Volkswagen'den sonra Toyota da Rusya St. Petersburg kentinde bulunan fabrikasında üretimi durdurduğunu açıkladı. Toyota daha önce Ukrayna'daki tüm faaliyetleriniaskıya aldığını duyurmuştu!

Otomotiv Sektörünün önemli oyuncusu Japon Toyota da Rusya'ya karşı tepkisini  Rusya'da üretimi durdurarak göstrerdi. Japon otomobil devi Toyota, bir sonraki duyuruya kadar Rusya'nın St. Petersburg kentindeki fabrikasında üretimi durdurduğunu açıkladı.toyota-rusya-uretimi

Toyota Rusya'da ne üretiyor!

Toyota Rusya'da ağırlıklı olarak SUV modeli RAV4'ü ve Rusya pazarı için Camry'yi üretiyor. St. Petersburg'daki tesiste üretimin askıya alınması Avrupa satışlarını etkilenmeyecek. Toyota'nın St. Petersburg fabrikası yılda 100.000 araç üretim kapasitesine sahip. Toyota  Rusya'da 168 parakende satış yerine sahip. Bu noktalara Rusya dışından Toyota modellerinin sevkiyatı da durduruldu!

Toyota Ukrayna'daki faaliytlerini de askıya aldı

Bilindiği gibi Toyata 24 Şubat'tan bu yana Ukrayna genelinde bulunan 37 parakende lokasyonunda da faaliyetlerini askıya aldı.

ZF pro[Tech]’in Türkiye ağı genişliyor ZF pro[Tech]’in Türkiye ağı genişliyor

Toyota'dan yapılan açıklamaya göre, bu karardan Avrupa'nın geri kalan diğer üretim ve satış operasyonları etkilenmeyecek.
Ukrayna sınırındaki ülkelerdeki Toyota iştirakleri, Ukraynalı çalışanları ve ailelerini desteklemek için, yakın aile üyelerinin Ukrayna'dan başka yerlere transferini kolaylaştırmak da dahil olmak üzere, ihtiyaçlarını karşılamak için konaklama, yiyecek ve diğer desteklerin sağlanması da dahil somut adımlar attığını duyuran Toyota, daha fazla insani yardım planlanladıklarını da belirtti. 

Editör: Rezzan Alavant