49. OYDER Bölge Diyalog Toplantısı Bursa’da gerçekleşti 49. OYDER Bölge Diyalog Toplantısı Bursa’da gerçekleşti

Renkli evreni ve stilize fotoğrafları ile dikkat çeken Ganalı sanatçı, Pirelli’nin inovasyon tutkusunu Pirelli Takvimi’ne yansıttı.

Pirelli takvimi_1Eserlerinde izleyiciye Batı dünyasındaki hakim “Afrika” algılarına zıt bir söylem sunan Gyasi, 1964’ten beri ikonik bir kültürel mirasa dönüşen Pirelli Takvimi’nin bu yılki çekimlerinde  Afrobeat yıldızı Tiwa Savage, şair Amanda Gorman ve Gana'nın Asante halkının kralı Otumfuo Osei Tutu II gibi isimlere de yer verdi. Gyasi, sanatsal fotoğrafçılığın kurallarını yıkarak izleyiciyi kendi sinestezi deneyimlerinden etkilendiği rengarenk bir evrene davet ediyor.

Pirelli takvimi_2Temsili ve kültürü çok önemsediği için ikonik Pirelli Takvimi’nin tarihinde bir ilk olarak projenin bir kısmını ülkesi Gana'da gerçekleştiren Gyasi, bu anlamda da standartlara meydan okudu. "Pirelli'nin düşüncelerimi, hislerimi ve duygularımı ifade etmem için takvimin 50. Edisyonunu bir tuval olarak sunmasından onur duyuyorum. 2024 Pirelli Takvimini çekecek ilk Afrikalı ve Siyah fotoğraf sanatçısı olmak, bana çocukluğumdan beri yıllardır ilham kaynağı olan bazı kişileri öne çıkarma şansı veriyor.” diyen Prince Gyasi 15-17 Haziran’da Londra’da, 18-23 Temmuz’da Akra ve Kumasi’de deklanşöre bastı. 

Pirelli takvimi_32024 Pirelli Takvimi’nin Gyasi’ye emanet eden Pirelli, genç fotoğrafçının diline şu sözlerle dikkat çekiyor: “Pirelli daima fotoğrafın diline ve geçirdiği evrime duyarlı olmaya devam ediyor. Genç sanatçı Prince Gyasi'nin karelerinde yeni nesillere de hitap eden, pozitif bir enerji ve güçlü mesajlar ileten yeni bir dil görüyoruz. Gyasi, özgün bir estetiği yansıtan fotoğraflarıyla benzersiz özelliklere sahip bir dünyanın içindeki renklere doğru bir yolculuğa çıkarıyor.”

Pirelli Takviminin “Zamansız” başlıklı 50. edisyonu her zaman olduğu gibi sonbaharda, Kasım ayında sunulacak.

Editör: Rezzan Alavant