2024 sezonunun başlangıcı olan Bahreyn'deki FP1'e 15 gün kaldı. 2023 sezonu 80 gün önce geride bırakıldı. Aradaki dönemde yarış olmamasına rağmen, Brackley ve Brixworth'deki fabrikalarda hareketlilik devam ediyor. Ekip neredeyse 12 ay önce başlattıkları bir proje üzerinde sıkı bir şekilde çalışıyor.

F1 2024 Dünya Şampiyonası için geri sayım sürerken Mercedes-AMG PETRONAS F1 Takımı W15 E PERFORMANCE'ın lansmanını gerçekleştirdi.

Tanıtımda konuşan Mercedes-AMG PETRONAS F1 Takımının Takım Müdürü ve CEO'su Toto Wolff, "Hayal kırıklığı yaratan 2023 Bahreyn Grand Prix'sinin hemen ardından ekip olarak faaliyetlerimizi her yönüyle gözden geçirdik. Yeni bir yön belirledik ve bir yenilenme dönemini başlattık. W14'ün önceden var olan mimariye dayalı sınırlamalarına rağmen, somut ilerlemeler kaydedildi. Bir yıl boyunca süren zorlu bir mücadele sonucunda Takımlar Şampiyonluğu’nda ikinciliğe ulaşıldı. Mücadelemiz 2024'te de devam edecek.

Bu sporda mucize diye bir şey yok. En önde mücadele etmek için adeta bir dağa tırmanmamız gerektiğinin farkındayız. Ancak hırslıyız ve kararlıyız. Bu yeni rotayı çizdiğimizden beri gelişimimiz iyi yönde ilerledi. Yeni araç için öncelik listemizde birkaç madde vardı. Hedeflediğimiz adımları atıp atmadığımızı yakında göreceğiz" dedi.

Mercedes-AMG F1 W15 E PERFORMANCE, önceki iki sezondan elde edilen kazanımların üzerine inşa edildi. Aracın görünümündeki bir fark ise; ikonik gümüş okların 90’ıncı yıldönümü kutlamasında, ünlü gümüş rengi, geçmiş sezonların ikonik siyahını tamamlamak üzere geri dönüyor.

Borusan Otomotiv Motorsport  2024 GT4 Avrupa Serisi’ne Hazır Borusan Otomotiv Motorsport 2024 GT4 Avrupa Serisi’ne Hazır

Aracın burun kısmı, motor kapağındaki ikonik üç köşeli yıldız deseniyle birlikte gümüş rengine boyandı. Seçkin INEOS 'Toto Rosso' kırmızısı, INEOS Sport'a selam olarak ağırlıklı olarak arka kanat ve takla kemerinde yer alırken, PETRONAS yeşili araç boyunca dinamik bir akış sağladı.

Yeni görünüm, ekibin ticari gücünü de yansıtıyor. SAP, WhatsApp ve Luminar gibi büyük ve kendini kanıtlamış dev markaların tümü geçtiğimiz aylarda ekibin iş ortağı ekosistemine katıldı.

W15'in direksiyonunda yarış pilotları Lewis Hamilton ve George Russell yer alacak

Geçtiğimiz iki sezon boyunca bir ekip olarak öğrendiklerini ve geliştiklerini söyleyen George Russell, "Her şey yolunda gitmese de çıktığımız bu yolculuğun uzun vadede bizi daha güçlü kılacağına yürekten inanıyorum. Tüm ekip inanılmaz derecede sıkı çalışıyor ve W15 ile güçlü bir adım atmış olmayı umuyoruz" dedi.

Lewis Hamilton ise şunları söyledi: "Son iki yılda öğrendiklerimiz yönümüzü bulmamıza yardımcı oldu, kendi Kuzey Yıldızımızı bulmamızı sağladı. Önümüze çıkan zorluklarla başımız dik, zihnimiz açık bir şekilde yüzleşeceğiz ve özenle çalışmaya devam edeceğiz."