WRC Finlandiya Rallisi'ni TOYOTA GAZOO Racing ekibi Elfyn Evans-Scott Martin ikilisi kazandı. Toyota'nın Japonyalı pilotu Takamoto Katsuta'nın da üçüncü olduğu yarışta  Hyundai ekibi Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe ikilisi ikinci sırada finiş gördü.

wrc finlandiya rallisi toyota Gazoo Racing podyumEvans, yardımcı pilot Scott Martin ile birlikte FIA Dünya Ralli Şampiyonası takviminin en hızlı rallisi ünvanına sahip ralliyi en son 2021'de kazanmıştı. Evans, Finlandiya dışından Finlandiya Rallisi'ni birçok kez kazanan üçüncü sürücü ünvanının da sahibi oldu.

Elfyn Evans-Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) Galli Evans, Cuma günü takım arkadaşı Fnlandiyali Kalle Rovanpera ile başabaş mücadele etti. Kendi evinde podyum hedefleyen Rovanpera, GR YARIS Rally1 HYBRID ile iyi gidiyordu. Ancak beklenmedik  kaza Finliyi yarıştan kopardı. Liderliği ele geçiren Evans, Cumartesi günü gayet formdaydı ve son güne 30 saniyeden fazla bir avantaj sağlamak için arka arkaya yedi etap kazandı.

2024 Offroad sezonu Vezirköprü'de açılıyor 2024 Offroad sezonu Vezirköprü'de açılıyor

Thierry Neuville-Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) Pazar günü de performansının zirvesine çıkan Evans, son dört etabın üçünü kazandı ve kariyerinin 7. zaferine imza atarak, ralliyi birinci sırada bitirdi. Bununla da yetinmeyen Galli pilot Evans, Power Stage'deki en hızlı zamanı da alarak, 39.1 saniye farkla Finlandiya Rallisi'ne son noktayı koydu. Bu sonuçla Dünya Ralli Şampiyonası sıralamasında ikinci olan Evans, lider Rovanpera ile puan farkını 25'e düşürdü.Takamoto Katsuta-Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) 

WRC Finlandiya Rallisi Genel Klasmanı
1 Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) 
2 Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) 
3 Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) 
4 Teemu Suninen/Mikko Markkula (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID)
5 Jari-Matti Latvala/Juho Hänninen (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) 
6 Oliver Solberg/Elliott Edmondson (Škoda Fabia RS Rally2) 
7 Sami Pajari/Enni Mälkönen (Škoda Fabia RS Rally2) 
8 Adrien Fourmaux/Alexandre Coria (Ford Fiesta Rally2) 
9 Nikolay Gryazin/Konstantin Aleksandrov (Škoda Fabia RS Rally2)
10 Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (Škoda Fabia RS Rally2)Takamoto Katsuta-Aaron Johnston (Toyota) 

Sırada hangi yarış Var?

WRC'de bir sonraki durak Yunanistan. Şampiyona 7-10 Eylül'de  Akropolis Rallisi ile devam edecek.

Editör: Abdullah KURTAY