• 2015’ten bu yana başarıyla sürdürdüğü Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanlığı görevinden bu yıl ayrılan M. İlker Aycı’nın yeni adresi belli oldu. Dünyanın en büyük sanayi gruplarından Hintli TATA Group tarafından 2022 başında özelleştirme yoluyla satın alınan Air India’nın CEO’luk görevine İlker Aycı’nın getirildiği bildirildi.

154 yıllık geçmişiyle Hindistan’ın en köklü ve en büyük sanayi grubu ve dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Tata Group tarafından yapılan açıklamaya göre Aycı, bu yıl itibariyle faaliyetlerine grup çatısı altında devam eden Hindistan’ın dev havayolu şirketi Air India’nın CEO’su olarak atandı.  Aynı açıklamada, Aycı’nın 1 Nisan’dan itibaren Air India ile birlikte tüm iştiraklerinin başına geçeceği belirtildi. 

M. İlker Aycı kimdir? 

17 alt şirketi ve 60 bin personeliyle dünyanın en büyük ilk 10 havayolu şirketinden olan THY’nin Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı olarak 2015-2022 yılları arasında görev alan Aycı, 1971 yılında İstanbul’da doğdu. Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olan Aycı, İngiltere’deki Leeds Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi alanında çalışmalar yürüttü. Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden yüksek lisans derecesi alan Aycı, Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye bakanlığı döneminde danışmanlığını yaparak, Türkiye’nin en büyük kentinde gerçekleştirilen birçok kalkınma projesinde yer aldı. 

2005-2011 yılları arasında Güneş Sigorta Genel Müdürü olarak görevini sürdüren Aycı, Türkiye’nin yatırım ortamını küresel ölçekte tanıtan ve uluslararası şirketlere ülkedeki yatırım projelerinde destek veren dönemin ulusal ölçekli tek resmi kuruluşu olan Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanlığı da yaptı. Aycı, 2013-2015 yılları arasında, 130 ülkeden 170’ten fazla yatırım ajansının üye olduğu, BM’nin çatısı altındaki uluslararası kuruluşlardan  Dünya Yatırım Ajansları Birliği’nin (WAIPA) önce Başkan Yardımcılığı, ardından da oy birliği ile seçilerek Başkanlık görevlerini yürüttü. 

Halen Türkiye Futbol Federasyonu denetleme kurulu başkanı olan Aycı, TİM Hizmet İhracatçıları Birliği, Türk Hava Yolları Spor Kulübü gibi organizasyonların yönetiminde yer aldı.  Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesindeki Türkiye-A.B.D., Türkiye-Brezilya, Türkiye-İngiltere, Türkiye-Kanada ve Türkiye-Çin İş Konseyleri’nin yönetim kurullarında görev alan Aycı halen Alman Kobiler Birliği Onursal Senatörlüğü görevini yürütüyor. 

Rent2 Winn 2022 için geri sayım başladı Rent2 Winn 2022 için geri sayım başladı

Japonya İmparatoru Naruhito tarafından “Altın Işıklar Yükselen Güneş Nişanı ve Boyun Bağı Yüce Kordonu” ile taltif edilen Aycı, THY bünyesindeki başkanlık göreviyle de 2021 APEX Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nün sahibi olmuştu.  İlham veren yönetimiyle bu ödülü alan ilk Avrupalı ismi olan İlker Aycı’nın 7 yıllık liderliği döneminde, küresel ve bölgesel zorluklara, ayrıca pandemiye rağmen THY tarihi başarılara imza atarak, Avrupa’nın 1 numaralı havayolu ve hava kargoda dünyanın en büyük 3’üncü firması olmayı başardı.