Rusya-Ukrayna savaşı otomotiv sektörünü derinden sarsmaya başladı. Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimi uzadıkça tedarik sorunları da baş gösterdi. Bugün Volkswagen'den yapılan açıklama, sektörün pandemi ve çip krizinden daha büyük bir tehditle karşı karşıya olduğunu gösterdi!

Alman üretici Volkswagen, Kaluga ve Nizhny Novgorod fabrikalarında üretimin askıya alınacağını duyurdu. Volkswagen ayrıca Rusya'ya ihracatına da son vereceğini açıkladı.volkswagen-fabrika

Volkswagen'in Rusya'daki pozisyonu ne!

Rusya-Ukrayna krizinin olumsuz etkileri yayılıyor. Özellikle otomotiv sektörü bu krizden en fazla etkilenecek sektör olarak öne çıkıyor. Rusya'da iki tesisinde de üretimi askıya alan Volkswagen bu tesislerde 4 binden fazla kişi istihdam ediyor.

Volkswagen, Moskova'nın 160 kilometre güney batısındaki Kaluga'daki fabrikasında Polo, Tiguan ve Skoda Rapid gibi modelleri üretiyor. Rus otomobil üreticisi GAZ ile ortak olduğu Moskova’nın 400 kilometre doğusundaki fabrikada Skoda Octavia, Kodiaq ve Karoq modellerini üretiyor.

Volkswagen’in en çok satan modeli yenilenen Golf, Türkiye'de Volkswagen’in en çok satan modeli yenilenen Golf, Türkiye'de

Volkswagen'ın Rusya'da satışa sunduğu Audi ve Porsche gibi lüks araçlar ise Almanya'dan geliyor.

Editör: Abdullah KURTAY