Toyota'nın küresel satışları, şubat ayında rekor adetlere ulaştı. Tedarik sorunlarının hafiflemesi ile pazar payı şubat ayında rekor seviyelere ulaşan Toyota; Japonya'da satışlarını yüzde 53 artırırken, global pazar toplamında yüzde 10 artışla Şubat ayında 773 bin 271 adede ulaştı.

Toyota, pandemi kaynaklı ciddi parça tedariği sorunlarının yavaş yavaş aşılmasıyla küresel araç satışlarının  toparlanarak Şubat ayı için rekor seviyeye ulaştığını duyurdu.

Şirket, dünya çapında Toyota markalı araç üretiminin yüzde 2 artışla 750 bin olan hedeflerinin biraz üzerinde gerçekleşerek, 755.839'a yükseldiğini açıkladı. Ocak ayında da satışlardaki artış yüzde 8,8 oranında gerçekleşmişti.

Toyota Prius “En Çevreci Otomobil” Seçildi Toyota Prius “En Çevreci Otomobil” Seçildi

Sorun tam giderilmedi

Toyota, ancak parça kıtlığının sorun olmaya devam ettiği konusunda da uyarıda bulundu. Pandemi sırasında şirket, tedarik zincirlerini yönetmede çoğu otomobil üreticisinden daha iyi performans göstermesine rağmen, yine de geçen yıl aylık üretim hedeflerini defalarca düşürmüştü.

Toyota'nın Şubat satış başarısı, Lexus şefi Koji Sato'nun CEO olarak görevi devralması ve Japon otomobil üreticisini elektrikli araçlar ile yenilenebilir enerji kaynaklarının geleceğine yönlendirmeye hazırlandığını açıklamasından birkaç gün önce ve bu başarının içten yanmalı motorlu araç satışından gelmesi dikkat çekti.