Türkiye’ye Avrupa şampiyonluğunu kazandırarak adını tarihe yazdıran Castrol Ford Team Türkiye, 16’ncı şampiyonluk hedefiyle başladığı 2023 sezonunun ikinci yarışında genç pilotlarıyla ilk dört sırayı domine etti.

Türkiye’nin ilk ve tek Avrupa şampiyonu ralli takımı olan Castrol Ford Team Türkiye, başarılarla dolu 26. yılını kutladığı 2023 sezonunda fırtına gibi esmeye devam ediyor. Castrol Ford Team Türkiye’nin genç pilotları, 19-21 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen 2023 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ikinci ayağı olan 47.Yeşil Bursa Rallisi’nde yine podyumu domine etti.

Hyundai Efsanevi Tırmanma Yarışlarına Geri Dönüyor. Hyundai Efsanevi Tırmanma Yarışlarına Geri Dönüyor.

Castrol Ford Team Türkiye’nin yıldız pilotları dış tasarımları tamamen yenilenmiş, güçlü Ford araçlarıyla tam kadro olarak yarıştı.

Türkiye’nin en genç takımı Bursa’ya damgasını vurdu

ford yesil bursa rallisiFiesta Rally3 araçlarıyla asfalt zeminde de hızlarını ve yeteneklerini konuşturan Ali Türkkan ile co-pilotu Burak Erdener, Genç Pilotlar Birinciliği ve yarışın ekstra puan veren etabı olan Power Stage Birinciliği’ne uzanırken, Genel Klasman’ı da üçüncü olarak bitirdiler. 
Ford’un ralli dünyasında iki çeker sınıfını domine eden otomobili Ford Fiesta Rally4 ile yarışan genç pilot Efehan Yazıcı ile co-pilotu Sevi Akal da yarışın iddialı isimlerindendi. 2022 yılında takımına Türkiye Ralli Genç Pilotlar Şampiyonluğunu kazandıran genç pilot Efehan Yazıcı, Genç Pilotlar Üçüncülüğü’nü elde etti. Castrol Ford Team Türkiye altyapısından yetişen Sevi Akal da kadın co-pilotlar ikinciliğineuzandı.

castrol ford teamBodrum Rallisi’nde kariyerinin ilk startını almasına karşılık etap dereceleriyle ümit vaat ettiğini ortaya koyan takımın en genç pilotu Mert Yudulmaz ile deneyimli co-pilotu Özden Yılmaz ise Fiesta R2T araçlarıyla yarıştılar. İkili, Genç Pilotlar Dördüncülüğü’nü kazanarak 47. Yeşil Bursa Rallisi’nde Castrol Ford Team Türkiye’nin başarılarına yenisini ekledi. 

Fiesta Rally Cup kıyasıya rekabete sahne oldu

Türkiye’nin en uzun soluklu tek marka ralli kupası olan Fiesta Rally Cupda yoğun bir katılım gördü. Yeşil Bursa Rallisi’nde ev sahibi olarak start alan çok sayıda Bursalı pilotun bulunmasıyla yarış, kıyasıya bir rekabete sahne oldu.
Fiesta Rally3 araçlarıyla yarışan And Sunman ile co-pilotu Mehmet Akif Yalçın, birinci olarak kürsüye çıktı. Yine Fiesta Rally3 koltuğunda yarışa katılan Erol Akbaş ile co-pilotu Egemen Dural yarışı ikinci sırada tamamlarken, üçüncülüğü ise Mehmet Can Dinç ile co-pilotu Mesut Şafak Doğan elde etti. Mehmet Can Dinç aynı zamanda Genç Pilotlar İkinciliğini de kazandı.

Murat Bostancı: “16. şampiyonluğumuza emin adımlarla ilerliyoruz”

Castrol Ford Team Türkiye'nin pilot koçu olan şampiyon pilot Murat Bostancı, 47. Yeşil Bursa Rallisi hakkında şu yorumu yaptı: “Bodrum etabının ardından Türkiye Rallisi’nin ikinci ayağı olan Yeşil Bursa Rallisi’ni de başarıyla tamamladık, elde ettiğimiz podyum derecelerinden memnunuz. Türkiye’nin en genç ralli takımı olarak Gençler kategorisindeki performansımızla adımızı duyurmaktan gurur duyuyoruz. Castrol Ford Team Türkiye olarak 26. yılımızı kutladığımız bu sezonda 16. şampiyonluğumuza ulaşmak üzere emin adımlarla ilerliyoruz. Türkiye’de ralli sporuna altyapıdan başlayarakciddi yatırımlar yapanCastrol Ford Team Türkiye, başarısını ve adını genç şampiyonlarıyla daha da ileriye taşıyacak.”

Türk ralli sporunda genç yıldızları desteklemek için pilot kadrosunu büyük oranda yenileyerek daha da gençleşen ve 21 yaş ortalamasıyla Türkiye’nin en genç ralli takımı olan Castrol Ford Team Türkiye, 26. sezonunda 16. şampiyonluğu hedefliyor. Takım bu yıl Türkiye Ralli Şampiyonası’nın yanı sıra yurt dışında, Dünya Ralli Şampiyonası’nda da Türkiye’yi temsil edecek.

2023 Türkiye Ralli Şampiyonası Takvimi:
•    10- 11 Haziran Eskişehir Rallisi
•    2-3 Eylül Kocaeli Rallisi
•    30 Eylül- 1 Ekim İstanbul Rallisi
•    28- 29 Ekim 100. Yıl Rallisi
•    18- 19 Kasım Ege Rallisi