Çinli otomobil markalarına karşı sert tedbirler geldi. Lüks donanımı standart olarak sunan ve pazardaki bildik markalardan daha uygun fiyata ulaşılabilinen Çin markalarına ilave gümrük vergisi geldi. Fiyatları bir anda katlayacak yeni tedbirleri duyan tüketici adeta şokta. 

Bilindiği gibi; Çin'den ithal edilen elektrikli araçlara Mart 2023'te yüzde 40'lık ilave gümrük vergisi getirilmişti. Bugün açıklanan ve 8 Temmuz'da yürürlüğe girecek kararla bu oran, içten yanmalı ve hibrit binek otomobiller için de geçerli olacak. 

Ticaret Bakanlığı bugün Çin menşeli konvansiyonel (içten yanmalı) ve hibrit binek otomobillerde ilave gümrük vergisi düzenlemesi hakkında yaptığı açıklama pazarda yeni bir dönemin başlangıcına da işaret ediyor.

Açıklamada, kararın gerekçesine ilişkin "yerli üretimin iç pazardaki düşen payının yükseltilmesi ve korunmasının teminen, dış ticaret dengesine ilişkin gelişmeler ile cari açık hedeflerimiz dikkate alınarak, aynı zamanda yurtiçinde yatırım ve üretimi teşvik etmek amacıyla" ifadeleri yer aldı.

Böylece yüzde 10'luk mevcut gümrük vergisine ek olarak Çin menşeli araçlara ilave yüzde 40'lık gümrük vergisi konmuş oldu. Bu oranların üzerine bir de ÖTV ve KDV eklenecek.

Chery'nin Hibrit sedanı ARRIZO 8 PHEV, Türkiye için gün sayıyor! Chery'nin Hibrit sedanı ARRIZO 8 PHEV, Türkiye için gün sayıyor!

Çinli Markalara Gözdağı mı?

Açıklamadan sonra yapılan değerlendirmelerde, kararın asıl nedeni TOGG'u korumak olduğu şeklindeki yorumlar öne çıktı. Bu arada hükümetin Çinli markalara defalarca Türkiye'de üretim yatırımı yapmaları için yapılan çağrıların cevapsız kalması ve bazı markaların Macaristan'ı tercih etmeleri alınan kararda etkili olduğu iddia edildi.

Editör: Abdullah KURTAY