Enerji şirketi TotalEnergies ile Rönesans Holding arasındaki ortaklık anlaşması, 21 Temmuz 2023 Cuma günü, İstanbul’da imzalandı. T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ve Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Hervé Magro’nun katılımıyla gerçekleşen törende, ortaklık anlaşması Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak ve TotalEnergies Doğalgaz, Enerji ve Yenilenebilir Enerji Başkanı & Yönetim Kurulu Üyesi Stéphane Michel tarafından imzalandı. 

Türkiye otomotiv sanayisine yön veren OSD'ye hibe desteği Türkiye otomotiv sanayisine yön veren OSD'ye hibe desteği

total energys

Erman Ilıcak,  T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, TotalEnergies Doğalgaz, Enerji ve Yenilenebilir Enerji Başkanı & Yönetim Kurulu Üyesi Stéphane Michel, Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Hervé Magro...

Anlaşmaya göre, Rönesans Enerji’nin yüzde 50 hissesi TotalEnergies tarafından satın alındı. Rönesans Holding ve TotalEnergies’in (yüzde 50-50) ortaklığı çatısı altında faaliyetlerini sürdürecek Rönesans Enerji, bugün itibarıyla bünyesinde barındırdığı 6 hidroelektrik santralı (HES) projesiyle 166 MW’lık kurulu güce sahip bulunuyor. Yeni dönemde de yüzde 100 yenilenebilir enerji portföyü ile büyümeye devam ederek, Türkiye’nin en büyük 3 yeşil enerji şirketinden biri olmayı hedefliyor. 

Gelirlerinin büyük bir kısmını yurtdışındaki proje ve yatırımlarından elde eden ve Fransa merkezli Meridiam, Japon Sojitz, Koreli Samsung gibi uluslararası iş ortakları ile birlikte Türkiye’ye 7 milyar Euro’dan fazla yatırım yapan Rönesans Holding, farklı iş kollarına yapacağı yatırımlar ile 2028 itibarıyla Türkiye’de gerçekleştirdiği toplam yatırım tutarının 10 milyar Euro’yu aşmasını hedefliyor.