Beklenen Yeni Fiat Egea Hibrit, Mart sonunda yapılan lansmandan sonra 1 Nisan itibariyle vitrine çıktı. Egea Hybrid, performansını yeni nesil 130 hp güç ve 240 nm torka sahip, 1,5 litrelik 4 silindirli turbo benzinli Firefly motor ile 48-volt  bataryaya sahip 15 kw’lık elektrik motorun sinerjisinden alıyor.

Yeni Egea Hybrit ve yeni otomatik şanzımanlı dizel Egea'nın lansmanında, Tofaş Ar-ge Merkezi, pazar payı, Fiat ürün gamı ile ilgili detaylı paylaşımlarda bulunan Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, Egea'nın sahip olduğu hibrit teknolojisi sayesinde, çevreci yaklaşımı ve yakıt tüketiminde sunduğu avantajın yanı sıra keyifli sürüş dinamiğiyle de öne çıkacağını söyledi.egea-urun-gami-5-1

Gelişmiş hibrit teknolojisi

Aytaç, Egea Hybrıd ile çevreci motor gamını bir üst seviyeye taşıdıklarının altını çizerek, şunları söyledi: "Panda ve 500’ün hibrit versiyonlarıyla başlayan bu yolculuk, 500 BEV ile devam etti. Şimdi de Egea Hybrid ile güçlenerek devam edecek. Egea Hybrid, teknolojisi, performansı, çevreci yaklaşımı ve yakıt tüketiminde sunduğu avantajın yanında, sessiz ve titreşimsiz sürüşüyle de yolculukları keyifli hale getirecek. Egea Hybrid, performansını yeni nesil 130 hp güç ve 240 nm torka sahip, 1,5 litrelik 4 silindirli turbo benzinli Firefly motor ile 48-volt  bataryaya sahip 15 kw’lık elektrik motorun sinerjisinden alıyor. Bu motor, Fiat modellerinde ilk kez kullanılan 7 ileri dct şanzıman ile kombinleniyor. Egea Hybrid’de BSG (Belt Start Generator) ve 15kw’lık elektrikli motor 130 beygirlik içten yanmalı motoru destekliyor. Gelişmiş hibrit teknolojisi, “yüzde yüz elektrikli” sessiz çalıştırma, park etme ve tamamen elektrikli sürüşe imkan sunuyor. Böylece verimlilik artarken sürüş performansı da üst seviyeye çıkıyor."fiat-marka-direktoru-aytac-1

Fiat Yol Arkadaşım Connect ve Fiat Ar-Ge Merkezi

Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, Fiat Yol Arkadaşım ve Fiat Yol Arkadaşım Connect ve Tofaş Ar-Ge Merkezi ile ilgili şu detaylara dikkat çekti: "Bağlanabilirlik teknolojisiyle araç ile sürücüyü, sürekli zenginleştirdiğimiz Fiat Yol Arkadaşım sayesinde müşteri deneyimini farklı ve ayrıcalıklı bir boyuta taşımayı sürdürdük. Sürücü ve yolcuyu birbirine bağlayan teknolojimiz, Fiat Yol Arkadaşım Connect’te geliştirmelerimiz sürdü. Temmuz ayında, Kaza Riski Yüksek Nokta Bildirimi’ni devreye aldık. Egea’nın geliştirilme sürecinde önemli payı olan ARGE merkezimizin başarısı bir kez daha tescillendi.
Tofaş, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen ARGE ve Tasarım Merkezleri Performans Endeksi Ödülleri’nde  En İyi İkinci ARGE Merkezi seçildi; Otomotiv AR-GE merkezleri arasında en üst sırada yer aldı. Geçen sene devreye aldığımız online satış kanalımız “Fiat Onlıne”da başarılı bir şekilde yoluna devam ediyor. Fiat online üzerinden 750 adet araç satışı gerçekleştirdik."egea-urun-gami-1

Egea’nın  altı yıldır süregelen başarıları

Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, markanın Türkiye pazarındaki konumunu ve Egea'nın süregelen başarılarını da şöyle sıraladı:"Yılın sonuna geldiğimizde ise markamız üçüncü kez toplam pazarın satış lideri oldu. Üç yıldır liderliğimizi sürdürüyor, Egea’nın başarılarını altı senedir kutluyoruz. 2022 yılına ise oldukça heyecanlı ve hızlı başladık. 10 Ocak 2022 tarihinde, Cross Wagon’u tanıttık. Aynı zamanda satış sonrası hizmetlerimizde de fark yaratmayı sürdürdük. Pandemi ile beraber hayatımızda daha fazla yer almaya başlayan dijital teknolojileri etkin bir şekilde iş süreçlerimize entegre ederek müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmaya devam ettik. Temassız servis ve mobil ödeme uygulamalarımızı devreye aldık."

Türkiye pazarında Fiat markasının liderliğini sürdürdüğünü belirten Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye otomotiv pazarında geçen sene 737 bin adet toplam satış gerçekleşti. 562 bin binek aracın satıldığı pazarda, 175 bin 500 hafif ticari araç satışı oldu. Fiat markası Türkiye’de 2021 yılında 121.254 adet toplam satış gerçekleştirdi. Yüzde 16,4 pazar payına ulaştı. Geçen sene 73 bin adedi binek araç satışı gerçekleştirdik ve yüzde 13 pazar payı elde ettik. Hafif ticari araç satışlarımız ise 48 bin 143 adet seviyesindeydi ve pazardan yüzde 27,7 pay aldık. 2022 yılının ilk iki ayında ise pazarda toplam satışlar 88 bin adet seviyesinde gerçekleşirken; Fıat olarak 13 bin 683 adetlik satış ile yüzde 15,6’lık pazar payı aldık. 7 bin 914 adet binek araç satışı, 5 bin 769 adet hafif ticari araç satışı gerçekleştirdik. Pazar payımız binek araçlarda yüzde 12, hafif ticari araçlarda ise yüzde 27,3 olarak gerçekleşti."egea-urun-gami-2

Fiat Egea 350 bin adet satış rakamını yakaladı 

Fiat Egea’nın başarılı performansının sürdüğünü söyleyen Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç; "Egea Model ailesi, pazarda tek başına manuel vites seçeneğiyle liderliğini korudu. Egea, 2015 yılından beri Türkiye'nin en çok tercih edilen otomobili olmayı sürdürüyor. Lansmanından bugüne toplam 350 bin adet satış rakamına ulaştı. Egea ile yola çıkarken “İyi bir otomobil aynı zamanda ulaşılabilir olmalı” dedik.  Bunu başardık ve ezberleri bozduk. Sunduğu maliyet ve fayda dengesi ile, üretilen en başarılı otomobil olan Egea, tasarım ve teknolojinin ayrıcalıklarına herkesin ulaşabileceğini ispatladı. Egea, müşterinin ihtiyaçlarını başarıyla karşılayan ve lansmanından bugüne yenilenen, büyüyen ürün yelpazesiyle bir başarı hikayesi oldu. Bu başarıda ailenin tüm üyelerinin etkisi büyük. Geçen senenin başında ise Türkiye pazarı için çok önemli bir segmentte yer alan kozumuz Cross gövde seçeneğini aileye ekledik. Tofaş’ta üretilen ilk crossover model olan “Egea Cross” pazardaki ilk yılında Türkiye'nin en çok satılan crossover’ı oldu.
Egea Cross ilk yılında 3,4 % pazar payı yaparak, bir önceki sene 1,80 % olan Egea 5d (HB, Cross, SW) pazar payını da 2 katına çıkardı. 21 bin adetlik satış rakamına erişti.  Cross’un ve Egea ailesinin tamamının yeni üyeleriyle beraber bu yıl başarıyı daha da yukarıya taşıyacağından eminiz.
Egea, geçtiğimiz yıl 71 ilde, Fiat markası ise Türkiye'nin 67 ilinde liderdi. Bu da hemen hemen tüm bölgelerdeki talebi, hem de perakende satışlarımızın başarısını ortaya koyuyor" dedi.fiat-egea-hybrid-foto-galeri-4-2

Yeni Egea Hybrid e-fonksiyonları ile öne çıkıyor

• Egea Hybrid, elektrik motoru sayesinde içten yanmalı motorun düşük devirde oluşan yüksek yakıt tüketimi ve CO2 emisyonun azaltılmasını sağlanıyor.
Egea’daki hibrit teknolojisi; aracın sessiz, akıcı, yakıt harcamadan, %100 elektrikli modda kalkış yapabilmesine (e-launch) ve düşük devirde tamamen elektrikli modda ilerlemesine (e-creep) imkan sağlıyor.
• Egea Hybrid, sadece elektrik motorun gücü ile yoğun ve sıkışık trafikte kısa mesafelerde gaz pedalına basmadan ilerleyebiliyor (e-queueing).
Egea Hybrid tamamen elektrik modunda park edilebiliyor (e-park). Hem frenleme, hem de yavaşlama esnasında enerji geri kazanımı ile bataryasını şarj edecek şekilde geliştirilen hibrit Egea, performanstan ödün vermediği gibi elektrikli ve benzinli motorları arasındaki geçişleri kullanıcısına hissettirmeden maksimum sürüş konforu sağlıyor.
• 7 ileri otomatik vitesli Egea Hybrid, 0-100 km hızlanmasını 8,6 saniyede tamamlarken yakıt tüketiminde de avantaj sağlıyor ve  şehir içi kullanımda 100 km.de 5,0 lt’lik (wltp) tüketim değerine  ulaşıyor.
7 ileri şanzımanın ıslak çift kavraması sayesinde kayıpsız tork aktarımı ve vites geçişlerinin hızlı ve pürüzsüz bir şekilde gerçekleşmesi sağlanıyor.
• Egea’daki hibrit teknolojisi, yine Fiat modellerinde bir ilk olarak, sürüş sırasında benzinli motoru tamamen kapatarak WLTP (Worldwide Harmonized Light-Duty Vehicles Test Procedure) çevriminin yüzde 47’sinin benzinli motor çalıştırılmadan tamamlanabilmesini sağlıyor.
Bu oran şehir içi çevrimde yüzde 62’ye kadar çıkabiliyor. Sonuç olarak, yeni 48-volt hibrit benzinli motor, şehir içi kullanımda daha düşük yakıt sarfiyatı sağlıyor. Yeni Egea Hybrid, tüm bu özellikleriyle sınıfındaki en iyi 48-volt hibrit motor seçeneğini sunuyor.fiat-egea-hybrid-foto-galeri-5-2

Çok daha çevreci ve teknolojik

• Kabin içerisinde yer alan yeni hybrid gösterge paneli ve ekranı, Egea’nın şık görünümüne  katkı sağlarken, kullanıcısının tüm verileri eksiksiz ve kolayca görebilmesine de olanak sağlıyor.

İleri sürüş destek sistemleri (ADAS) ile donatılan hibrit motorlu Egea, ailenin tüm üyelerinde olduğu gibi, trafik işareti tanıma sistemi, akıllı hız asistanı, şerit takip sistemi, sürücü yorgunluk uyarı sistemi, akıllı uzun far ve kör nokta uyarı sistemi gibi güvenlik donanımlarını Urban (orta) donanım seviyesinden itibaren seçilebilir hale getiriyor.

• Hayatı kolaylaştıran “anahtarsız giriş ve çalıştırma”, “kablosuz akıllı telefon şarjı”, “kablosuz multimedya bağlantısı” ve (sedan gövde tipinde) “otomatik bagaj açma sensörü” gibi özellikleri ise yine Lounge versiyonunda sunulmaya devam ediliyor.egea-urun-gami-21

Zengin donanım seviyesi

• Egea Hybrid’i; Türkiye’de Sedan, Hatchback, Cross ve Cross Wagon gövde tiplerinde, 3 farklı donanım seviyesi -Easy (sedan) / Street (hatchback ve cross), Urban ve Lounge- ve otomatik şanzıman ile satışa sunuluyor.egea-urun-gami-20-1

FIAT’tan farklı bir özel seri, Egea Limited FIAT’tan farklı bir özel seri, Egea Limited

• Egea müşteri beklentileri ile şekillenmiş bir model.
• Sadeliği, tasarım ve teknolojisinin yanında, konforuyla da kullanıcılarını beğenisini kazanmaya devam ediyor.
• Kendini ispat etmiş konfigürasyonlar segmentin standartlarını belirleyen güvenlik ve teknoloji donanımlarıyla pazara sunulacak.egea-urun-gami-19-1

• Lounge, Urban ve Easy donanım seviyeleriyle pazara sunulan ailede ara donanım seviyeleri de yer alacak.