BYD Türkiye, Yatırım Kararından Sonra Yeni Stratejilerini Duyurdu! BYD Türkiye, Yatırım Kararından Sonra Yeni Stratejilerini Duyurdu!

BYD ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında, BYD’nin Türkiye’de yatırım yapmasına yönelik anlaşma bu gün imzalandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, X hesabından yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi.

"Otomotiv sanayimiz için tarihi bir gündeyiz.

Ülkemize yapılacak dev bir yatırımın ilk adımını attık. 

Cumhurbaşkanımız Sayın  Recep Tayyip Erdoğan’ın huzurunda dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi BYD’nin Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Wang Chuanfu ile şirketin Türkiye’de yatırım yapmasına yönelik anlaşmayı imzaladık.

Anlaşma çerçevesinde, BYD’nin ülkemizde yaklaşık 1 milyar dolar yatırımla, yıllık 150.000 araç kapasiteli elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi ile mobilite teknolojilerine yönelik Ar-Ge merkezi kurmasını öngörüyoruz. 2026 sonunda üretime başlaması hedeflenen tesiste, 5.000 kişiye kadar doğrudan istihdam sağlanacak.

Aralık ayında gerçekleştirdiğimiz Çin ziyaretinden bu yana sürdürdüğümüz yoğun görüşmeler neticesinde alınmış olan bu yatırım kararı, Türkiye’nin küresel yatırımlar için bir cazibe merkezi olduğunu gösteriyor. 

Avrupa’nın en büyük üçüncü otomobil üreticisi olan Türkiye’de, yıllık 35 milyar doların üzerinde tutar ile ihracatın lideri otomotiv sektöründe yeni nesil ve çevre dostu elektrikli araçlara yönelik dönüşüm öncelikli hedefimiz.  

Küresel teknoloji lideri BYD’nin yeni nesil araçların yüksek yerli katma değerle üretimine yönelik bu yatırım kararı, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sürdürdüğümüz yatırımcı dostu politikaların ve yatırımlara sunduğumuz desteklerin sonucudur. 

Türkiye, yatırımcılar için Gümrük Birliği yoluyla Avrupa pazarına ve serbest ticaret anlaşmaları sayesinde pek çok ihracat pazarına erişim kapısıdır. 

Türkiye’ye güvenen ve yatırım yapanlar kazanmaya devam edecek."

Editör: Rezzan Alavant