekosistemini oluşturmak için yaptığı 1 milyar sterlinlik ilk yatırıma dayanıyor.

Nissan'ın yepyeni 20 MW'lık güneş enerjisi çiftliği de dahil olmak üzere mevcut Nissan rüzgar ve güneş enerjisi çiftliklerini de içeren, Nissan ve komşu tedarikçilerine %100 yenilenebilir elektrik sağlama kapasitesine sahip olacak Microgrid projesi, araç ve batarya üretimini tamamlıyor.

Ek iki model, ek bir gigafactory ve altyapı projeleri için daha fazla yatırımın yanı sıra, 2 milyar sterline kadar bir yatırımla sonuçlanacak. Bu, Nissan'ın Qashqai, JUKE ve LEAF'in yerini alacak gelecekteki elektrikli versiyonları için planlarının İngiltere'de 3 milyar sterline kadar yatırım sağlayacağı anlamına geliyor.

Buna ek olarak, Birleşik Krallık Hükümeti, Nissan liderliğindeki 30 milyon sterlinlik bir ortak proje için 15 milyon sterlinlik bir fon sağladı. Cranfield, Bedfordshire'daki Nissan Teknik Merkezi'nin (NTCE) teknik uzmanlığını ve Ar-Ge sıfır emisyonlu araç kapasitesini güçlendirecek ve gelecekteki araç modellerinde Birleşik Krallık'ta ek Ar-Ge yatırımı sağlama fırsatlarını artıracak.

EV36Zero, şirketin daha temiz, daha güvenli ve daha kapsayıcı bir dünyaya doğru ilerleyen, gerçekten sürdürülebilir bir şirket olma konusundaki uzun vadeli vizyonu olan Nissan Ambition 2030'un önemli bir parçasıdır. Nissan, operasyonlarını küresel olarak genişletip dönüştürürken heyecan verici, elektrikli araçlar ve teknolojik yenilikler sunacak. Bu vizyon, Nissan'ın 2050 mali yılına kadar ürünlerinin yaşam döngüsü boyunca karbon nötr olma hedefini destekliyor.

Editör: Rezzan Alavant