Elfyn Evans wrcDünya Ralli Şampiyonası (WRC) Hırvatistan ayağında zirve savaşı rallinin son gününde belirginleşmeye başladı. Rallinin ikinci gününde lider Thierry Neuville kalınca; liderliği Elfyn Evans devir aldı. Evans, son güne 25 saniyenin biraz üzerinde bir avantajla başladı.

Cumartesi Neuville'yi üzdü, Evans'ı sevindirdi

Evans Cumartesi gününe lider Thierry Neuville'in (Hyundai pilotu) 5,7 saniye gerisinde ikinci sırada başladı. Sabah ilk iki etapta yaklaşık 5 sn fark attı, ancak ardından zorlu yeni etap; Ravna Gora - Skrad etabında rakibinin kaza geçirerek yarışa veda etmesiyle liderliği ele geçirdi ve ikinci sırada bulunan Ott Tänak'a (M-Sport Ford) kıyasla 22,6 sn'lik bir farkla gün ortası servisi için Zagreb'e döndü.

Aşınmış ve kaygan etaplar zorladı

İkinci günün start sırasını oluşturmak için sıralamalar tersine döndüğünde Evans, öğleden sonra özellikle çok aşınmış ve kaygan yollarla uğraşmak zorunda kaldı. İlk başta öğle yemeğinden sonra avantajının 12.5 saniyeye düştüğünü görünce, günü arayı açmış bir şekilde bitirmek için atağa geçti ve bir kez daha  farkı 25.4 saniyelik bir banta oturttu.

Sébastien Ogier ve Kalle Rovanperä neler yaptı?

Elfyn Evans'ın takım arkadaşları Sébastien Ogier ve Kalle Rovanperä, Cuma günü  GR Yaris Rally1 Hybrid'lerle güçlü performanslar sergileyerek aksiliklerin üstesinden geldiler. Sekiz etabın yedisinde de hedeflenen zamanı çıkarttılar. 

Drift sezonu Körfez yarışıyla başladı Drift sezonu Körfez yarışıyla başladı

Ogier cezalarla boğuştu

Ogier, Cuma günü yaptığı bir kural ihlali nedeniyle bir dakikalık ceza aldı. Cumartesi sabahı ilk etaba giderken yaşadığı sorunu çözmekte gecikince 10 sn daha ceza aldı. Ancak tecrübeli pilot üç etap kazanarak genel klasmanda dördüncü sıraya yükselmeyi başardı. Kalle Rovanperä ise dört etabın kazananı oldu ve takım arkadaşının sadece iki saniye gerisinde beşinci sıraya yerleşti. 

wrc hirvatistan rallisi Elfyn EvansWRC Hırvatistan Rallisi 2. Gün Sonunda Genel Klasman
1 Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) 2.20.05.7
2 Ott Tänak/Martin Järveoja (Ford Puma Rally1 HYBRID) +25.4s
3 Esapekka Lappi/Janne Ferm (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +55.4s
4 Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +1m49.4s
5 Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +1m51.4s
6 Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +2m25.9s
7 Pierre-Louis Loubet/Nicolas Gilsoul (Ford Puma Rally1 HYBRID) +2m32.1s
8 Yohan Rossel/Arnaud Dunand (Citroën C3 Rally2) +6m40.2s
9 Nikolay Gryazin/Konstantin Aleksandrov (Škoda Fabia RS Rally2) +6m51.7s
10 Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen (Škoda Fabia RS Rally2) +8m02.4s

Editör: Abdullah KURTAY