Takım, Audi RS Q e-tron'un Ocak ayında düzenlenen ve 15 gün boyunca süren mücadelede 14 podyum görerek bir rekor kırmasına karşın, yarış boyunca çeşitli sorunlar yaşaması nedeniyle bir değerlendirme yaptı.  

Yeşil Bursa Rallisi'nde nefes kesen mücadele Yeşil Bursa Rallisi'nde nefes kesen mücadele

Audi Sport Takımı, Ocak ayında düzenlenen 2023 Dakar Rallisi’nde genel olarak başarılı bir mücadele sergilemelerine karşın, arzu edilen sonuca ulaşılmamasının nedenlerini belirlemek üzere gerçekleştirdiği analiz çalışmalarını tamamladı. 

Yenilikçi elektrikli tahrik konseptinin kusursuz şekilde çalışmış olsa da, lastik arızaları yılın en önemli yarışında üç ekibin de arzu ettikleri sonucu elde edememelerine neden oldu. Ekip, Ocak ayından bu yana yürüttüğü analiz çalışmalarına ek olarak, Mayıs ayında Suudi Arabistan'da yaptığı testi de tamamladı.

Audi Sport Dakar test_3Michl: Çözüm bulmak zorundayız
Yarış öncesi hedeflerinin liderlik olduğunu söyleyen Audi Motorsport Başkanı Rolf Michl "Teknolojimiz, ekibimiz, pilot ve co-pilotlarımız bu potansiyele sahip. Etap sonuçlarımız da bunu kanıtlıyor. Dolayısıyla Ocak ayında yarış sırasında yaşadığımız lastik arızaları ve diğer sorunların bizi geriye götürmesi daha da can sıkıcı oldu. Şimdi çözüm bulmak zorundayız. Sistematik olarak planlanmış testimiz, teorik analizden sonra bu yoldaki bir sonraki önemli adım oldu" dedi. 

Audi Sport Dakar test_1Yarış koşulları tekrar yaratıldı

Audi Sport Takımı ve üç pilot Mattias Ekström, Carlos Sainz ve Stéphane Peterhansel‘in Mayıs ayında Suudi Arabistan'da gerçekleştirdiği testlerde, Dakar Rallisi'nin resmi lastik tedarikçisi BF Goodrich'in iki farklı lastik türünün performansı karşılaştırıldı. Karşı önlemler geliştirmek amacıyla Ocak ayındaki yaşanan hasar koşullarını yeniden yaratmaya çalışan ekip, farklı pistler kullandı: yaklaşık 13 kilometrelik çakıl ve kumdan oluşan bir sprint pistinde, mühendisler performans özelliklerini inceledi. Taşlı bir parkurda yaklaşık 110 kilometrelik bir mesafe boyunca, dayanıklılık ve hasar modellerine odaklanıldı. Ayrıca, şasinin engebeli zeminlerde güvenilir ve aynı zamanda tutarlı ve verimli bir şekilde davranması gerektiğinden, amortisörlerle ilgili çalışmalar da gündemdeydi. Şasideki yük ve ivme ölçüm sensörleri bu analizi destekledi.

Toplamda 2.568 kilometrelik bir parkurda gerçekleşen test

audi sportSuudi Arabistan'da 42 santigrat dereceye varan sıcaklığa ve sürekli esen şiddetli rüzgarlara rağmen, testleri gerçekleştiren Audi Sport, RS Q e-tron ve reFuel tarafından desteklenen düşük emisyonlu enerji dönüştürücüsü testinden de sorunsuz ayrıldı. Toplamda 2.568 kilometrelik bir parkurda gerçekleşen testler, yenilikçi konseptin güvenirliğini teyit etmenin yanısıra, mühendisler ve pilotlar için de teknik bilgilerin alınması, karar verme ve sürüş tarzının belirlenmesi bakımından önemli oldu. Elde edilen tüm veriler, kapsamlı bir şekilde analiz edilecek ve Audi ve Q Motorsport‘un, 2024 Dakar Rallisi için hazırlıklarına ve organizasyonun bir sonraki adımına yön verecek.