Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Türk otomotiv sektörünün dünya otomotiv endüstrisinde yaşanan dönüşümün güçlü bir parçası olmasını sağlayacak yenilikçi projeleri sektöre kazandırmayı sürdürüyor.

Bu amaçla Türkiye’nin en önemli girişimcilik etkinliklerinden olan Big Bang Start-up Challenge’a da 2015 yılından bu yana ödülleriyle destek veren OİB, sonuncusu 14 Aralık’ta düzenlenen Big Bang’de otomotiv sektöründeki beş girişim projesine toplam 1 milyon TL ödül dağıttı.

OİB’in 1 milyon TL değerindeki ödül çeklerini OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik ve OİB Denetim Kurulu Üyesi ve OGTY Komite Başkanı Ömer Burhanoğlu, OİB Yönetim Kurulu Üyesi Leon Kalma birlikte açıkladı. OİB ödüllerine Newky, Whysee, ZGN Otonom, SuTech Otonom ve Powea Akıllı Enerji Çözümleri projeleri layık görüldü.

Çelik: “Otomotiv endüstrisi bu yıl en yüksek ihracat rakamına ulaşacak”

Etkinlikte konuşan OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Son 18 yılın 17’sinde Türkiye ihracatının şampiyonu olan otomotiv endüstrimiz bu yıl yaklaşık 35 milyar dolar ihracat ile tüm zamanların en yüksek rakamına ulaşmaya hazırlanıyor. Bu başarıyı artırarak sürdürmeyi hem ihracatımızdaki katma değeri artırmayı hem de sektörümüzde yaşanan hızlı dönüşümü yakalamayı hedefliyoruz. Bunun için de 10 yılı aşkın süredir gençlere destek oluyor, sektörümüzün gücünün ve tecrübesinin, genç girişimcilerin yaratıcı akıllarıyla birleşmesini sağlıyoruz. Geleceğin ihtiyaçlarını anlayabilmemiz için gençlerin bilgisine, kültürüne, çevikliğine ihtiyacımız var” dedi.

Burhanoğlu: "Bu projelerin bugünkü değerleri 340 milyon dolar"

OİB OGTY Yürütme Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu da “OİB olarak, Ticaret Bakanlığı himayelerinde ve TİM koordinatörlüğünde 2012 yılından bu yana düzenlediğimiz OGTY’de desteklediğimiz projeler 44 milyon dolar yatırım aldı, 15 milyon dolar ciroya ulaştı ve 1.300’den fazla kişiye istihdam sağladı. Bu projelerin bugünkü değerleri 340 milyon dolar. Ayrı bir gurur da yüzde 60’ının şirketleşmiş olması. Sektörümüze ve TOGG’a kazandırılan startup’lar var. Hepsiyle gurur duyuyoruz. Mobilitede yatırım almış her iki Startup’tan biri mutlaka bizim programdan çıkıyor. Bu güzel sonuçlar sanayi temsilcilerinin desteği, yatırımcıların, girişim sermayesi fonlarının daha çok oyuna girmesi ve devletin teşvik mekanizmalarını oluşturmasıyla kalıcılığa ulaşacak. Big Bang de bu ekosistemin en kıymetli ateşleyicilerinden” dedi.

Aprilia’nın şehir içi sportif scooter’ı SR 125 Türkiye’de! Aprilia’nın şehir içi sportif scooter’ı SR 125 Türkiye’de!

OİB Ödülleri:  Newky 200 bin TL, Whyseye 200 bin TL, ZGN Otonom 200 bin TL, SuTech Otonom 200 bin TL, Powea Akıllı Enerji Çözümleri 200 bin TL...

Editör: Rezzan Alavant