Bu araç için tamamen Scania içinde tasarlanan ve İsveç mühendislik kalitesini yansıtan şasi, şanzıman, diferansiyel, D formlu yakıt deposu, daha yüksek frenleme torklu retarder ve motor ile SUPER farkını ortaya koyuyor.

Petrol Ofisi Grubu ve Anadolu Isuzu'dan önemli iş birliği Petrol Ofisi Grubu ve Anadolu Isuzu'dan önemli iş birliği

scania 1SUPER, emisyon normlarına uyumu sadece SCR kullanarak gerçekleştiriyor. Yeni 13 litrelik motorlar, en yeni Opticruise G33 şanzımanla birleştirildi. Bu, sürücünün, hızlı vites değişimi ve kesintisiz torkla benzersiz bir sürüş deneyimi ve sürüş konforu yaşarken, her koşulda en iyi yakıt ekonomisini elde edeceği anlamına geliyor.

“Yakıt tasarrufunda rakipsiz”

Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü Tolga Senyücel, Yeni SUPER modelinin Avrupa pazarlarında şimdiden büyük ilgi gördüğünü belirterek “Super’de bulunan yeni motor, bir önceki versiyonuna göre, diğer aktarma organlarının da katkısı ile yüzde 8 yakıt tasarrufu sunuyor. Avrupa’nın en prestijli ödüllerinden olan Greentruck ödülü Scania Super ile üst üste 6. Kez Scania’ya geldi. Yakıt tasarrufunda rakipsiz bir konuma geldi. Yeni motor, yeni şasi, yeni diferansiyel ve yeni şanzıman, opticruise ile birleştiğinde araç kullanıcısına keyifli bir sürüş sunarken, araç sahibine de ciddi anlamda bir kazanç yaratıyor. 2024 yılının 2.nci çeyreğinde Türk kullanıcıları ile buluşturmayı hedefliyoruz. Super, satışlarımıza ciddi bir ivme kazandıracaktır” şeklinde değerlendirdi.

Yüzde 8’e varan tasarruf

Yakıt ekonomisi konusunda bugüne kadar pazara sunduğu modelleri ile kendini ispatlayan Scania, SUPER için geliştirilen motorunda bu başarısını bir adım daha ileriye taşıdı. Bütünüyle baştan tasarlanan tek parçalı silindir kapağı sayesinde (CRB) motor freni seçeneği sunulabilmekte. Üstten çift eksantrik mili, rijid kapak tasarımı ile 250 bara ulaşan silindir tepe basıncı, ikiz SCR dozlamalı emisyon kontrol sistemi, yeni yakıt pompası, azaltılan iç sürtünme kayıpları, yeni motor kontrol ünitesi ve yazılım gibi geliştirmelerle, sadece motor özelinde mevcutlara oranla yüzde 5,2 mertebesinde yakıt ekonomisi sağlıyor. Yeni 13 lt SUPER motor ailesi 500 bg 2650 Nm ve 560 bg 2800 Nm seçenekleri ile sunuluyor. Yenilenen güç ve aktarma organlarının tamamında yapılan iyileştirilmelerle, toplam yakıt ekonomisi yüzde 8’e ulaşıyor.