Yandex'in sunduğu bu hizmetler, şirketlerin adres yönlendirme ve navigasyonla ilgili karşılaştıkları zorlukları etkili bir şekilde ele almalarına yardımcı olarak e-ticaret platformları, perakende zincirleri, lojistik firmaları, fintech şirketleri, üretim işletmeleri ile rota planlama ve yük taşımacılığı için haritalardan yararlanan tüm kuruluşlara fayda sağlıyor.

Harita, jeo-uzamsal teknoloji ve yönlendirme hizmetleri geliştirmede 20 yılı aşkın deneyime sahip olan Yandex Maps API, işletmelere üç ana başlıkta çözüm sunuyor. Rota planlama ve navigasyon, adrese göre koordinat belirleme ve yer arama, haritaları web siteleri ve uygulamalara entegre etmek için sunulan API çözümleri, aylık ortalama 4 milyon aktif kullanıcıya sahip olan Türkiye'nin popüler Yandex Navigator uygulamasının temelini oluşturuyor.

İlk kategoride yer alan rotalar ve navigasyon alanındaki ürünler, Mesafe Matrisi ve Ulaşım Rotası Ayrıntıları gibi çözümleri kapsıyor. Bu çözümler araba, kamyon, toplu taşıma veya yürüme gibi tüm ulaşım türleri için en uygun rotaları oluşturmak ve trafik tahminlerine, transferlere, merdivenlere ve hatta hava tahminlerine göre seyahat sürelerini tahmin etmek için kullanılıyor. Ayrıca NaviKit SDK ise ücretsiz yollar, hız sınırları veya sürekli seyahat süresi kısıtlamaları gibi filtrelerin seçilerek; belirli iş ihtiyaçlarını karşılamak için özel navigasyon uygulamalarının geliştirilmesine olanak tanıyor. Böylece NaviKit SDK, şirketlerin sıfırdan özel bir navigatör oluşturmak için gereken yıllar süren geliştirme süresinden tasarruf etmesini sağlıyor.

İkinci kategoride bulunan adres girme ve yer arama alanındaki ürünler Geocoder, Arama İpuçları ve Kurum Arama çözümlerini içeriyor. Bu araçlar, adresle ilgili görevleri kolaylaştırmalarının yanı sıra sipariş formunun doğruluğunu artırıyor ve şehirleri, caddeleri, adları belirtirken hataları en aza indiriyor. Ayrıca teslimat maliyetlerinin hesaplanmasını da basitleştiriyor ve adrese, telefon numarasına ve hizmet türüne göre hızlı aramaları kolaylaştırıyor.

Üçüncü kategoride ise interaktif haritaların web sitelerine ve uygulamalara sorunsuz bir şekilde entegre edilmesinin yanı sıra müşteriler ve çalışanlar için teslimat bölgelerini işaretleme veya rakiplerin konumlarını gizlerken; ofisleri, mağazaları, teslim alma noktalarını öne çıkarma olanağı sağlayan JS API ve MapKit SDK bulunuyor.

Yandex Maps API Türkiye Ülke Müdürü Yasin Yılmaz, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Türkiye teknoloji, e-ticaret, mobilite ve lojistik alanlarında hızla ilerliyor. Bu yolculukta yerel işletmeleri desteklemekten heyecan duyuyoruz. Yandex Maps API çözümleri, süreçlerin otomasyonu ve şirket içi personel ile sipariş işleme uzmanları üzerindeki iş yükünün azaltılması yoluyla Türk şirketlerinin lojistiği optimize etmesine ve müşteri hizmetlerinin kalitesini artırmasına olanak tanıyor.

"Doğaya Kanat Açtık" Türkiye turu Tarsus’ta "Doğaya Kanat Açtık" Türkiye turu Tarsus’ta

Dünya genelinde 50.000'den fazla şirket, her yıl 1,5 milyardan fazla rota planlamak için Yandex Maps API’yi kullanıyor. Yandex Maps API kullanan web siteleri 300 milyondan fazla tekil ziyaretçi çekiyor. Türkiye'de Yandex Maps API lisansları yıllık olarak sunuluyor. Çözümlerin fiyatlandırması esnek olup, günlük talep hacimlerine veya aylık aktif kullanıcılara göre belirleniyor ve belirli koşullar altında ücretsiz kullanım seçeneği sunuluyor. 

Yandex Maps API Hakkında
Yandex Maps'in B2B markası olan Yandex Maps API, şirketlerin operasyonel verimliliğini artıracak haritalama çözümleri sunuyor. İşletmelerin güçlü coğrafi hizmetlerden yararlanmasına, etkileşimli haritaları web sitelerine ve uygulamalara entegre etmesine olanak tanıyor. Ayrıca şube konumlarını göstermek ve web sitesinde sipariş vermekten kurye rotaları oluşturmaya kadar yönlendirme ve navigasyonla ilgili birçok zorluğun üstesinden gelinmesine yardımcı oluyor.

Yandex Maps Hakkında
Yandex Maps, Yandex tarafından geliştirilen bir harita hizmetidir. Kullanıcılara sürüş, yürüyüş ve toplu taşıma navigasyonu için ayrıntılı haritalar, yol tarifleri ve tahmini varış saatleri sunar. Konum aramayı, trafik sıkışıklığı hakkında bilgileri ve yönlendirmeyi içerir. Yandex Maps, 2004 yılında kullanıma sunuldu ve şu anda şehirdeki konumları bulmak, yolculuk planlamak ve park ödemesi yapmak gibi çeşitli amaçlar için kullanan aylık 100 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. Yandex Maps, günde 29 milyon arama sorgusunu yönetiyor ve kullanıcıların yılda 22 milyardan fazla rota oluşturmasına yardımcı oluyor.

Yandex Hakkında
Yandex, makine öğrenimiyle desteklenen akıllı ürünler ve hizmetler geliştiren global bir teknoloji şirketidir. Şirketin amacı, tüketicilerin ve işletmelerin çevrim içi ve çevrim dışı dünyada daha iyi gezinmelerine yardımcı olmaktır. 1997 yılından bu yana dünya standartlarında, yerel olarak uygun arama ve bilgi hizmetleri sunan Yandex, aynı zamanda dünya çapında milyonlarca tüketici için pazar lideri olan talebe bağlı ulaşım hizmetleri, navigasyon ürünleri ve diğer mobil uygulamalarını geliştirmektedir.