Atlas Copco Endüstriyel Teknik; elektrikli araç batarya montajını öncelikli odak noktası olarak belirlerken bu alanda otomotiv üreticilerine kompleks projelerde destek veriyor. Montaj proseslerinde sundukları üst düzey teknoloji ile elektrikli araç üretimde dijitalizasyon ve transformasyon sağlamayı hedeflediklerini belirten Atlas Copco Endüstriyel Teknik Türkiye Otomotiv Bölümü Pazarlama Müdürü Anıl Saygılı; “Elektrikli araç batarya montajı son derece kritik bir proses. Bir aracın üretim maliyetinin yüzde 30’unu batarya oluşturuyor. Bu nedenle bataryada yapılacak bir hata çok büyük maddi kayba sebep oluyor” dedi.

anil saygiliAtlas Copco olarak bu konunun önemini yıllar önce fark ettiklerinin altını çizen Saygılı, tüm adımlarla ilgili stratejik satın almalar gerçekleştirdiklerini ve böylece bütünleşik bir know-how ile batarya montajının tüm aşamalarında uzmanlaştıklarını belirtti. 

“Otomotiv sektörünün yüzde 70’i dijital üretime geçti”

Üretim süreçlerinde dijitalleşmenin çok önemli olduğuna ve otomotiv sektöründeki üreticilerin yüzde 70’inin dijital üretime geçtiğini söyleyen Saygılı, operatörlerin kontrol etmesi gereken çok sayıda ürün olmasından dolayı özellikle binek araç üretiminde dijital dönüşümün çok hızlı gerçekleştiğini sözlerine ekledi. Dijitalleşmenin verimliliği de artırdığının altını çizen Anıl Saygılı, “Üretimde yine trendlerden biri ‘no papers factory’ olarak bilinen kağıt kullanılmayan fabrikalar. Bu ancak dijitalizasyon ile mümkün olabilecek bir süreç. Fabrikalarda çok fazla kağıt kullanılıyor. Bu sisteme geçen fabrikalarda; kağıt üzerinde ölçüm yapma, doğrulama, yapılan bu ölçümleri bilgisayara geçirme, kontrol etme gibi bir çok süreç ortadan kalkıyor. Bu hem sürdürülebilirlik hem de zaman yönetimi açısından çok önemli bir konu ve verimliliğin artmasında çok etkili” açıklamasında bulundu.  

Performans tutkunlarına: Mustang Mach-E GT Türkiye’de Performans tutkunlarına: Mustang Mach-E GT Türkiye’de

“Türkiye’deki elektrikli araç üreticileri ile batarya montajı deneyimlerimizi paylaşıyoruz”

Elektrikli araç üretiminde batarya montajının çok kapsamlı bir prosesi olduğunu belirten Saygılı, “Batarya montajı araç üretimindeki en önemli adımlardan biri çünkü batarya yanlış monte edildiğinde direkt olarak hurdaya ayrılıyor. Bu montajının 10 farklı prosesi var ve Atlas Copco Endüstriyel Teknik olarak tüm prosesleri yapabilen dünyadaki tek firmayız. Ülkemizde elektrikli araç üretimi yeni ama Atlas Copco’nun dünyadaki bu deneyimi buradaki süreci çok iyi yönetebilmemizi sağlıyor. Şu an Türkiye’de elektrikli araç üretimine başlayan üreticileri ile batarya montajı konusunda üstün deneyimlerimizi paylaşıyoruz” cümleleriyle konunun önemini aktardı.