Borusan Otomotiv, 2. El Pazarına Borusan Next ile Yön Verecek! Borusan Otomotiv, 2. El Pazarına Borusan Next ile Yön Verecek!

TİSK'in Ortak Yarınlar Ödül Programı, hem iş dünyasında hem de sosyal sorumluluk alanında örnek teşkil eden projeleri ödüllendirerek, bu projelerin geniş kitlelere ulaşmasını ve ilham vermesini sağlıyor.

“Ortak Yarınlar Ödül Programı”nda ödüle layık görülen ICA, “Atık Lastiklerden Ses Bariyeri Projesi” ile “Yeşil Dönüşüm” kategorisinde ödül aldı. ICA’nın çevre dostu ve sürdürülebilir uygulamalara olan bağlılığını gösteren bu proje, atık lastikleri yeniden değerlendirerek trafik kaynaklı gürültüyü azaltmayı ve yol güvenliğini artırmayı hedefliyor.

1 Aralık 2023 tarihinde Ankara'da gerçekleştirilen törenle ödüller sahiplerini buldu.

Ica Genel Müdürü Serhat SogukpınarICA’nın ödülü ICA Genel Müdürü Serhat Soğukpınar’a takdim edildi. TİSK’ten alınan bu ödülün kendileri için önemli olduğunu belirten Serhat Soğukpınar, ICA’nın sadece bugünü değil geleceği de düşünen, sürdürülebilirliği tüm faaliyetlerine entegre eden bir şirket olduğunu belirtti. Serhat Soğukpınar, “Bu nedenle sosyal sorumluluk odaklı bir organizasyonda ödüle layık görülmek bizim için bir gurur” ifadelerini kullandı.

Döngüsel ekonomiye katkıyla sürdürülebilirliği bir araya getiriyor

IC Holding şirketlerinden ICA tarafından hayata geçirilerek “Yeşil Dönüşüm” kategorisinde ödüllendirilen “Atık Lastiklerden Ses Bariyeri Projesi” de bu seneki ödül programının en dikkat çeken projelerinden biri oldu. Bu yenilikçi ve çevre dostu proje, kullanılmış lastiklerin yeniden değerlendirilmesi yoluyla trafik kaynaklı gürültüyü azaltmayı hedefliyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu'nun işletmecisi olan ICA, bu projeyle yaklaşık 400 ton atık lastiği geri dönüştürerek, otoyolun Kilyos-Zekeriyaköy bölgesinde yerleşim alanlarına yakın kesimlerdeki araç gürültüsünü etkili bir şekilde azalttı. Atık lastiklerin geri dönüştürülmesi sonucunda 848 metreküplük depolama alanından tasarruf edildi. Gürültü seviyesi yüzde 10 azaltıldı, 8.51 ton karbonun atmosfere salınımı engellendi, 213 bin metreküp suyun kirlenmesinin önüne geçildi ve ayrıca üretim maliyetleri düşürüldü.

Bu sayede hem gürültü kirliliği önemli ölçüde düşürüldü hem de sürdürülebilir bir çevre yaratılmasına katkı sağlandı. Atık Lastiklerden Ses Bariyeri Projesi ile yapılan ses bariyerleri, sadece gürültü engelleme işlevi görmekle kalmıyor, aynı zamanda çevresel atıkların değerlendirilmesi ve döngüsel ekonomiye katkıda bulunması açısından da örnek teşkil ediyor. ICA'nın bu başarısı, şirketlerin sürdürülebilir çözümler geliştirme ve çevre üzerinde olumlu etkiler yaratma çabalarını gözler önüne seriyor ve Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmasında önemli bir adım olarak görülüyor.

Editör: Rezzan Alavant