Avrupa başta olmak üzere dünyada toplu ulaşımın elektrikli ve otonom dönüşümünde öncü rol oynayan Karsan, sektörde ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Şirket, 2021 yılından bu yana dünyada hizmet veren ADASTEC iş birliği ile geliştirdiği sürücüsüz modeli Otonom e-ATAK ile, şimdi de Hollanda’da, Rotterdam Havalimanı’nda toplu ulaşım hizmeti sunmak için şehrin ana toplu taşıma operatörü RET (Rotterdamse Elektrische Tramvay) ve DAM Shuttles ile sözleşme imzaladı.Karsan Ototnom E Atak Imza TöreniKarsan otonom sürüş startını Hollanda'dan verdi. Karsan'ın sürücüsüz modeli Otonom e-ATAK Hollanda’da, Rotterdam Havalimanı’na toplu ulaşım hizmeti sunacak.(İmza Töreni)

Meijersplein metro durağı ile Rotterdam Havalimanı arasında 5 kilometrelik güzargahta yolcu ve çalışanları taşıyacak olan iki adet Otonom e-ATAK, 2024 yılının Kasım ayında RET’in parkına dahil olacak. “Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde” olma vizyonuyla dünyada toplu taşımanın dönüşümünde öncü rol oynadıklarını söyleyen Karsan CEO’su Okan Baş, “Bu imza aynı zamanda şirketimizin Hollanda’ya ilk ihracatını temsil ediyor. Otonom e-ATAK aldığı ödüller ve hizmet verdiği bölgelerdeki çalışmalarıyla başarısını kanıtlamış bir model. Bu projeyle dünyada ilk kez havalimanı transferini otonom bir araçla gerçekleştiren marka olacağız. Araçlarımız Meijersplein metro durağından yolcularını alıp, Rotterdam Havalimanı’na taşıyacak. Norveç ile başlattığımız otonom elektrikli toplu taşıma atağını şimdi de Hollanda’ya taşıyoruz. Karsan olarak daha fazla ülkenin dönüşümüne öncülük etmeye devam edeceğiz” dedi.

ADASTEC CEO’su Dr. Ali Peker ise “Karsan ile olan stratejik ortaklığımız, dünya çapında toplu taşımanın dönüşümünde önemli bir rol oynuyor. 2021’den bu yana devam eden iş birliğimiz sayesinde elektrikli otonom toplu taşıma alanında birçok ilki gerçekleştirdik. Meijersplein metro durağından yolcularını alıp, Rotterdam Havalimanı’na taşıyacak olan araçlarımız, otonom toplu taşıma alanında havalimanında ilk kez hizmet verecek olmasıyla dünyada bir ilke daha imza atmaktayız. RET’in liderliğinde, yolcularımıza yüksek konfor ve çevre dostu bir alternatif sunarken, çevresel etkiyi azaltma konusunda önemli bir adım atıyoruz. ADASTEC olarak otonom toplu taşıma çözümlerimizle dünya çapında ulaşımın geleceğini şekillendirmeye devam edeceğiz” açıklamalarında bulundu.

Geleceğin teknolojilerini bugüne taşıyan ve öncü hamleleri ile sektöre yön veren Karsan, global pazarlarda ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Avrupa’da elektrikli toplu taşıma pazarındaki yenilikleriyle dikkatleri üzerine çeken Karsan, sürücüsüz taşımada da yapılmamışları yapmayı sürdürüyor. Bu kapsamda 2 adet Otonom e-ATAK’ı Hollanda’nın Rotterdam şehrine ihraç etmek için imza atan Karsan, otonom iş ortağı ADASTEC ile dünyanın ilk havalimanı otonom projesini de gerçekleştirmiş olacak.

Editör: Abdullah KURTAY