Komatsu’nun hem orijinal ürünleri hem de satış sonrası için bakım yağları, Shell tarafından geliştirilerek şirketin Derince’deki Madeni Yağ ve Gres Üretim tesislerinde üretilecek.

1923 yılından bu yana Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren Shell; başta otomotiv olmak üzere enerji, demir çelik, inşaat, madencilik ve genel imalat gibi sektörlerde, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli madeni yağ ürünlerinin üretimini, satış ve pazarlamasını gerçekleştiriyor. Shell bu doğrultuda, Japonya merkezli Marubeni Corporation iştiraki olan Marubeni Dağıtım ve Servis A.Ş. ile yeni bir anlaşmaya imza attı. Yeni dönemde Shell, iş makinaları üreten Komatsu için madeni yağlar geliştirecek ve üretecek. Shell’in Akdeniz’deki tek gres ve en büyük madeni yağ üretim tesisi olan Derince tesislerinde üretilecek olan madeni yağlar hem orijinal bakım yağları hem de satış sonrası için geliştirilecek.

70 ülkeye ihracat

Öncü markalarla gerçekleştirdikleri iş birliklerinin önem taşıdığını ifade eden Shell & Turcas Madeni Yağlar Kurumsal Satışlar Direktörü Can Ayvalıoğlu; “Marubeni Dağıtım ve Servis A.Ş. ile gerçekleştirdiğimiz yeni iş birliğimizin de ilklere ve yeniliklere vesile olacağına inancımız tam. 70 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğimiz Derince Madeni Yağ ve Gres Üretimi Tesisimizde, Komatsu iş makinalarının gücüne güç katacak yenilikçi ürünler üreteceğiz. Bu iş birliğiyle sektörümüzün gelişimine sunduğumuz katkıyı da güçlendirecek olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

“Yağ ihtiyacını Shell ürünleriyle karşılıyoruz”

Marubeni Dağıtım ve Servis İş ve Maden Makinalarından Sorumlu COO Burçak Birand ise; “Makinaların düzenli yağ bakımları, kesintisiz performans sunmaları açısından oldukça önem arz ediyor. Komatsu iş makinalarının daha güçlü ve daha verimli çalışması için pim, burçların ve tüm metal alaşımların yağ ihtiyacını artık Shell’in yenilikçi ürünleriyle karşılıyoruz.

Elektrikli araçlarla uyumlu yaz lastiği Bridgestone Turanza 6 Elektrikli araçlarla uyumlu yaz lastiği Bridgestone Turanza 6

Dünya genelinde Komatsu iş makinalarının yağ tedariğini yüksek oranda Shell sağlıyor. Bu yüzden Shell’in Komatsu özelinde önemli bir deneyime ve tecrübeye sahip olduğunu düşünüyoruz. Shell tarafından komponentlerden alınan yağlar analiz ediliyor, online veri tabanı üzerinden metal aşınım takibi sağlanıyor ve bu sayede komponentlerin kullanım ömrü uzuyor. İş ortaklarımız da kesintisiz ve sürdürülebilir bir hizmet almanın rahatlığını yaşıyor. Shell ile gerçekleştirdiğimiz bu ortaklık ile de müşterilerimize doğru ve güvenilir servis hizmetini sunmaya devam edeceğiz” dedi.

2022 yılında 150 milyon litre madeni yağ ve gres satışı gerçekleştiren Shell Türkiye, Marubeni Dağıtım ve Servis iş birliği kapsamında, Komatsu iş makinaları için özel üretilmiş motor yağları, hidrolik yağları ve gresler gibi çok geniş bir ürün portföyüyle inşaat ve maden sektörlerinde yüksek performans, emniyet ve verimlilik sağlamak üzere çözüm sunacak.

Editör: Rezzan Alavant