Volkswagen, araçtaki kendi yazılım payını önümüzdeki dört yıl içinde yüzde 10'dan yüzde 60'a çıkarmak istiyor. Şu anda departmanda yaklaşık 4.000 geliştirici çalışıyor ve sayı giderek artıyor.

vw

Yazılıma ek olarak, otonom sürüş grupta önemli bir gelecek alanı olarak kabul ediliyor. Volkswagen Ticari Araçlar, yapay zeka girişimi Argo AI ve şirket içi ulaştırma hizmeti Moia ile birlikte şu anda otonom sürüş özelliği ile öne çıkan ID.Buzz AD'yi geliştiriyor. 2025'ten itibaren Hamburg sokaklarında ID.Buzz AD kullanılmaya başlanacak.volkswagen ticari

Volkswagen Ticari Araç’tan Şubat ayına özel kredi kampanyası Volkswagen Ticari Araç’tan Şubat ayına özel kredi kampanyası

Volkswagen Ticari Araçlar ile Moia ve Argo AI şu anda Hamburg'da 2025'te seri üretime geçmesi planlanan bir pilot projede otonom bir ulaştırma sistemini test ediyor.

Konuya ilişkin; "Bir mobilite hizmeti ve filo operatörü olarak Moia için otonom sürüş, iş modelimizin önemli bir parçasıdır. Dünyanın her yerindeki şehirler, trafiklerini daha verimli ve iklim dostu hale getirmek istiyor" diyen Moia CEO'su Robert Henrich şunlar söyledi; "Otonom sürüş, kentsel hareketliliği iyileştirebilir, yol güvenliğini artırabilir ve böylece şehirleri daha yaşanabilir yerler haline getirebilir."  Argo AI'ın kendi kendine sürüş sistemi, Volkswagen Ticari Araçlar'dan gelecek ID.Buzz'ın bir versiyonunda kullanılıyor. Amaç, Moia'nın bugün sunduğuna benzer bir araç çağırma ve havuzlama konsepti geliştirmek.

Editör: Abdullah KURTAY