peugeot yeni logo

Tanıtıldığı günden bugüne sınıfında standartları belirleyen yeni 308, aynı zamanda PEUGEOT’nun yeni logosunun da ilk kez sergilendiği model olarak ayrı bir öneme sahip.

Yeni PEUGEOT 308'in ön ızgarasında yer alan logosu, en ileri teknolojiler ile marka tasarımcılarının iş birliğini gözler önüne seriyor. Yeni logo, sadece en yeni PEUGEOT modelinin tasarımını güçlendirmekle kalmıyor; aynı zamanda sürüş yardımcılarına bilgi aktaran radarı da gizliyor. PEUGEOT logosu, radar dalgalarına müdahale etmeyen nadir bir süper iletken metal olan ince indiyum tabakaya sahip ve krom kaplama görünümü dışında korozyona karşı yüksek direnç sunuyor.

Yeni PEUGEOT 308, geçtiğimiz yıl lanse edilen yeni aslan başlı logoyu kullanan PEUGEOT ürün gamındaki ilk araç olarak Fransız markanın başarılarla dolu uzun tarih ansiklopedisinde şimdiden kendine yer ayırtmayı başardı. Yeni nesil logo merkeze doğru yönelip, farklı krom unsurlarla vurgulanan ızgara tasarımı ve deseni ile yeni 308’in eşsiz tasarımıyla da çok iyi uyum sağlıyor. Izgara ve logo kombinasyonu, 308’in karakterini güçlendirirken, markanın sınıf atlama stratejisini destekleyerek yeni marka yüzünü tanımlıyor. Plakalık ızgara tasarımının tüm görkemiyle göze çarpması için ön tamponun alt bölgesine taşınırken, sürüş destek sistemlerine ait radar, ızgaranın estetiğini bozmamak için logonun arkasında gizlendi.

Yeni 308’in logo tasarımı

Yeni PEUGEOT logosu yeni 308’de; biri Active versiyonu, diğeri ise yenilikçi sürüş destek radarıyla donatılan Allure ve GT versiyonlarında olmak üzere görünüm olarak aynı ancak teknik olarak farklı iki versiyon halinde sunuluyor.

Sürüş destek sistemlerinin kusursuz çalışması için radarın yaydığı dalgaların bozulmaması gerekiyor. Bu nedenle radarın önündeki logonun tasarımı iki kriter göz önünde bulundurularak PEUGEOT mühendisleri tarafından yeniden tasarlandı. Sürüş destek sistemlerine bilgi akışı sunan radarın kusursuz çalışabilmesi için PEUGEOT mühendisleri yeni logonun yüzey kalınlığını sabit tutarken, logoyu oluşturan bileşenlerin herhangi bir metal parçacığı içermemesine dikkat ettiler.

peugeot 308

Peugeot Türkiye'den sıfır faizli kredi olanakları! Peugeot Türkiye'den sıfır faizli kredi olanakları!

Üretim süreci PEUGEOT markası için bir ilk

PEUGEOT’nun yeni logosu birkaç aşamada üretiliyor; önce polikarbon enjeksiyon sabit kalınlıkta pürüzsüz bir ön panel üretiliyor. Daha sonra indiyum bir arka panel üretiliyor. Bu nadir alaşım, teknik ve görsel ihtiyaçları karşılayan tek malzeme olduğu için radarlı versiyonların logosunda özel olarak kullanılıyor. Hassas üretim tekniği, doğal krom görünüme ve radar dalgalarını engellemeyen özelliklere sahip. Lazer oyma işlemiyle yeni PEUGEOT logosunun aslanını ortaya çıkarmak için, indiyum yüzey lazerle oyularak polikarbon yüzeyde aslan ortaya çıkarıyor. Siyah boya logonun arkasına uygulanıyor ve logonun arka planını oluşturuyor. Dış etkenlerden (darbeler, güneş, sıcaklık değişiklikleri...) korunmak için logonun ön yüzeyine koruyucu vernik uygulandıktan sonra teknik bir bağlantı parçasına yapıştırılarak ızgaraya takılıyor ve sabitleniyor. Bu üretim süreci PEUGEOT markası için bir ilk anlamına da geliyor.

yeni peugeot 308

Yeni logonun arkasında gizlenen üstün teknolojiler

Editör: Abdullah KURTAY