Rent Go Unutulmaya Yüz Tutmuş Anadolu Kültürlerini Yaşatmaya Devam Ediyor. Türkiye'nin yüzde 100 yerli sermayeli araç kiralama şirketi Rent Go, Doğu Karadeniz Bölgesi'nin tarihi geleneği Kalandar’ı özel bir etkinlikle kutladı. Birbirinden farklı ve ilginç kıyafetlerle kutlanan Kalandar yeni yılı etkinliğinde yöreye özgü oyunlar oynandı, maniler söylendi.

Kar yağışlarına karşı hazırlıklı olun Kar yağışlarına karşı hazırlıklı olun

Tarih boyunca onlarca farklı medeniyete ev sahipliği yapan kadim Anadolu topraklarının, her biri birbirinden değerli kültür ve geleneklere sahne olduğunu belirten Rent Go Genel Müdürü Köksal Öztürk, " Köklerini Anadolu’dan alan bir marka olarak tarihin bize miras bıraktığı bu farklı değerleri yaşatmak üzere geçtiğimiz yıllarda başlattığımız Anadolu’nun Kültürel Renkliliğini Koruma projemiz çerçevesinde geleneklerimizi yeni nesillere hatırlatmaya devam ediyoruz. Tüm dünyada ve kültürlerde olduğu gibi Anadolu'da da yüzlerce yıldır birbirinden farklı yılbaşı kutlamaları düzenleniyor. Doğu Karadeniz ve Kafkasya coğrafyasında eski geleneklere göre binlerce yıldır kutlanan Kalandar’ı yeni nesillere de aktarmak ve yaşatmak istiyoruz" dedi.

Kalandar Hakkında

Kalandar veya Kalanda olarak geçen kutlama, Türkiye'de Doğu Karadeniz bölgesinde ve Gürcistan'ın batı kesiminde eski geleneğe göre yeni yıl kutlamasıdır. Latince Calendae kelimesinden gelen Kalanda, ayın ilk günü anlamına gelmektedir. Ay takvimini temel alan Kalandar'ın birinci günü, Miladi Takvim'e göre ocak ayının 14'üncü gününe tekabül eder. Yeni yıl kutlamaları da 13 Ocak'ı 14 Ocak'a bağlayan gece gerçekleştirilir.

Geleneğe göre insanlar tanınmayacak şekilde giyinir, içlerinde bir kişi dede olarak seçilir, yünden yapılan sakal takılır ve başlarda muhakkak külah olur. Yüzler boyanır, ellere gürültü çıkarmak amacıyla kelek gibi zile benzeyen şeyler alınır. Gidilen evin önünde önce bir halk tiyatrosu tarzında küçük bir şey oynanır. Dede ortaya alınır ve bir sandalyeye oturtulur. Sonrasında çalgılar çalınır ve dans edilir. Ekipte yer alan kişilere goncoloz adı verilir. Ziyaret edilen ev sahibi ekibin getirdiği torbaya erzak koyar. Gece boyunca ev ev dolaşılarak oyun devam ettirilir. Bu gecede çocuklar da komşu evleri dolaşır ve ellerindeki poşetleri evlerin kapısına koyup zile bastıktan sonra ev ahalisinin poşetin içine koyacakları hediyeleri beklerler.

Editör: Abdullah KURTAY