Skyworth, Türkiye'de batarya fabrikası kurmak için; Skywell elektrikli araçların Türkiye Distribütörü Ulu Motor ile geçtiğimiz günlerde bir anlaşma imzaladı. Ulu Motor'dan yapılan açıklamaya göre, Skyworth Türkiye'de Batarya geliştirme ve üretim Fabrikası kuracak. Peki bu yazılı anlaşma hayata geçer ve fabrika kurulursa elektrikli otomobil cephesinde neler olur? İşte detaylar.

Subaru’nun güvenlik kameralarına yapay zeka Subaru’nun güvenlik kameralarına yapay zeka

2024'ün ilk çeyreği tarih olarak verildi!

Elektrikli otomobil üreticisi Skywell, Türkiye'de kurulması düşünülen batarya fabrikasıyla enerji depolama konusunda inovatif bir adım atıyor. Yapılan açıklamaya göre, Skywell, 2024 ilk çeyreğinde kurulması planlanan Batarya Geliştirme ve Üretim Fabrikasıyla enerji depolama alanında da önemli bir rol oynayacak. Skywell'in Türkiye'de gerçekleştirmeyi düşündüğü batarya ve enerji depolama sistemi yatırımı, sadece Türkiye'de değil, Avrupa'da da geleceğin enerji ihtiyaçlarına çözüm sunma hedefine yönelik bir adım olduğu vurgulandı.

Batarya Depolama ve Tasarrufun Geleceği

Skywell Türkiye CEO'su Mahmut Ulubaş, “Otomotiv pazarının dönüşümünde oldukça önemli bir unsur olan bataryayı Türkiye’de üretmek için oldukça heyecanlıyız. 2024 yılının ilk çeyreğine kadar açılacak batarya fabrikamız için artık geri sayıma başladık.  Günümüzde enerji depolama sistemleri de oldukça kritik bir öneme sahip oldu. Depolama sistemleri, yenilenebilir enerjiye destek olmanın ötesinde kullanıcı ve şebekeye hayati katkılar sunuyor.  Ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sağlayacak bu çalışmalarımızda yenilenebilir enerjinin artmasıyla sürdürülebilir bir geleceğe ulaşmamızın da hızlanacağını öngörüyoruz" dedi.

Şarj süresi 8 dakikaya inecek

Ulu Motor'dan yapılan açıklamaya göre; Çin’in teknoloji firmalarından Skywell’in üreticisi Skyworth ile Türkiye’de Batarya Geliştirme ve Üretim Fabrikası açmak üzere geçtiğimiz günlerde anlaşmaya varıldı. Anlaşmaya göre 2024 yılının ilk çeyreğine kadar 800 + 4C mimariye sahip batarya üretim fabrikası açılacak. Bu bataryalar ile şarj gücü 120kw'den 480kw'ye yükselecek, bu da 8 dakikada yüzde 0 ila 80 doluluğa ulaşmasını sağlayacak.