ZF pro[Tech]’in Türkiye ağı genişliyor ZF pro[Tech]’in Türkiye ağı genişliyor

Petrol Sanayi Derneği (PETDER) verilerine göre Türkiye madeni yağ ve kimyasallar pazarı 2021 yılında yaklaşık yüzde 10.2 büyüyerek toplam 384.682 tonluk satışa ulaştı. Türkiye madeni yağ ve kimyasallar pazarında Petrol Ofisi, kaydettiği istikrarlı büyümesini devam ettirdi ve her iki alandaki liderliğini de güçlendirerek sürdürdü. İmza attığı başarılara zorlu pandemi döneminin ikinci yılında da devam eden Petrol Ofisi, 2010’da üstlendiği madeni yağ ve kimyasallardaki liderliğini, pazar payını yüzde 31’e çıkartarak, 12’inci yılına taşıdı. Petrol Ofisi, madeni yağlar pazarında ise 2019’da eriştiği liderliğini, 2021’de pazar payını yüzde 29.7’ye taşıyıp güçlendirerek, aralıksız sürdürdü.

Maxima markası ile binek araç yağlarında yüzde 20.4’e ulaştı

PETDER verilerine göre güçlü büyümesine devam eden Petrol Ofisi her iki alanda liderliklerini sürdürürdü. Türkiye madeni yağlar ve kimyasallar pazarındaki hemen hemen tüm alanlarda satış tonajlarını ve pazar paylarını geliştirdiği gözlemlenen Petrol Ofisi’nin Maxima markası ile binek araç yağlarında pazar payını yüzde 20.4 çıkartarak kaydettiği artış ise dikkat çekti.

Toplam satışta 148 bin tona, ihracatta ise 11 bin tona ulaştı

Petrol Ofisi, 2021 yılında toplam satış rakamını 148 bin tonun üzerine taşıdı. İç pazarın yanı sıra küresel pazarda da satışlarını güçlendiren Petrol Ofisi, 4 kıtada 33 ülkeye yaptığı madeni yağ ihracatını da 11 bin tonun üzerine çıkarttı. Petrol Ofisi, madeni yağlar alanında da ileri teknolojisi, yüksek üretim ve depolama kapasiteleri ile öne çıkıyor. Petrol Ofisi, yaklaşık 140 bin tonluk yıllık üretim ve 66 bin tonluk depolama kapasiteli Kocaeli Derince’deki madeni yağ fabrikası ile 400’den fazla zengin ürün gamına sahip. Tesiste yer alan alanındaki en gelişmiş merkezlerinden biri konumundaki Petrol Ofisi Teknoloji Merkezi – POTEM de, gerçekleştirdiği yılda yaklaşık 150 bin test ile de başta kamu kuruluşları olmak üzere tüm sektöre hizmet veriyor.selim-siper-petrol-ofisi-ceo-696x398

“Faaliyetlerimize, yatırımlarımıza ve başarılarımıza hız kesmeden devam ediyoruz”

Petrol Ofisi’nin pandemi koşullarındaki performansına vurgu yapan Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper, “Küresel pandeminin getirdiği zorlu şartlar, Petrol Ofisi olarak her alanda yakaladığımız istikrarlı başarılarımızı olumsuz etkileyemedi diyebilirim. Hatta bu zorlu koşulların pekiştirdiği birlik beraberlik ruhumuzla, katkı sağladığını da söyleyebilirim. Son 4 yılda sektörümüz, birçok açıdan olumsuzluğun yaşandığı üst üste ‘kusursuz fırtınalar’ geçirdi. Ancak, ülkemizin en büyük şirketlerinden biri, bu topraklarda doğmuş Türkiye’nin en büyük değerlerinden biri olarak Petrol Ofisi, gücü ve azametine yakışır bir şekilde, her zaman olduğu gibi bu zorlu süreçleri de başarı ile ve hatta daha da güçlenerek geride bırakmıştır.

Tüm bunlar, gerek EPDK ve gerekse PETDER verilerindeki rakamlarda da somut olarak görülebiliyor. PETDER’in 2021 yılı madeni yağlar ve kimyasallar raporuna baktığımızda, Petrol Ofisi’nin hemen hemen tüm alanlarda satışlarını geliştirdiği, pazarın üzerinde büyüme kaydettiği ve bu alanda mevcudiyetindeki iki liderliği de pekiştirerek, aralıksız sürdürdüğü görünüyor. Bu çok önemli bir başarı. Ancak madeni yağ alanında ulaşılan bu rakamlara, pandemi koşullarının yanı sıra bir yandan dev bir dijital dönüşüm, bir yandan Texaco üretim, satış ve dağıtımına hazırlıklar ile ilk üretimine başlanması, diğer yandan yeni yatırımlar yapılırken yeni ürünler geliştirilirken, yeni müşteriler kazanılırken ulaşıldı. Dolayısıyla madeni yağlar alanında elde edilen bu başarı, Petrol Ofisi açısından çok daha değerli. Bu başarıda imzası bulunan çalışma arkadaşlarımızdan, paydaşlarımıza, distribütörlerimizden bayilerimize kadar herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Editör: Rezzan Alavant