Mercedes-AMG Formula One Takımı ve PETRONAS, Malezya'nın Kuala Lumpur kentinde Takım Unvanı ve Teknik Ortaklığın 2026 yılı sonrası için uzun yılları kapsayacak şekilde yenilendiğini duyurdu. Yenileme, 2010'dan bu yana 115 Grand Prix galibiyeti ve sekiz takım şampiyonluğu ile bu sporun en başarılı unvan ortaklığını genişletiyor.

  • Mercedes-AMG PETRONAS Formula One Takımı ve PETRONAS, 2026 yılındaki güç ünitesi düzenlemelerine uyum sağlamak üzere standartları belirleyen %100 gelişmiş sürdürülebilir yakıtı geliştirme görevini üstlenecek. Ortaklık, yarış pistlerinin ötesinde, yeni ve sürdürülebilir teknoloji çözümlerine daha fazla odaklanmayı kapsayacak şekilde genişletilecek.

f1 mercedes_1Bu yenileme yalnızca motor sporlarının zirvesindeki yirmi yıllık birlikteliği başarıya taşımak için güçlendirmekle kalmayacak, aynı zamanda daha sürdürülebilir bir geleceğe olan bağlılığına ve 2026 yılındaki güç ünitesi düzenlemelerinin sunduğu heyecan verici teknik zorluklara karşı üstünlük sağlama çabalarına ve kararlılığına da katkıda bulunacak. Ortaklığın uzatıldığı bilgisi Malezya'nın Kuala Lumpur kentinde ikonik PETRONAS Towers'ta duyuruldu.

f1 mercedes_2Mercedes-AMG PETRONAS Formula One CEO’su ve Takım Patronu Toto Wolff, şunları söyledi: "Bugün alışılmadık bir şey yapıyoruz, dört yıl sonra başlayacak bir ortaklığı bugünden duyuruyoruz. Bu aslında önemli bir mesaj barındırıyor. Ekibimiz ve PETRONAS artık sadece partner değil. Biz bir aileyiz ve daha uzun yıllar boyunca tek bir ekip olacağız.

Hyundai yeni nesil elektrikli yarış otomobilini tanıttı Hyundai yeni nesil elektrikli yarış otomobilini tanıttı

2026'dan itibaren gelişmiş sürdürülebilir yakıtlar F1 performansının merkezinde olacak. Bu bize hem güç ünitesi hem de PETRONAS Sıvı Teknolojisi Çözümleri (Fluid Technology Solutions™ ) aracılığıyla bu alandaki uzmanlığımızı göstermek için harika bir fırsat sunuyor. Küresel bir spor takımının pist performansına ve net sıfır karbon salınımı geleceğe geçişine öncülük ederek, standartları bir kez daha belirleme tutkusuyla PETRONAS ile gelecekle yarışmaktan heyecan duyuyoruz.”

2010'dan bu yana devam eden ortaklık, dünya çapında performans elde etme ortak tutkusu üzerine kuruldu

f1 mercedes_3İkili şimdiye kadar yaklaşık 13 sezon boyunca birlikte sekiz takım dünya şampiyonluğu ve 115 Grand Prix zaferi kazandı. Bu F1'da eşi benzeri olmayan bir başarı. Bu başarının özü, sürekli teknik yeniliklere ve desteğe dayanıyor.

Buradan edindiği deneyim sayesinde PETRONAS, dünya genelindeki tüketiciler için PETRONAS Primax yakıt, PETRONAS Syntium motor yağlarıı ve PETRONAS Tutela gibi sınıfının lider sıvılarını geliştiriyor.

PETRONAS Başkanı ve Grup CEO’su Datuk Tengku Muhammad Taufik, şunları söyledi: "Bugün tanık olduğunuz şey, hem PETRONAS'ın hem de Mercedes-AMG PETRONAS Formula One takımının ortak inancını ortaya koyuyor. Her iki tarafın sinerjisi ve ortak tutkusu, F1 sporuna ve müşterilerimize daha temiz ve sürdürülebilir enerjiyi sorumlu bir şekilde sağlamanın ideal yolunu simgeliyor.

Son on yılda ekibimizin biriken deneyimi, ortak teknik yeteneklerimiz ve uzmanlıklarımız göz önüne alındığında, PETRONAS, Mercedes için gelişmiş sürdürülebilir yakıtlara odaklanarak bir sonraki çağı kurgulamak için sabırsızlanıyor. Partnerlerimizle birlikte yenilikçi önerilerimiz aracılığıyla, Sıvı Teknolojisi Çözümleri - Fluid Technology Solutions™ ile sınırları zorlamaya devam edeceğiz. Hepimiz daha düşük karbonlu bir geleceğe doğru ilerlerken, sürdürülebilirlik tüm bu çabalarımızın merkezinde olacak.” 

F1 sporu, 2026’da daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru yol alma tutkusuyla önemli hedefler belirledi

Güç ünitesinin %50 elektrikle çalışması ve %100 sürdürülebilir yakıtların geliştirilmesi hedefiyle koyulan yeni kurallar, bu sporda bir sonraki evrede liderlik için yenilikçi çözümler gerektirecek. Şu anda PETRONAS, 2022 yönetmeliklerine uygun olarak genel karbondioksit emisyonlarını (CO2) azaltan, %10 oranında ikinci nesil gıda bazlı olmayan etanol E10 içeren gelişmiş sürdürülebilir E10 yakıtla Mercedes takımını destekliyor.

PETRONAS Downstream Başkan Yardımcısı ve CEO'su Datuk Sazali Hamzah, "Sıvı Teknolojisi Çözümlerimizin – Fluid Technology Solutions™ formülasyonu konusundaki uzun süreli ortaklığımız ve kapsamlı deneyimimizle PETRONAS, üretim teknolojisini mükemmelleştirmek için tam kapasite ve yetenekle donatıldı. Yeni nesil güç üniteleri için %100 gelişmiş sürdürülebilir yakıt tedarik ediyoruz” dedi.