• Petlas, yeni fabrika haricinde enerji, bina, tesis ve ekipmanlara yönelik toplam 60 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirecek.

AKO Grup bünyesinde faaliyet gösteren Petlas, sürdürülebilir büyüme anlayışıyla çalışmalarını sürdürüyor. Petlas’ın 2022 verileri, yeni yatırımlarını ve 2023 hedeflerini paylaşan Petlas Genel Müdürü Hakan Yalnız, yeni fabrika, enerji, tesis ve ekipman yatırımları ve sürdürülebilirlik hedefleri hakkında bilgi verdi. Petlas’ın başarılı stratejileri sonucunda 2022’yi hem yurt içinde hem de ihracatta artışla kapattıklarını belirten Hakan Yalnız, “2022 yılsonu itibarıyla Petlas, cirosal olarak yüzde 124’lük artışla 13 milyar 369 milyon TL gelir elde etti. Yurt içi satışımız yüzde 135, yurt dışı satışımız ise yüzde 111 oranında artış gösterdi. İhracatımızın ciro içindeki payı 364 milyon dolar (6,11 milyar TL) olurken, 2023 için de hedef büyüttük; yeni dönemde ihracatta ciro öngörümüz 400 milyon dolar” ifadelerini kullandı. 

2023’te 60 milyon dolarlık yatırım hedefliyor

Petlas’ın 2022’de 47 milyon dolarlık yatırım yaptığına dikkat çeken Hakan Yalnız, “Petlas, AKO Grup tarafından satın alındığı 2005 yılından bu yana 17 yılda 630 milyon dolar (yıllık ortalama 37 milyon dolar) düzeyinde yatırım gerçekleştirdik. Yalnızca geçen yıl 47 milyon dolarlık yatırım yaptık. Uçak sanayi ile ilgili test makineleri ve yeni üretim makinelerine yatırım yaptık. Bu yıl için ise 60 milyon dolarlık yatırım hedefimiz var. Bu yatırımlar enerji, bina, tesis ve ekipman yatırımlarını kapsıyor. Sadece enerji için öngördüğümüz yatırım tutarı ise 19 milyon dolar” şeklinde konuştu. 

Elektrikli araçlarla uyumlu yaz lastiği Bridgestone Turanza 6 Elektrikli araçlarla uyumlu yaz lastiği Bridgestone Turanza 6

hakan yalnizAvrupa’nın tek çatı altında en büyük lastik fabrikasıyız

Petlas’ın Kırşehir’de hayata geçireceği yeni fabrikası hakkında da bilgi veren Hakan Yalnız, “Yeni fabrikamız için toplam 360 milyon dolarlık bir yatırım tutarı öngörüyoruz. Petlas’ın mevcutta yıllık üretim kapasitesi 240 bin ton ve yeni fabrika yatırımıyla yıllık üretim kapasitemizin 100 bin ton ilave ile 340 bin tona ulaşmasını hedefliyoruz. 1.850 kişiye istihdam yaratacak bu fabrika yatırımımızda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Binek ve hafif ticari araçlar için yeni nesil lastik üretim teknolojileriyle donatılacak fabrikamızın inşaatına 2023 yılında başlamayı ve 2025 ve 2026 yılları itibarıyla tamamlayarak Avrupa’nın tek çatı altında en büyük lastik fabrikası olma pozisyonumuzu korumayı hedefliyoruz. Bu planlı yatırımlarımızla çevre coğrafyamızda en büyük üretici konumumuzu uzun yıllar sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.