Subaru’nun güvenlik kameralarına yapay zeka Subaru’nun güvenlik kameralarına yapay zeka

Türkiye'deki Tüketici Fiyat Endeksi'nin Ocak 2023’ten beri yüzde 55 artış gösterdiği vurgulanan raporda, aynı dönemde döviz kuru da benzer bir oranda yükseldi. Bu ekonomik ortamda, ikinci el araç fiyatları da döviz ve enflasyonla paralel şekilde yüzde 56 artarak alıcılarına kazanç sağladı.

Türkiye’nin lider online ikinci el araç platformu VavaCars, ikinci el araç fiyatlarına ilişkin 2023 tamamını kapsayan VavaAI Fiyat Endeksi Raporu’nu açıkladı. VavaCars’ın raporuna göre ikinci el araç fiyatlarındaki değişim yıl boyunca farklılık gösterse de kur ve enflasyondaki artışa paralel bir şekilde yükseliş gösterdi. Bu kapsamda Türkiye’deki tüketici fiyat endeksi 2023 yılının tamamında yüzde 55 artış gösterirken, döviz kuru da 12 ayın sonunda aynı oranda yükseldi. Bu süreçte ikinci el araç fiyatları da yüzde 56 artışla dövize enflasyona benzer bir yükseliş göstererek alıcılarına kazandırmaya devam etti.

İkinci el araç fiyatları ilk 8 ayda 78’lik artışla zirveyi gördü

VavaAI İkinci El Araç Fiyat Endeksi’ne göre, Ocak 2023’ten Şubat 2023’e kadar geçen 30 günde alıcısına yüzde 10 kazandıran ikinci el araçlar, yılın ilk 8 ayında aralıksız yükselişe devam ederek ağustos ayının sonunda kadar alıcılarına toplamda yüzde 78’lik kazanç sağladı. Özellikle yılın başlarında hızlı bir yükseliş trendine giren ikinci el araç fiyatları, nisan ayının sonunda kur ve enflasyon artışının çok daha önünde ilerleyerek ilk 4 ayda yüzde 50’lilik artış yaşadı. Aynı dönemde bu oran Tüketici Fiyat Endeksi’nde yüzde 8 olurken, kur artışı ise yüzde 3’te kaldı. Mayıs ayından ağustos ayına kadar geçen 4 aylık dilimde Tüketici Fiyat Endeksi yüzde 34 artış kaydederken, kur artışı yüzde 43 seviyesine çıktı. Aynı süreçte ikinci el araçları ise yüzde 78’lik artışla yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ardından eylül ayı ile birlikte kısmi fiyat düşüşleri yaşansa da, ikinci el araç fiyatları yılı yüzde 56’lık fiyat artışıyla kapatarak kur ve enflasyonun artışlarının altına düşmeden alıcısına kazandırmaya devam etti.

“Hem alıcıya hem de satıcıya kazandıran denge 2024’te de devam edecek”

Kamuya açık veriler ışığında derledikleri geniş kapsamlı VavaAI Fiyat Endeksi Raporu’nu değerlendiren VavaCars Perakende Grup Başkanı Serdıl Gözelekli, “İkinci el araçlar, 2023 yılında sadece bir ihtiyaç olarak değil, değer kazanma potansiyeliyle de ön plana çıktı. 2023 yılında, Türkiye'deki Tüketici Fiyat Endeksi'nin yüzde 55 arttığı bir dönemde, ikinci el araç fiyatları da benzer bir eğilim gösterdi. Bu artış, kur ve enflasyondaki artışlara paralel olarak gerçekleşti. Ancak, bu zorlu ekonomik koşullarda ikinci el araçlarımızın sadece alıcılarına değil, aynı zamanda satıcılarına da önemli kazançlar sağladığını gösterdi. Ekonomik dalgalanmaların, kur hareketlerinin ve enflasyonun etkilerine rağmen, ikinci el araçların 2024 boyunca da alıcılarına ve satıcılarına kazandırdığı dengeyi koruyacağını düşünüyoruz” dedi.
VavaCars’ın 2023 aylara göre kapsamlı bir şekilde ele aldığı VavaAI Fiyat Endeksi’nden elde edilen Tüketici Fiyat Endeksi, kur ve ikinci el araç fiyatlarının aylara göre yüzdelik artışı aşağıdaki grafikte detaylı olarak aktarılmıştır.

Editör: Abdullah KURTAY