Renault ePT-160kW elektrik motoru

E-motorlara milyon dolarlık yatırım: Renault, yaklaşık 620 milyon avroluk yatırımla Fransa'nın Cléon kentindeki fabrikayı e-mobiliteye uygun hale getirerek, ePT-160kW elektrik motorunun üretimine başlıyor.

E-motor üretimi için milyonlarca dolarlık yatırım yapan  ve yüksek performanslı elektrikli bileşenler için kuzey Fransa'daki fabrikasını elektrik motoru üretim merkezine dönüştüren Renault, yılda bir milyondan fazla motor üretecek.

renault motor fabrikasi-fransa

Yeni ePT 160kW motorunun üretimi için tesis modernize edildi

Yaklaşık 8.000 metrekarelik bir alan üzerinde kurulu merkezde dört montaj hattı ve iki sarım hattı bulunuyor. Grubun Endüstriyel Direktörü Jose Vicente de los Mozos'sun konuya ilişkin görüşleri şöyle: "Yeni Renault Megane E-Tech Electric güç ünitesinin üretimi, Renault Grubu'nun elektrikli sürüş stratejisinde önemli bir adımı olarak öne çıkıyor. Valeo ile ortaklaşa geliştirilen bir başka elektrik motoru üretimi de Cléon'da başlıyor. Renault Grubu, bu konudaki yatırımlarını  Fransa'da yoğunlaştırma arzusunda."

Yeni Renault Captur içten yanmalı ve hibrit motor seçenekleriyle satışa sunuldu Yeni Renault Captur içten yanmalı ve hibrit motor seçenekleriyle satışa sunuldu

Cléon'da üretilen ePT-160kW motorlarını Renault, Nissan ve Mitsubishi ittifakı ortak geliştirdi. Bu yeni nesil motor, Renault Grubu'nun on yıldır güvendiği ve sabit mıknatıslı motordan daha iyi verimlilik sunan bir yara rotorlu senkron motordur. Yeni motorlar, sabit mıknatıslı motorlara göre daha yüksek performans aralığı ve verimliliğin yanı sıra çevresel etki ve üretimdeki maliyetleri de azaltıyor.

Yeni motor Zoe motorundan daha kompakt ve hafiftir, daha fazla güce (96 ve 160 kW) ve daha iyi torka (300 Nm) sahiptir. Hem dinamik hem de doğrusal olan anlık hızlanma da dahil olmak üzere elektrikli sürüşün tüm zevkini sunuyor.

Cléon fabrikası 2015'ten beri Renault Zoé, Twingo ZE, Kangoo ZE ve Master ZE için elektrikli güç aktarma organları üretiyor. Bugün, geleceğin Renault C-segment modellerinide donatacak olan "ePT-160 kW"ın seri üretimiyle ürün yelpazesini genişletiyor. 2024'ten itibaren üretim, geleceğin elektrikli Renault 5'inin “ePT-100 kW” motoruyla ve 2027'den itibaren, nadir toprak elementleri olmadan tasarlanan ve Valeo ve Valeo Siemens eAutomotive ortaklığıyla geliştirilen yeni nesil 200 kW elektrik motoruyla genişleyecek.