WRC Organizatörünün Suudi Arabistan ile çığır açan on yıllık bir anlaşmaya vardığını resmi olarak duyurdu. Bu anlaşma ile Suudi Arabaitan 2025'ten itibaren FIA Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) takvimindeki konumunu güvence altına almış oldu.

Suudi Arabistan Wrc'de2024 WRC sezonunun altıncı ayağı olan Rally Italia Sardegna'da duyurulan bu anlaşma ile, WRC'nin 2011 Ürdün Rallisi'nden bu yana ilk kez Orta Doğu'ya dönüşünü simgeliyor. Stratejik bir hareketten çok daha fazlası olan bu anlaşma, WRC'nin dünya çapındaki hayranlara taze ve heyecan verici bir deneyim sunma konusundaki kararlılığı olarak yorumlandı.

Suudi Arabistan Rallisi, volkanik kayalardan kumlu çöl arazilerine kadar uzanan yüzeylerde ülkenin çeşitli ve zorlu manzaralarını sergilemeyi vaat ediyor ve ekipler için WRC tarihinde daha önce hiç görülmemiş koşullarla yeni bir test sağlıyor.

Suudi Arabistan, WRC'ye yeni katılan bir ülke olsa da Dakar Rallisi, Formula 1, futbol ve golf gibi çok sayıda uluslararası spor etkinliğine ev sahipliği yapma konusunda kanıtlanmış bir performans geçmişine sahip.

Suudi Arabistan Rallisi 10 Yıl Süreyle Wrc Takvimine AlındıSuudi Otomobil ve Motosiklet Federasyonu ve Suudi Motor Sporları Şirketi Başkanı Prens Halid Bin Sultan Al Abdullah Al-Faisal, WRC'yi Suudi Arabistan'da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirterek; "FIA Dünya Ralli Şampiyonası'na ilk kez ev sahipliği yapmaktan büyük heyecan duyuyoruz. 2025. Suudi Arabistan'da küresel öneme sahip başka bir yarış serisinin gelişi, bölgede motor sporları için önemli bir merkeze dönüşmemizin boyutunu doğruluyor.

2025'ten itibaren Formula 1, Formula E, Extreme E, Dakar Rallisi ve şimdi de WRC ve Suudi Arabistan Rallisi'ne Krallık'ta gururla ev sahipliği yapacağız; bu olağanüstü bir başarı.

Türk Takımı Sardinya Rallisi’nde podyum hedefinde Türk Takımı Sardinya Rallisi’nde podyum hedefinde

Motor sporları portföyümüzü büyüterek ve WRC gibi büyük motor sporları serilerine Krallık'ta ev sahipliği yapma kararlılığımızı daha da artırarak, tüm Suudilerin yaşamlarını iyileştirmeyi amaçlayan Vizyon 2030 hedeflerine sadık kalıyoruz.

Dünya standartlarında çok sayıda motor sporları etkinliği düzenlemekten edindiğimiz deneyimi, WRC takvimindeki Suudi edisyonu'nun 2025 sezonu ve sonrasında öne çıkan etkinliklerden biri olmasını sağlamak için kullanacağız" dedi.

FIA Başkanı Mohammed Ben Sulayem ise şunları ekledi: "Bu, Orta Doğu'daki motor sporları için harika bir an. FIA Dünya Ralli Şampiyonası'nın bölgeyi en son ziyaret etmesinden bu yana on yıldan fazla zaman geçti ve kendi tecrübelerime dayanarak, karşılaşılan benzersiz zorlukları çok iyi biliyorum. 2025'te Suudi Arabistan Rallisi başladığında pilotların ve yardımcı pilotların bu zorlukları ilk kez yaşayacaklar.

Ulusal ve bölgesel sürücüler için yeteneklerini dünya sahnesinde sergilemek harika bir fırsat olacak ve Suudi Arabistan'da sporumuzu ilerletmeye ve geliştirmeye devam ettiği için Prens Halid bin Sultan Al-Faysal'a çok müteşekkirim" dedi.

WRC Organizazyonu Genel Müdürü Jona Siebel de şampiyonanın Suudi Arabistan'ı takvimine eklemesi konusunda aynı derecede heyecanlıydı: “Orta Doğu'ya ve gururlu bir ralli geleneğine sahip bir ülkeye geri dönme fırsatından heyecan duyuyoruz. Her gün sürücülere çok farklı zorluklar sunacak ve şehir manzaralarından çöllere, dağlardan okyanusa kadar Suudi Arabistan'ın sunduğu her şeyi öne çıkaracak. Bunun, şampiyonaya kendi benzersiz kimliğini katacak bir ralli olacağına inanıyoruz” dedi.

Editör: Abdullah KURTAY