Okyanusun kenarındaki Zandvoord Pisti önemli yarışlardan birine daha ev sahipliği yapıyor. Hollanda GP'sine akın eden 10 binlerce F1 tutkunu bu hafta sonu heyecana fazlası ile doyacak. Gerek antrenmanlarda, gerekse sıralama turlarında adrenalinin dozu bir saniye bile düşmedi. Zandvoord Pisti'nde yine öne çıkan isimler tanıdıktı ve Red Bull'un yükselişi Max Verstappen'in evinde de devam etti.

Her zaman bir B planları olan ekip

Başta takım patronu Christian Horner olmak üzere; Max Verstappen ve Sergio Perez takımla uyumlarının meyvelerini toplamaya devam ediyorlar. Her yarışı sürpriz taktikleri ile sonuca gitmeyi başaran Horner, Hollanda'da da Verstappen'le pole pozisyonunu son dakikadaki turla aldırmayı başardı. Performans sorununu çözemeyen Perez 7. oldu ama; Meksikalı Sergio Perez gerilerden gelip podyuma çıkmayı kolay başarabilen bir pilot.

F1 Hollanda GP'sinde Pole Verstappen'in F1 Hollanda GP'sinde Pole Verstappen'in

NE DEDİLER:

MAX VERSTAPPEN; "Takım her şeyi doğru yaptı"

"Bu koşullarda yeni asfaltta sıralama yapmak oldukça zorluydu. Ancak son tur çok keyifliydi. Önemli olan iyi turlar atmak ve beladan uzak durmak. Son birkaç yarışta ıslak zemin koşulları yaşadık ama Zandvoort'ta ilk kez bu oldu; rüzgar ve kuru pist üçüncü seansta büyük bir rol oynadı ve son turumda birinci virajı almakta biraz zorlandım ama takım her şeyi doğru yaptı.  Kendi seyircinizin önünde performans sergilemek her zaman kolay olmuyor. Ancak bunun üstesinden gelebildiğinizde inanılmaz bir his verir. Burada pole pozisyonda olmak harika bir duygu ve yarış için çok güçlü bir aracımız var, bakalım neler yapabiliriz."

Verstappen, F1 Japonya GP'sinde Polde! Verstappen, F1 Japonya GP'sinde Polde!

SERGIO PEREZ; "Zorlu bir sıralama turuydu"

"Cuma günü ve simülasyonlarda çok güçlü bir yarış tempomuz vardı, bu yüzden yarışta iyi bir ilerleme kaydedebileceğimizi umuyorum. Değişken koşullar ve kırmızı bayrak süreleriyle zorlu bir sıralama turu yaşadık. Çok daha üst sıralarda olmak istedim, özellikle de yarış için; çünkü geçiş yapılması kolay bir pist değil. Sonlara doğru ve 3. çeyrekte izlediğimiz strateji muhtemelen sonradan bakıldığında ideal değildi. Şimdi ileriye bakmamız gerekiyor, harika bir yarış arabamız var, cuma günü çok güçlü bir yarış tempomuz vardı. Gerçekten sahaya çıkıp podyuma çıkabilmeliyiz.”

Christian Horner; "Tüm ekip; koşulları okuma, aracı hazırlama ve gerekli olan tura doğru şekilde çıkma konusunda harika bir iş çıkardı!"

"Bir kez daha tüm ekip; koşulları okuma, aracı hazırlama ve gerekli olan tura, doğru şekilde çıkma konusunda harika bir iş çıkardı ve son tur zaferi ise klasik bir Max gösterisiydi; gerçekten yıldırım gibi.
Pol bizim için; sürekli değişen koşullarla sürekli hareket halinde olan bir hedefti ve onun bizden uzaklaşabileceğini düşündüğümüz anlar da oldu. Max'le yaşadığımız en büyük yalpalama onun ilk turda 1. seansta dümdüz ilerlemesiydi. Bir sonraki turda bloke oldu ve kaçırmamayı umarak hava durumunu takip ettik, sadece bir tur atmamız gerekiyordu ve çok şükür ki bir sonraki turda bunu başardı, Başlangıçta lastiklerin sıcaklığını ayarlamakta zorlandı. Bunun gibi zorlayıcı koşullarda, ne zaman koşulacağı, hangi lastiklerle vs. hakkında pek çok tartışma yaşadık ve Max için kendi evinde yapılacak yarışın getirdiği baskı da eklenince, kalabalığın beklentisini, çoşkuyu ve heyecanı hissetmemek zor. Ama Max'in bunu yönetme şekli gerçekten dikkate değer. Bir kez daha tüm ekip; koşulları okuma, aracı hazırlama ve gerekli olan tura doğru şekilde çıkma konusunda harika bir iş çıkardı ve o son tur klasik Max'ti, gerçekten yıldırım gibiydi.

Checo'ya gelince; pistin kuruduğunu hissedebildiği için ikinci turda ilerlemek için ilk turunu yarıda kesti ancak Max'in bugün bu zor koşullarda sahip olduğu güvene pek sahip değildi ve birçok sürücünün hata yaptığını gördük. İlk 10'da gerçekten karışık bir sıralama var. İlginç bir yarış olacak."