BWT Alpine F1 Team, 2022 Formula 1 İspanya Grand Prix'si için özel hazırlandı. Efsane pilotu Fernando Alonso'nun ülkesindeki yarışa iddialı başlamak isteyen Alpine, sezonun 6. yarışında ne yapabilir?

BWT Alpine F1 Team
Alpine, İspanyol pilotu Fernando Alonso'nun evindeki yarışta seyirciyle bütünleşmek istiyor. BWT Alpine F1 Team'in pilotları Esteban Ocon ve Fernando Alonso ile takım patronu Otmar Szafnauer, Barselona'da sezonun altıncı yarışıyla ilgili düşüncelerini paylaştı.

"Daha temiz, sorunsuz bir yarış için hazırız"

Otmar Szafnauer: "Öncelikle hedefimiz, sezonun ilk yarışından bu yana elde edemediğimiz iki aracı da puanlar içinde tutmak. Sürekli olarak rekabetçi bir araca sahip olduğumuzu gösterdik ve bu olumlu ortamı Barselona'da ikili puanlara dönüştürmemiz lazım. Kesinlikle Miami'den çok daha iyisine sahip olarak piste çıkacağız. İyi puanlar getirecek bir sonuç hedefliyoruz ve daha temiz, sorunsuz bir yarış için hazırız."

Esteban ocon

"İlk iki sektör hızlı ve yanıltıcı"

Esteban Ocon: "Barcelona, ​​tüm takımların ve tüm sürücülerin çok iyi bildiği pistlerden biri. Bir süredir orada yarışıyoruz ve yeterince test ettik, ancak elbette her pist gibi kendi zorluklarını da beraberinde getiriyor. İlk iki sektör hızlı ve yanıltıcı olabiliyor. Yarışta lastik yönetimi çok önemlidir. Son sektör yavaş ve normalde turun sonuna doğru lastikler aşırı ısındığı için yol tutuş kaybı hissedersiniz. Genel olarak, Barselona'da geçiş yapmak oldukça zordur, uzun yokuş, aşağı düzlük; güç ve DRS avantajı sağlayabilir. Bu durum, yarışın önemli bir parçasıdır. Sıralama turları ve yarış stratejisi iyi bir pist pozisyonu kazanmak için özellikle önemlidir. Geçen yıl gridde beşinci oldum, bu yüzden bir kez daha burada rekabetçi olabileceğimizi biliyoruz."

F1 Britanya GP'sini Lewis Hamilton Kazandı F1 Britanya GP'sini Lewis Hamilton Kazandı

"Barselona'da geçiş yapmak kolay değil!"

Fernando Alonso: "Barcelona'da uzun yıllar yarıştım, bu yüzden pisti iyi biliyorum. Aracımızın gerçek performansını gösterebileceğimiz bir pist. Barselona birkaç yıldır kış testlerine ev sahipliği yapıyor. Pistte geçiş yapmak kolay değil ve bu yüzden iyi konsantre olmamız gerekiyor."

İspanya Grand Prix'si hakkındaı:
Pist uzunluğu: 4.675 km
Yarış boyunca katedilecek toplam mesafe:308.424 km
Piste ilk yarış ne zaman yapıldı: 1991'de

Bu pistte Renault ne yaptı?

  • Renault destekli otomobiller İspanya Grand Prix'sinde 10 pole pozisyonu, 12 galibiyet, 524 puan ve sekiz en hızlı tur elde etti.
  • Fernando Alonso, 2006'da ev sahibi taraftarların önünde Renault F1 Takımı için duygusal bir galibiyet elde etti. Fernando bu başarıyı 2013'te tekrarladı.
Editör: Abdullah KURTAY