tofas- stellantis-koc holding

Stellentis ve Koç Holding son yılların en büyük anlaşmasına imza atarak, Türkiye'deki tüm Stellantis markalarının ticari faaliyetlerini Tofaş çatısı altında toplama kararı aldı. Bu anlaşma; Tofaş ile birlikte tüm Stellantis markaları ve segmentleri için artan sinerji ve değer yaratımı sağlanması hedefleniyor. Stellantis, 2025 yılı başından itibaren üretime başlama hedefiyle, beş marka için planlanan hem orta boy hafif ticari araç hem de binek otomobil versiyonları olan yeni “K0” üretimini Tofaş'a tahsis edecek. Mevcut Doblo üretiminin ise Temmuz 2023'te “K0” modelinin üretim hatlarında çalışmaya başlanıncaya kadar devam etmesi planlanıyor.

Mevcut Fiat Egea/Tipo üretimi 2025 yılı sonuna kadar devam edecek

Anlaşma Fiat Egea'nın da geleceğini netleştirdi. Yapılan açıklamaya göre, Fiat Egea'nın üretimi 2025 yılının sonuna kadar sürecek. Ayrıca Tofaş Egea'yı Tipo adıyla 2025 yılının son ayına kadar ihraç etmeye devam edecek

Tofaş, Stellantis Türkiye dağıtım şirketi Stellantis Otomotiv Pazarlama A.Ş.'nin sermayesinin tamamını satın aldı!

Koç Holding ve Stellantis N.V. müşterilere ve iş ortaklarına sınıfının en iyisi ürün ve hizmetlerin verimli bir şekilde sunulması, Türkiye'deki operasyon potansiyelinin artırılması amacıyla mevcut Tofaş ortak girişimlerini daha da genişletme ve büyütmeyi hedeflediklerini açıkladı. 
Bugün imzalanan yeni stratejik anlaşma ile Tofaş, Stellantis Türkiye dağıtım şirketi Stellantis Otomotiv Pazarlama A.Ş.'nin sermayesinin tamamını satın alıyor. Sonuç olarak, Türkiye'de dağıtıma sunulan tüm Stellantis markaları - Alfa Romeo, Fiat, Citroën, DS Automobiles, Jeep®, Maserati, Opel ve Peugeot - Tofaş tarafından dağıtılacak.
Türkiye'deki tüm faaliyetlerin iki güçlü hissedarın desteğiyle tek bir çatı altında toplanması, dünya çapında ticari faaliyetlerde, üretimde ve Ar-Ge'de benzeri görülmemiş sinerjilere izin verirken, Türk tüketicisine daha geniş ve verimli ürün ve hizmetler sunmanın da yolunu açacaktır. Tofaş'ın potansiyelini daha da ileriye taşımak için yeni iş fırsatları da ufukta belirmektedir.

Anlaşma Tofaş'ı otomotiv sektöründe çok daha önemli bir noktaya taşıyacak!

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu “6 Şubat’ta yaşadığımız deprem felaketinin yaralarını sarmayı sürdürüyor, üzerimize düşeni kararlılıkla gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bu zor dönemin atlatılmasında ülkemize yapılacak yatırımların büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Bu stratejik yatırım; üretim hacmi, ihracat performansı ve ar-ge yetkinlikleri ile şirketimiz Tofaş’ı otomotiv sektöründe çok daha önemli bir noktaya taşıyor. Türkiye otomotiv sektöründe lider konumundaki Tofaş, bu yeni yatırım ile hedeflerini büyütüyor ve iddiasını güçlendiriyor. Böyle zor bir süreçte gerçekleşen bu umut verici anlaşma topluluğumuzun ve ortağımızın ülkemize olan inancını da bir kez daha teyit ediyor. Ortaya çıkacak katma değer ile ülkemizin otomotivdeki rekabet gücünün artmasına hizmet etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

Anlaşma Stellantis markaları için pazar potansiyelini büyütecek

Stellantis CEO'su Carlos Tavares ise "Türkiye, Orta Doğu ve Afrika'da lider bir pazar payına ulaşmaya çalışırken, uzun vadeli stratejik planımız olan Dare Forward 2030'da kritik bir rol oynuyor" dedi. “Koç ile ortaklığımızı derinleştirmek sinerji yaratacak, değeri artıracak ve tüm segmentlerdeki Stellantis markaları için pazar potansiyelini büyütecektir. Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biri olan Tofaş ortak girişimimiz, önemli üretim ve Ar-Ge merkezlerimizden biridir. Türkiye'nin karşı karşıya olduğu mevcut acı verici süreçte, sürdürülebilir bir geleceği umutla ve dayanıklıkla yeniden inşa etme kapasitesini dünyaya gösteren bir ülkede liderlik rolümüzü 50 yılı aşkın geçmişimizin ötesine taşıyacağı için bu anlaşma üzerinde çalışan ekiplere en içten teşekkürlerimi sunuyorum” açıklamasında bulundu. 

Anlaşma'dan öne çıkan bazı detaylar şöyle: 

Yapılan açıklamada ayrıca aşağıdaki 3 detayın da altı çizildi.

• Stellantis, 2025 yılı başından itibaren üretime başlama hedefiyle 5 marka için planlanan hem orta boy hafif ticari araç hem de binek otomobil versiyonlarında “K0” modelinin üretimini Tofaş'a tahsis edecek.
• Mevcut Doblo üretiminin, Temmuz 2023'te “K0” modelinin üretim bantlarında çalışmalar başlayıncaya kadar devam etmesi planlanıyor.
• Mevcut Fiat Egea/Tipo projesi 2025 yılı sonuna kadar uzatılmıştır.
İlgili rekabet otoritelerinin onayı da dahil olmak üzere gerekli düzenleyici onaylara tabi olacak işlemin 2023 yılının ikinci yarısında tamamlanması beklenmektedir.

Stellantis Hakkında

Stellantis N.V. (NYSE: STLA / Euronext Milan: STLAM / Euronext Paris: STLAP) dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden ve ulaşım tedarikçilerindendir. Aralarında Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, DS Automobiles, Fiat, Jeep®, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, Ram, Vauxhall, Free2move ve Leasys gibi köklü bir geçmişe sahip ikonik markalar, yenilikçi ürün ve hizmetler konusunda vizyon sahibi kurucuların ve günümüz müşterilerinin tutkusunu yansıtıyor. Çeşitlilikten güç alarak, yarının ulaşımını şekillendiriyor ve tüm paydaşlarını ve faaliyet gösterdiği topluluklar için hem katma değer yaratıp aynı zamanda en büyük şirket değil, en büyük sürdürülebilir teknoloji ulaşım şirketi olmayı hedefliyor.

FIAT’tan Cumhuriyetimizin 100. Yılına özel Fiorino FIAT’tan Cumhuriyetimizin 100. Yılına özel Fiorino

Koç Holding Hakkında

Temelleri 1926 yılında atılan Koç Holding, Türkiye’nin en büyük ve başarılı şirketler topluluğundan biri olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Fortune Global 500 sıralamasında yer alan tek Türk şirketidir. Enerji, otomotiv, dayanıklı tüketim ve finans sektörlerinde sahip olduğu güçlü rekabet avantajlarıyla lider pozisyonlara sahiptir. Koç Topluluğu kombine gelirleri, ihracatı, yarattığı istihdam, ödediği vergiler ve toplam piyasa değeri ile Borsa İstanbul’dan aldığı payla Türkiye’nin en büyük sanayi ve hizmet şirketleri topluluğudur. Milli gelirin yaklaşık yüzde 9’una karşılık gelen kombine gelirleri ve Türkiye ihracatındaki yaklaşık yüzde 7’lik payıyla Türk ekonomisinin itici gücü konumundadır. Koç Topluluğu’nun iş modelinin odağında faaliyet gösterdiği ülkeler ve dünya için sürdürülebilir değer yaratmak bulunmaktadır. 

Tofaş Hakkında:

Türkiye'nin önde gelen otomotiv şirketlerinden biri olan Tofaş, 1968 yılında kurulmuştur. Tofaş'ın hisselerinin %24,3'ü İstanbul borsasında işlem görmektedir; kalan hisselerin kontrolü Koç Holding ve Stellantis arasında eşit olarak paylaştırılmıştır. Tofaş'ın halka açık hisseleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Kurumsal Yönetim ve Sürdürülebilirlik endekslerinde de yer almaktadır. Stellantis'in önde gelen üretim ve Ar-Ge merkezlerinden biri olan Tofaş, ana ortaklığının global ürün geliştirme projelerinde önemli roller üstlenerek Türkiye ekonomisine, sanayisine ve Ar-Ge bilgi birikimine katma değer yaratmaktadır. Tofaş fabrikasında Fiat Doblò ve Fiorino'nun yanı sıra Fiat Tipo/Egea ailesinin sedan, hatchback, station wagon ve cross modelleri de üretilmektedir. Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo, Jeep®, Maserati, Ferrari markalarının distribütörü olarak Tofaş, Türkiye'de geniş bir marka ve ürün portföyü sunmaktadır.