Yılların tecrübeli ismi WRC’nin efsanesi Sebastien Loeb, Ford Puma ile zorlu Monte Carlo Rallisi’nin etaplarında genç sürücülere adeta meydan okudu. 47 yaşındaki pilot, daha yarışın başında zirveye adını yazacağını belli etti. 17 etapta bir kez 5 saniye, bir kez de 20 saniye Ogier’in gerisine düşmesine rağmen kadın co-pilotu Isabelle Galmiche ile müthiş bir performans sergiledi ve finişe lider olarak geldi.

Sébastien Loeb, Pazar günü adeta eski rakibi Sébastien Ogier’in elinden Monte Carlo zaferini söktü, aldı. Loeb, Monte-Carlo Rallisi zaferi ile aynı zamanda FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın bir ayağını kazanan en yaşlı pilot oldu.

Ogier, Toyota GR Yaris’i ile dört günlük yarışın sondan bir önceki bölümüne neredeyse yarım dakikalık bir farkla başladı. Ancak, 47 yaşındaki Loeb, Cumartesi günü verdiği liderliği Pazar günü geri aldı. Ogier’in sol ön lastiğini patlatması, yaşlı kurdun işini kolaylaştırdı.

Ford Puma ile yarışan Loeb, WRC’nin yeni hibrit motorlu çağının açılış ayağını kazanmak ve sekizinci Monte-Carlo zaferini ilan etmek için; son etaba kadar sakinliğini korudu. Ve Dünya Ralli Şampiyonası’ndaki 80. zaferini ilan ederek; Dünya Ralli Şampiyonası’nın bir yarışını ilk kez Citroën dışında bir markayla kazanan Loeb ve yeni co-pilotu Isabelle Galmiche için de ilklerin yarışı oldu Monte Carlo Rallisi… Böylece Dünya Ralli Şampiyonası’nda yine ilk kez bir kadın podyumun birinci basamağında yer aldı. Takım arkadaşı İrlandalı Craig Breen ise Ford Puma ile Loeb’in 1 dakika 19.3 saniye gerisinde finişe gelerek üçüncü oldu.

Buharkent Tırmanma'da 32 araç yarıştı Buharkent Tırmanma'da 32 araç yarıştı

Kalle Rovanperä, Power Stage’i kazanarak GR Yaris ile beş bonus puan alırken takım arkadaşı Elfyn Evans ikinci sırada dört puan aldı. Ve Thierry Neuville Hyundai i20 N ile üçüncü bonus puanının sahibi oldu. Yarış lideri Loeb de dördüncü zamanı ile +2 puan aldı. Yarışı son anda kaybeden Ogier, Power Stage etabından beşinci zamanla çıktı ve +1 puan aldı.

Monte Carlo Rallisi Genel Klasmanı

  1. Loeb / Galmiche Ford Puma Rally1 3:00:32.8
  2. Ogier / Veillas Toyota GR Yaris Rally1 +0:10.5
  3. Breen / Nagle Ford Puma Rally1 +1:39.8
  4. Rovanperä / Halttunen Toyota GR Yaris Rally1 +2:16.2
  5. Greensmith / Andersson Ford Puma Rally1 +6:33.4
  6. Neuville / Wydaeghe Hyundai i20 N Rally1 +7:42.6
  7. Mikkelsen / Eriksen Škoda Fabia Rally2 evo +11:33.8
  8. Cais / Tesinsky Ford Fiesta Rally2 +12:19.2
  9. Katsuta / Johnston Toyota GR Yaris Rally1 +12:24.7
  10. Gryazin / Aleksandrov Škoda Fabia Rally2 evo +13:41.3
Editör: Rezzan Alavant