2009 Formula 1 Dünya Şampiyonu Jenson Button’ın da olduğu ekibin kullanacağı NASCAR aracının lastiklerinde, veri toplamaya ve anında iletmeye yarayan, Goodyear tarafından geliştirilen kablosuz ve yerleşik bir sensör yer alıyor. 

Goodyear, 10 - 11 Haziran 2023 tarihlerinde düzenlenecek Le Mans 24 Saat yarışına katılacak NASCAR Yeni Nesil Chevrolet Camaro ZL1 Garage 56 entry aracında kullanılacak yeni sensörlerini tanıttı. Kablosuz, yerleşik sensör lastik basıncı ve sıcaklığıyla ilgili bilgileri gerçek zamanlı olarak aktarma özelliğine sahip.

goodyear_1-1Üretim sırasında Goodyear Racing lastiklerinin içine yerleştirilen bu yenilikçi pasif, pilsiz sensörler, akıllı teknoloji GoodyearSightline sayesinde, yarış süresince HendrickMotorsports'a gerçek zamanlı lastik verileri aktarmasına olanak sağlıyor. Böylece mühendisler ve pilotlar, lastik basıncı ve sıcaklığıyla ilgili bu verilerden yararlanarak tüm sürüş ayarlarını gerçek zamanlı olarak düzenleyebilecek, aracın performansını optimize edebilecekler.

goodyear_2Her ihtimal düşünüldü

Goodyear, veri toplama uygulamasının yanısıra, yarış otomobili için 24 Saat Le Mans yarışının olası hava koşullarına dayanacak üç tip lastik tasarladı.

İlk yarış lastiği tipi, aracın 24 saatlik Le Mans yarışının tamamında mücadele etmesine olanak tanıyan yüksek düzeyde dayanıklılık ve kavrama sağlamaya yardımcı olan kuru koşullar için üretildi. 

48. Yeşil Bursa Rallisi bu hafta sonu yapılıyor 48. Yeşil Bursa Rallisi bu hafta sonu yapılıyor

İkinci yarış lastiği tipi ise, aracın sert hava koşullarında maksimum potansiyelde performans göstermesine yardımcı olmak için sisli ve hafif yağmurlu koşullar için üretilen ara ıslak lastikler oldu.

Üçüncü ve son lastik tipi ise, şiddetli yağmurlar için tam ıslak zemin lastikleri; suyu lastik yüzeyinin temas alanından dışarı yönlendirmeye yardımcı olmak için geliştirilen bir sırt tasarımına ve lastik yapısına sahip, pist sıcaklığının daha düşük olacağından hareketle yol tutuşunu koruyacak daha yumuşak bir sırt bileşiğiyle geliştirilen yarış lastikleri.