Renault ve Geely arasındaki ittifakın Türkiye'ye yansımasının detayları belli oldu. İçten yanmalı ve hibrit otomobiller için Suudi Aramco'nun da dahil edilebileceği Renault ve Geely arasındaki 'ortak girişim' veya ittifak, Horse adıyla aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 7 ülkede üretim yapacak. Şasi üretimi hariç tutulsa da, yanmalı ve hibrit otomobiller için motor ve şanzıman üretimi ve düşük karbonlu yakıtların geliştirilmesi yeni oluşumun bir parçası olacak.Renault Group ve Geely ittifakı ve Türkiye jpg

İmzalar atıldı, Oyak Renault'nun Ar-GE merkezi ve motor ürettiği tesisin adı Oyak Horse oldu

Oyak Renault’nun Bursa fabrikasında faaliyet gösteren motor ve güç aktarım sistemleri tesisi üretim faaliyetlerine ‘OYAK HORSE’ adıyla devam edecek.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu yedi ülkede faaliyet gösterecek HORSE, ileri hibrit ve düşük emisyonlu motor ve güç aktarım sistemleriyle ilgili bilgi ve varlıkları tek çatı altında toplayacak.

OYAK HORSE MAKİNE EKİPMANLARI TİCARET VE SANAYİ A.Ş. (OYAK HORSE) temmuz başında faaliyete geçti. Yeni nesil düşük emisyonlu hibrit, içten yanmalı motor ve güç aktarım sistemleri geliştirme, üretme ve tedarik alanında sektörün lideri olan şirket, Renault Group’un bu alandaki bilgi ve deneyimini bir üst seviyeye taşıyacak.

Genel merkezi Madrid’de olan HORSE Holding, yıllık 3,2 milyon üretim kapasiteli sekiz tesisi ve üç Ar-Ge merkeziyle Renault Group’un ileri hibrit ve düşük emisyonlu motor ve güç aktarım sistemleri konusundaki endüstriyel bilgi birikimini ve varlıklarını devralıyor. 

Türkiye ayağında şimdiye kadar Oyak Renault bünyesinde bulunan motor ve güç aktarım sistemleri tesisi ‘OYAK HORSE’ adıyla Oyak Renault’nun Bursa fabrikasında üretime devam edecek. 

Tofaş'tan ilk üç ayda 2,8 Milyar TL'lik rekor kar Tofaş'tan ilk üç ayda 2,8 Milyar TL'lik rekor kar

İspanya, Arjantin, Portekiz, Brezilya, Şili, Romanya ve Türkiye’de faaliyet gösterecek şirkette Renault Group’tan 9 bin çalışan görev yapıyor. Türkiye’de OYAK ortaklığı ile Bursa’da bulunan HORSE tesisinde ise 875 kişi çalışıyor. 

İttifakın yeni şirketi Horse, otomotiv sektörüne neler sağlayacak?

Yeni şirket Horse; Renault Group, Geely Auto, Volvo Cars, Proton, Nissan, Mitsubishi Motors Company ve PUNCH Torino dahil olmak üzere çok sayıda otomotiv üreticisine ürün tedarik edecek. Gelecekte, ortak girişim, üçüncü taraf otomobil markalarına da aktarma organı teknolojilerinde uçtan uca çözümler sağlayacak ve bu zinciri daha da güçlendirmek için yeni ortaklıklar kuracak. 

Horse, 3 kıtada 19.000 çalışanı olan 17 motor fabrikasını ve 5 Ar-Ge merkezini birden bünyesinde bulunduracak. Horse şirketinin sermaye mülkiyeti, hem Renault Group hem de Geely tarafından ortaklaşa kontrol edilecek.
Ortak girişim şirketi, yılda beş milyona kadar içten yanmalı, hibrit ve plug-in hibrit motor ve şanzıman üretim kapasitesine sahip olacak.

Renault Grubu CEO'su Luca de Meo: Küresel yarışta işbirliği şart!

luca-de-meoRenault Grubu CEO'su Luca de Meo, konuya ilişkin görüşlerini şu cümlelerle açıkladı: “Günümüzde otomotiv sektöründeki zorluklarla karşı karşıya kalan hiç kimse tek başına tüm çözümlere sahip olduğunu iddia edemez. Çığır açan yeniliklerle gelmek, uzmanlık ve varlıkları birleştirmeyi gerektirir. Karayolu taşımacılığını karbondan arındırmak için küresel yarış söz konusu olduğunda, kaybedecek zaman yok ve işler eskisi gibi kolay olmayacak. Bugün, Geely gibi harika bir şirketle güçlerimizi birleştirerek, zorluğa göğüs geren, oyunu bozabilecek ve ultra düşük emisyonlu ICE teknolojilerinin önünü açabilecek yeni bir oyuncu oluşturmak için güçlerimizi birleştirmekten gurur duyuyoruz. Eric Li Shufu'ya güveni için teşekkür etmek istiyorum: Artık ilerlemeye hazırız!"

Geely Holding Grup Başkanı Eric Li: Taahhüdümüzü yineliyoruz

“Hibrit teknolojilerde küresel bir lider olmak ve dünyanın dört bir yanındaki otomobil üreticilerine düşük emisyonlu çözümler sağlamak için bu yolculuğa çıkmaktan mutluluk duyuyoruz. Luca de Meo ve Renault ekibiyle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu anlaşmayla, daha iyi tüketici deneyimlerine yol açacak daha fazla sürdürülebilirlik ve değer yaratma yolculuğuna öncülük etmek için grup çapındaki teknolojik uzmanlığımızı ve marka portföyümüzü güçlendirme taahhüdümüzü yineliyoruz. ”

Kaynak: otoaktuel.com.tr