Filo yönetimi sektöründe en iyi uygulamaları yaygınlaştırarak bu alanda kültür oluşturma amacını taşıyan etkinlik, geleceğin zorluklarına karşı etkili ve verimli yönetim süreçleri geliştirmeleri için sektör profesyonellerine ilham kaynağı olma yaklaşımıyla bu alanda bir dönüm noktası olma potansiyeli taşıyor.

Dijital Filo Buluşmaları, sektör profesyonellerine ilham kaynağı olacak panellere ev sahipliği yaptı. 300’ün üzerinde sektör profesyonelini katılımcı olarak bir araya getiren Dijital Filo Buluşmaları 2023’te ticari araç filolarının yanı sıra OEM ve mobilite alanında faaliyet gösteren firmalardan yöneticiler, filo yönetimi operasyonlarından sorumlu kişiler, iş geliştirme ve strateji yöneticileri ile Ar-Ge sorumluları yer aldı.

Etkinlik, Brisa Pazarlama ve Uluslararası Pazarlar Genel Müdür Yardımcısı Evren Güzel ile Arvento Genel Müdürü Özer Hıncal’ın açılış konuşmasıyla başladı.

Evren Güzel filo yönetim süreçlerinin tasarlanabilmesi için ilham olmayı hedefleyerek bu yıl ilk kez Dijital Filo Buluşmaları’na öncülük ettiklerinin altını çizerek; “Otomotiv sektörünün geleceğine bakıldığında; bağlantılı araçlar, otonom araçlar ve elektrifikasyon ön plana çıkıyor. Bu dönüşümün 2030’a kadar yaygınlaşmasını, 2050’de ise gerçekten tüm süreçlerin bu anlamda entegre olmasını bekliyoruz ve bu dönüşüme kapsamlı şekilde hazırlanıyoruz. Mobilite İşimizi Geliştirme yönünde en büyük adımımız 2022 yılında, telematik dünyasının lideri Arvento Mobil Sistemleri satın alarak, bünyemize katmamız oldu. Brisa’nın ürünleri ve servis ağıyla Arvento’nun filo yönetim platformunu entegre ederek yenilikçi mobilite çözümlerini sektöre sunmaya hazırlanıyoruz.

Ford Otosan’ın ürettiği Ford Transit yenilendi Ford Otosan’ın ürettiği Ford Transit yenilendi

Arvento ile güç birliğiyle filoların hareketlilik verisini alıp bunu veri analitiğiyle işleyip bir lastik ne zaman filoya girdi, ömrünün hangi aşamasında, ne zaman rotasyon gerekiyor, ne zaman değiştirilmesi gerekiyor, ne zaman kaplamaya gitmesi gerekiyor gibi filolara maliyet düşüşü yaratacak programlarla danışmanlık veriyoruz. Hatta şoförün sürüş şeklinin maliyetlerine nasıl etki ettiği gibi dataları dahi sunabiliyoruz. Böylece filolarda operasyonel verimliliği, güvenliği ve kârlılığı garanti altına alıyoruz” dedi.

Şirketler filolarını tek merkezden kolayca yönetebiliyor

Arvento Genel Müdürü Özer Hıncal maliyetler ve iş süreçlerindeki verimliliğin, taşımacılıkta filo yönetimi alanında giderek daha fazla önem kazandığının altını çizerek ekledi; “Geçmişte bir aracın konumunu ve hızını göstermek büyük bir yenilikken bugün; birçok sensör, Can-Bus ve Dijital Takograf entegrasyonları ile aracın yakıt seviyesinden, motor devrine, dorsedeki sıcaklıktan lastik basınçlarına, sürücünün aracı ne kadar ekonomik veya güvenli kullandığına kadar yüzlerce veriyi anlık olarak işliyoruz. Şirketler filolarını tek merkezden kolayca yönetebiliyor, maliyetleri kontrol altında tutabiliyor” dedi

Yeni çağda telematik: Veriden vizyona

Dijital Filo Buluşmaları, açılış konuşmaları ve Serdar Kuzuloğlu’nun sunumundan sonra başlayan “Telematik Dünyasının Yarını” başlığı altındaki ilk oturum, Arvento Genel Müdürü Özer Hıncal'ın moderatörlüğünde gerçekleşti. Kullanıcı verilerinin işlenmesinin önemi üzerinde durarak, paylaşımlı mobilite ve bağlantılı araçların gelecekteki rolüne dikkat çeken Ford Otosan Bağlanabilirlik Mükemmeliyet Merkezi Lideri Talha Sağıroğlu, otomotiv sektöründeki elektrifikasyonun ertelenmesinin maliyet ve siyasi yansımaları hakkında bilgiler paylaştı. Başarsoft CEO’su Alim Küçükpehlivan, harita teknolojilerinin evrimini anlatırken, Quectel Wireless Solutions Bölge Satış Direktörü Onur Canıtez, 5G'nin telematik sektöründeki potansiyel dönüşümlerini ele aldı.

Güvenli ve verimli filolarda teknolojinin rolü

Geleceğin mobilitesinin inşası

Etkinliğin son oturumu olan “Mobilitenin Geleceği”nde, Dr. E. Serdar Gökpınar moderatörlüğünde, geleceğin ulaşım çözümleri tartışıldı. Bridgestone Europe NV/SA Ticari Ürünler Planlama Genel Müdürü Maurizio Stecco, karbon emisyonlarını azaltma yönünde lastik teknolojilerinin gelişimine odaklandı. TEMSA CEO’su Tolga Kaan Doğancıoğlu, elektrikli ve hidrojenli araçların yarattığı dönüşümü ele aldı. Kordsa CEO’su İbrahim Özgür Yıldırım, araç malzeme teknolojilerinin geleceğini, Comodif CEO'su Serdar Urçar ise dijitalleşmenin otomotiv ve ulaşım sektörlerine etkilerini anlattı.

Editör: Rezzan Alavant