Ford, Büyük Britanya'daki otoyollarda kullanım için düzenleyici kuruluş onayı alan 2. seviye eller serbest gelişmiş sürücü asistanını (1, 2) tanıtarak sektörde önemli bir dönüm noktasına imza attı.

BlueCruise, Kanada ve ABD’de Consumer Reports tarafından ‘En Beğenilen Aktif Sürüş Asistanı Sistemi’ seçilirken, bu teknoloji ile donatılan 193.000 Ford ve Lincoln aracının sürücüleri bu ülkelerde halihazırda 102 milyon kilometreden fazla yolu eller serbest kat etti.  

Şimdi ise Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanlığı Ford BlueCruise (2, 3) teknolojisine yeşil ışık yakıyor. Böylece BlueCruise özelliğine sahip Mustang Mach-E modellerinin sürücüleri; İngiltere, İskoçya ve Galler'de (4) Mavi Bölgeler olarak belirlenen, 3.700 kilometre uzunluğundaki önceden haritalandırılmış otoyollarda "eller serbest, gözler yolda" sürüş teknolojisini kullanabilecek.

BlueCruise, gelişmiş sürücü asistan sisteminin konfor ve rahatlık avantajlarını bir üst seviyeye taşıyor. Sistem, yol ve hız işaretlerinin yanı sıra değişen trafik koşullarını izleyerek direksiyonu, gazı, freni ve şerit içinde konumlandırmayı kontrol ediyor, ayrıca sıkışık trafikte tamamen durmak da dahil, öndeki araçlarla güvenli ve tutarlı mesafeleri koruyor. Buna ek olarak, gelişmiş kızılötesi kamera teknolojisi de sürücünün dikkatini güvenlik için sürekli kontrol ediyor. 

“Ford BlueCruise'un bir Avrupa ülkesinde kullanım için onay alan ilk eller serbest sürüş sistemi olması sektörümüz için önemli bir adım,” diyen Ford Model e Avrupa Genel Müdürü Martin Sander sözlerine şöyle devam etti: "Modern otoyollar kendine en çok güvenen sürücüler için bile zorlu ve korkutucu olabilir. BlueCruise, ‘ağır işlerin’ bir kısmını üstelenerek otoyol sürüşünü biraz daha zahmetsiz hale getirebiliyor, sürücülere güven ve rahatlık sağlayabiliyor.”

Ford Mach EBüyük Britanya'daki 2023 model Ford Mustang Mach-E sahipleri (5) BlueCruise'u abonelik aracılığıyla etkinleştirebilecek ilk kişiler olacak. Abonelik, uzun yolculukları ve tatilleri kapsayacak esnekliği sağlarken gelişmiş sürücü destek sistemini de öngörülen araç kullanımına göre etkinleştiriyor. 

Yeni elektrikli Citroen C3 çok iddialı geliyor! Yeni elektrikli Citroen C3 çok iddialı geliyor!

Sezgisel ve güven uyandıran bir deneyim sunmak için dünya çapında 1,1 milyon kilometreden fazla süren gelişmiş sürücü asistan sistem testleri sırasında ince ayarlardan geçirilen BlueCruise, Ford'un mobilite çözümlerinde öncülük yolculuğunda önemli bir kilometre taşı.

BlueCruise'un mevzuata ilişkin koşullar elverdiğinde diğer Avrupa ülkelerinde de devreye alınması ve önümüzdeki yıllarda sistemin daha fazla Ford aracını kapsaması bekleniyor.

----------------------------------------------

AÇIKLAMALAR

(1) SAE International, 2. Seviye veya Kategori - Kısmi Sürüş Otomasyonunu - sürücünün nesne ve olay algılama ve yanıt verme alt görevini tamamlaması ve sürüş otomasyon sistemini denetlemesi beklentisiyle dinamik sürüş görevinin hem yanal hem de boylamsal araç hareket kontrolü alt görevlerinin bir sürüş otomasyon sistemi tarafından sürekli ve operasyonel tasarım alanına özgü şekilde yürütülmesi olarak tanımlamaktadır.

(2) Sürücü destek özellikleri tamamlayıcı nitelikte olup sürücünün dikkatinin, muhakemesinin ve aracı kontrol etme ihtiyacının yerini almaz. 

(3) Ford BlueCruise eller serbest otoyol sürüşü özelliğidir. Ellerinizi direksiyon simidinden sadece Eller Serbest Mavi Bölge'deyken çekin. Daima yola dikkat edin ve aracın kontrolünü yeniden ele almaya hazır olun. Güvenli sürüşün yerini almaz. Ayrıntılar ve sınırlamalar için Kullanıcı El Kitabına bakın. [BlueCruise Hazırlık Kiti bu özellik için gerekli donanımı içerir] Veri kullanımı, düzenli harita güncellemeleri ve özellik iyileştirmelerini karşılamak için satın alınmış BlueCruise aboneliği gerektirir. BlueCruise'u kullanmak için FordPass uygulamasını kullanarak Mustang Mach-E'nizi etkinleştirmeniz gerekir.

(4) Kuzey İrlanda'da mevcut değildir.

(5) Kasım 2022'den itibaren üretilen 2023 model Mustang Mach-E. Bireysel araç üretim tarihi için araç belgelerine veya Ford bayisine danışın.