Ayrıca internete bağlı araçların hacklenebileceğini gösteren bir güvenlik araştırması da ortada duruyor…

Siber saldırılarla dolu geçen 2022 yılı sona eriyor. Bu yıl birçok kurum siber güvenlik algısını değiştirse de yeni yılda neler beklendiği merak konusu. 2023’te bilgisayar korsanlarının yapay zekadan kimlik doğrulamasına, sürücüsüz araçlardan metaverse evrenine odaklanan yeni teknikler kullanarak siber güvenlik savunmalarını aşmaya çalışacağını tahmin eden WatchGuard Technologies, 2023’te sürücüsüz araçları bekleyen tehditlerle ilgili öngörülerini paylaştı.

Honda, elektrifikasyon dönüşümünü CES’te tanıttı Honda, elektrifikasyon dönüşümünü CES’te tanıttı

Sürücüsüz araçlar, yapay zekaları hacklenerek kontrol edilecek

“Cruise, Baidu ve Waymo gibi birkaç teknoloji şirketi, San Francisco ve Pekin de dahil olmak üzere dünya çapında birçok şehirde robotaksileri test etmeye başladı. Robotaksi, temel olarak Uber veya Lyft benzeri bir deneyim sağlayan ancak insan sürücüsü olmayan arabalardır. Baidu gibi şirketler, çoğu yolcuyu memnun eden bu otonom yolculukların bir milyondan fazlasını başarıyla tamamladıklarını iddia ediyor.

Haziran ayında, Cruise’un robotaksilerinden biri, 4 yolcunun da yaralandığı bir kazaya karıştı. Cruise, sürücüsü olan aracın hatalı göründüğünü iddia etse de bu, insanların bu araçların kullandığı yapay zekaya (AI) güvenmemesine yol açıyor. Önceki güvenlik araştırmaları, internete bağlı arabaların hacklenebileceğini gösterdi. Bunu herkesin kullanabileceği cep telefonu tabanlı bir hizmetle birleştirdiğinizde, tehdit aktörlerinin eğlence ve kar için robotaksileri hedef aldığı en az bir siber güvenlik olayı göreceğimizi kesinleştiriyor. Otonom araç hizmetleri çok yeni ve hala test aşamasında olduğu için bir hack saldırısının yakın gelecekte tehlikeli bir kazaya yol açacağına inanmıyoruz. Bununla birlikte, 2023’te bazı güvenlik araştırmacılarının veya gri şapkalı bilgisayar korsanlarının, böyle bir aracın trafiği tıkamasına neden olan teknik bir robotaksi şakası yapabileceğinden şüpheleniyoruz.”

Editör: Rezzan Alavant