Bosch, Milano EICMA 2023'te sürücü destek sistemleri, bağlanabilirlik ve elektromobilite konusundaki yeniliklerini tanıtıyor...

Bosch, EICMA 2023'te sadece bugünün ve yarının motosikletleri için bireysel çözümlerini değil, aynı zamanda kapsayıcı sistem uzmanlığını da sergiliyor. Bosch’un çözümleri arasında motor bileşenleri ve elektrikli güç aktarma çözümlerinin yanı sıra sürücüler için geliştirilen güvenlik, ekran ve bağlanabilirlik çözümleri bulunuyor.

Dijital: Yenilikçi ekran çözümleri sayesinde ağa bağlı sürücü deneyimi

Bosch her uygulama için ekran çözümleri sunuyor, böylece sürücüler yolda giderken hızlarını ve diğer araç bilgilerini etraflarında olup bitenlerden dikkatlerini dağıtmadan takip edebiliyorlar. Şirket, EICMA'da sürücülerin ihtiyaç duydukları tüm bilgileri bir bakışta görmelerini sağlayan TFT Cluster 5"i sergiliyor. Beş inçlik ekran, çeşitli araç segmentlerinde mevcut olan daha dar alanlara kurulum için de ideal.

BMW Motorrad, Rızacan Kumaş’ın Objektifinden The Mother Road Sergisi’nde BMW Motorrad, Rızacan Kumaş’ın Objektifinden The Mother Road Sergisi’nde

Güvenlik: Bosch ile kazasız motosiklet sürüşe giden yol

Bosch, dünyanın önde gelen motosiklet güvenlik sistemleri tedarikçisidir ve motosiklet ABS’si ve Motosiklet Denge Kontrolü (MSC) ile iki tekerlek üzerinde sürüşü önemli ölçüde daha güvenli hale getirmişti. Şimdi ise şirket, MSC'nin geliştirilmesinde bir sonraki adımı atıyor: Bosch Kaza Araştırmasının tahminlerine göre MSC, her motosiklette bulunması halinde sadece Almanya'da kişisel yaralanmalara neden olan tüm motosiklet kazalarının yüzde 5'ini önleyebilir veya azaltabilir. Bu hedefi göz önünde bulunduran Bosch, artık daha küçük segmentler için de denge kontrolü sunuyor. Bugüne kadar, gelişmiş güvenlik ve rahatlık fonksiyonlarına sahip MSC çözümü orta ila büyük motosikletlerde kullanılma eğilimindeydi. Burada, yatış açısı gibi değişkenleri belirleyen 6D'de bir atalet ölçüm birimi (IMU) ile birlikte çalışıyor. Gelecekte, daha küçük motosikletler için MSC çözümü, yalnızca 6D ünitesiyle birlikte değil, aynı zamanda giriş seviyesi segment için uygun maliyetli bir çözüm olarak 3D sensörle birlikte daha kompakt ABS varyantına dayanacak.

Daha düşük emisyonlar: Bosch, en yeni güç aktarma çözümü teknolojisine güveniyor

Bosch, araç üreticilerinin emisyonları azaltmasına yardımcı olmak amacıyla yüksek verimli tahrik çözümleri geliştirmek için çalışıyor. Bosch, EICMA 2023'te yeni nesil elektrikli tekerlek göbeği motorunu sergileyecek. Stator ve rotor tasarımının optimize edilmesiyle, performans kaybı olmadan iki kilograma kadar ağırlık tasarrufu sağlandı.

Bununla birlikte Bosch, mevcut yanma teknolojisini daha da verimli hale getirmek ve sürdürülebilirliğini iyileştirmek için de çalışıyor. Bosch burada, üreticilerin Euro 5 ve Hindistan'ın BS 6 (Bharat Stage 6) gibi gelecekteki emisyon yönetmeliklerini karşılamalarına yardımcı olmak üzere iki tekerlekli araçlar ve güç sporları araçları için tam Onboard Diagnostics II (OBD), Aşama 1 ve 2 dahil olmak üzere özel motor yönetim sistemleri ve bileşenleri sağlıyor.

Editör: Rezzan Alavant