F1'de sezonun 5. yarışı olan Miami GP'sinin serbest antrenmanlarında özellikle Ferrari ve Mercedes'te ciddi hazırlıklar izlendi. Zirveden kopmamak için yere daha iyi basma konusu başta olmak üzere gizli tutulan bir çok deneme ilk antrenmanda devreye alındı. Buradan da Mercedes birinci ve ikinci zamanı çıkardı. Ferrari ise Leclerc'in Ferrarisi üzerinde bir deneme yapıyor. Ferrari de ikinci serbest antrenmanda iyi sonuç aldı.

İlk antrenmanda Mercedes Russell ile önde

Formula 1 Miami GP'sinin ilk serbest antrenmanında  Mercedes pilotları Hamilton ve Russell beklenen verimi piste taşıdılar. Hamilton en iyi zamanı yaptı ama, Russell buna kısa sürede cevap vererek, ilk antrenmanı en iyi zamanı yaparak birinci sırada bitirdi. Russell'ın en iyi zamanı, seansın sonuna doğru geldi ve İngiliz, 1'30"125 'le turunu tamamlayarak vatandaşı Lewis Hamilton'dan liderliği kaptı . Mercedes, zirveye yeni lastiklerle yerleşirken, Ferrari ve Red Bull için durum öyle olmadı: Verstappen'den onda bir daha hızlı olan Leclerc üçüncü oldu. Perez, ilk antrenmanda tutuktu ve iyi bir tur bulamadı ve ancak 11. olabildi.

48. Yeşil Bursa Rallisi bu hafta sonu yapılıyor 48. Yeşil Bursa Rallisi bu hafta sonu yapılıyor

Hulkenberg'in kazası ve kırmızı bayrak

İlk seansta  3. virajda Hulkenberg Haas'ın kontrolünü kaybetti. Alman pilot, virajı sorunsuz dönmeye çabaladı ama duvara çarpmayı engelleyemedi. Kaza nedeniyle kırmızı bayrak gösterildi ve seansa ara verildi. Hulkenberg'in kazası, Russell'ın birinciliğini getiren turu atmasını geciktirdi ama; İngiliz pilot pite girip, ön kanadı değiştirdi ve attığı son turu ona 1. antrenman klasmanının liderliğini getirdi. 

Tabelaya baktığımızda ise Russell'ın ardından Hamilton'ın ikinci, Leclerc'in üçüncü ve Max Verstappen'in ise dördüncü sırada yer aldığını görüyoruz.ferrari-1

Ferrari'nin Miami'ye özel denemesi sonuç verecek mi?

Beklendiği gibi Ferrari, SF-23'ün geliştirme sürecini Miami'de başlattı . Charles Leclerc, Sainz'in arabasında olmayan yeni bir temel versiyonla piste çıktı . Şahlanan At, uygulamayı karşılaştırmak için serbest antrenmanları kullanıyor. Testlerin olumlu olması durumunda, yeni sürüm Sainz'in Ferrarisine de monte edilecek. Nitekim ilk antrenmanda olumlu sinyaller alınınca her iki sürücü de daha iyi yere basmasını sağlayacak yeni bir arka kanat ve tek pilonla piste çıktı: Aslında bu yeni bir geliştirme değil, ancak bu tür bir pist için en iyi özellik olarak kabul edilen bir modifikasyon.

Türkiye'de satılan araçları KİM ALIYOR? Makale: Türkiye'de satılan araçları KİM ALIYOR?

Leclerc 2.  antrenmanda duvara tosladı, en iyi zaman Verstappen'in oldu

Miami GP'nin ikinci serbest antrenmanını Max Verstappen en iyi zamanla bitirdi. Azebaycan galibi Perez Red Bull RB19 ile dördüncü olurken; Sainz ikinci ve duvara toslayan Leclerc üçüncü oldu.

Yarışçıları Miami GP'sinin hafta sonunda çok kirli ve oldukça sıcak bir asfalt (50°C) bekliyordu. İkinci serbest antrenman daha iyi pist koşulları ile gerçekleşti. Zaten ikinci antrenmanın ilk seansında atılan turlardan sonra bariz bir şekilde daha lastikli bir asfalt ve birkaç derece daha düşük bir pist sıcaklığı (seansın başında 41°C, sonunda 37°C) oluştu. Pistin bu özelliği sayesinde daha hızlı ve daha rekabetçi bir pistte mücadele etme imkanı doğdu. 2. serbest antrenmanda Leclerc'in 8. virajda duvara vurmasından başka kayda değer bir olay gerçekleşmedi.  En iyi zaman Verstappen'in olurken, Ferrari'nin yeni uygulaması bu seansta da sonuç verdi. Sainz ikinci, Leclerc üçüncü, Perez dördüncü ve Alonso 5. sırada yer aldı. 2. antrenmanda Mercedes pilotları çok geriye düştüler. Hamilton 7. ve Russell 15. sırada bitirdi.

Ferrari'nin yeni tabanı sorun yaratmadı

Birinci antrenmandaki kontrollerin ardından, Ferrari'nin Miami'ye getirdiği tabanın yeni versiyonunun iş yapacağına (ilk seansta sadece Leclerc'in arabasına takılıydı) ikna olundu ve ikinci antrenmanda her iki araca da takılmasına karar verildi.
Bu arada; beklentilerin aksine, Imola yarışını beklemeyi tercih eden takımlar Miami'ye çok az yenilik getirdi. AlphaTauri ön kanadın dikey bölmelerinde ve aynalarda küçük bir değişiklik yaptı, Aston Martin ise, Miami'de meydana gelecek daha yüksek sıcaklıklarla başa çıkmak için, karoseri üzerinde artırılmış soğutma ızgaraları ile geldi. Alfa Romeo-Sauber yeni kiriş kanadı deneyecek.

F1 Miami GP'si 1. Serbest Antrenman Klasmanı
1-George Russell MERCEDES 1:30.125
2-Lewis Hamilton MERCEDES 1:30.337 +0.212s
3-Charles Leclerc FERRARI 1:30.449 +0.324s  
4-Max Verstappen RED BULL 1:30.549 +0.424s 
5-Carlos Sainz FERRARI 
6-Pierre Gasly ALPINE
7  -Fernando Alonso ASTON MARTIN
8- Lance Stroll ASTON MARTIN 
9-Nico Hulkenberg HAAS FERRARI
10-Esteban Ocon ALPINE 
11-Sergio Perez  RED BULL 
12-Oscar Piastri MCLAREN 
13-Kevin Magnussen HAAS 
14-Valtteri Bottas ALFA ROMEO 
15-Alexander Albon    WILLIAMS 
16-Lando Norris MCLAREN 
17-Zhou Guanyu ALFA ROMEO 
18-Yuki Tsunoda ALPHATAURI
19-Logan Sargeant WILLIAMS 
20-Nyck De Vries ALPHATAURI

F1 Miami GP'si 2. Serbest Antrenman Klasmanı
1-Max Verstappen RED BULL 1:27.930   
2-Carlos Sainz FERRARI 1:28.315 +0.385s 
3-Charles Leclerc FERRARI 1:28.398 +0.468s 
4-Sergio Perez RED BULL 1:28.419  +0.489s  
5-Fernando Alonso ASTON MARTIN 
6-Lando Norris MCLAREN
7-Lewis Hamilton MERCEDES
8-Lance Stroll ASTON MARTIN
9-Esteban Ocon ALPINE RENAULT
10-Alexander Albon WILLIAMS 
11-Pierre Gasly ALPINE 
12-Kevin Magnussen HAAS 
13-Zhou Guanyu  ALFA ROMEO
14-Valtteri Bottas  ALFA ROMEO
15-George Russell MERCEDES
16-Oscar Piastri MCLAREN MERCEDES
17-Nico Hulkenberg HAAS FERRARI
18-Yuki Tsunoda ALPHATAURI
19-Nyck De Vries ALPHATAURI
20-Logan Sargeant WILLIAMS 

Editör: Abdullah KURTAY